ଚେତନ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଚୟନ ପ୍ୟାନେଲକୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବା ପରେ ବିସିସିଆଇ ବାଛିବ କ୍ୟାପଟେନ୍ |

ବିସିସିଆଇ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ବିରାଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି, ଯାହା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରୁ ଭାରତର ଭୟାନକ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପରେ ଦେଖାଯାଉଛି। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ଚେତନ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଚୟନକର୍ତ୍ତା କମିଟିକୁ ବରଖାସ୍ତ କରିଛି ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଖାଲି ପଦ ପାଇଁ ନୂତନ ଆବେଦନକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି। ଆବେଦନ ପାଇଁ ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ନଭେମ୍ବର 28  | ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଜାତୀୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ସାଧାରଣତ ଏକ ଚାରି ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ବିସ୍ତାର କରନ୍ତି | ତେବେ ଚେତନ, ହାର୍ବିନ୍ଦର ସିଂ, ସୁନୀଲ ଯୋଶୀ ଏବଂ ଦେବଶିଶ ମହାନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ଜାତୀୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଭାବରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଫେବୃଆରୀ 2020 ରେ ଯୋଶୀ ଏବଂ ହାର୍ବିନ୍ଦରଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଜାନୁଆରୀ 2021 ରେ ଏଜିଏମ୍ ପରେ ଚେତନ ମହାନ୍ତି ଏବଂ କୁରୁଭିଲାଙ୍କ ସହ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ, ନୂତନ ଚୟନ କମିଟିକୁ ତିନି ଫର୍ମାଟରେ କ୍ୟାପଟେନ ବାଛିବା ପାଇଁ କୁହାଯିବ, ବିଭାଜିତ ଅଧିନାୟକତ୍ୱର ଧାରଣାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି। ଏହା ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ରୋହିତ ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ODI ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ରହିପାରନ୍ତି, 2024 ମସିହାରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ଫର୍ମାଟରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରେ। ଚେତନ ଶର୍ମାଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ, ଭାରତ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପର 2021 ସଂସ୍କରଣରେ ନକ୍ ଆଉଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଂଚିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ହାରିଯାଇଥିଲା।

“ଚାକିରୀକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଚେତନଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା। କମ୍ କିଛି ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରି ନଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଥରେ ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଥର (ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ଦୂରରେ ଥିବା ସିରିଜ୍) ଚାରିଟି କୌଣସି ଚୟନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇ ନଥିଲା, ଜଣେ ଲାଇନ ମଧ୍ୟରେ ପଢିପାରିବେ ବୋଲି ପିଟିଆଇ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଚାକିରି ଡୋମେନର ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ପଏଣ୍ଟ ଅଛି ଯାହା ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଚୟନ କମିଟିର ବିଜ୍ଞାପନରେ ନଥିଲା – ତ୍ରମାସିକ ଭିତ୍ତିରେ ବିସିସିଆଇର ଆପେକ୍ସ କାଉନସିଲକୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଦଳର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ପ୍ରଦାନ କର ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫର୍ମାଟରେ ଦଳ ପାଇଁ ଜଣେ ଅଧିନାୟକ ନିଯୁକ୍ତ କର |

Leave a Reply

Your email address will not be published.