ୱାସିମ ଜାଫରଙ୍କ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ଟମ ଲାଥାମଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ପାଖରେ କଣ ଯୋଜନା ଅଛି ?

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ଟର୍ନ କୋଚ ୱାସିମ ଜାଫର ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଟମ ଲାଥାମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ଭଲ ବୋଲିଂ ଯୋଜନା କରିବା ଉଚିତ। ତେବେ ଭାରତୀୟ ବୋଲିଂ ପ୍ରଥମ ଓଡିଆରେ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଲାଥାମଙ୍କ ଶୋଷଣକୁ ସୀମିତ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ସେ ଅକଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଇଡେନ୍ ପାର୍କରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସଫଳତାର ସହ 307 ଗୋଡ଼ାଇ ଥିବାରୁ ସେ କ୍ୟାରିୟରର ଉଚ୍ଚ ODI ସ୍କୋରକୁ 145 * ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଲାଥାମ୍ ସଫଳତାର ସହ ସ୍ପିନର୍ମାନଙ୍କୁ ଧ୍ୱଂସ କରି ନିଜର ଦକ୍ଷତା ସହିତ କ୍ଷୁଦ୍ର ସୀମାକୁ ମଧ୍ୟ ଶୋଷଣ କରିଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ, ଅଧିନାୟକ କେନ୍ ୱିଲିୟମସନ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଲଙ୍କାର ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରି 98 ଟି ବିତରଣରୁ ଅପରାଜିତ 94 ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ୱାସିମ ଜାଫର କହିଛନ୍ତି: “ଭାରତ ତୃତୀୟ ODI ରେ ଭଲ ବୋଲିଂ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଲାଥାମ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଭଲ ଯୋଜନା ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ। ଫଳାଫଳ ନିର୍ବିଶେଷରେ, ଆମେ କ୍ରିକେଟ୍ ର ଏକ ଭଲ ଖେଳ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁ | ଖେଳ ଦେଖିବାକୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଏତେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ | ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ବର୍ଷା ଦୂରେଇ ରହିବ। ”

ତେବେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ସିରିଜରେ 1-0-୧ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଛି କାରଣ ସେମାନେ ପ୍ରଥମ ODI ଜିତିଥିବାବେଳେ ବର୍ଷା ହେତୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ODI ପରିତ୍ୟାଗ କରାଯାଇଥିଲା | ଏବଂ ସେମାନେ କ୍ରମାଗତ 14 ତମ ODI ବିଜୟକୁ ଘରେ ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ | ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଟମ ଲାଥାମଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ବଡ଼ ରେକର୍ଡ ରହିଛି, 17 ଟି ODI ଇନିଂସରେ ହାରାହାରି 65.08 ରେ 846 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛି।

“ଟମ ଲାଥାମ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ” – ୱାସିମ ଜାଫର

କାଉଣ୍ଟର ଆଟାକ୍ ଦ୍ୱାରା ସ୍ପିନ୍ ବିପକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟମ ଓଭରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ହେତୁ ଟମ୍ ଲାଥାମ୍ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ। ତାଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକତା ହେବ। ୱିଲିୟମସନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳାଳି, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ନିଜର ଶକ୍ତି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ ବୋଲି ୱାସିମ ଜାଫର କହିଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର 30, ବୁଧବାର ଦିନ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚର ହାଗଲି ଓଭାଲରେ ସିରିଜର ତୃତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ODI ରେ ଭାରତ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପରସ୍ପର ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.