ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡ ଉପରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ କିଏ ପାଇଛନ୍ତି କେତେ ନମ୍ବର

ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ଭାରତର ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଭିଯାନ ସେମିଫାଇନାଲ ପରାଜୟ ସହିତ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଶୋପିସ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ସେମାନଙ୍କର ବିଲ୍ଡ-ଅପ୍ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ଯେତେବେଳେ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଆହତ କାରଣରୁ ବାଦ୍ ପଡିଥିଲେ, ଏପରିକି ଭାରତର ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଯାଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ଉଦଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚରେ ଏକ ବିଜୟ ଭାରତକୁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଫେଭରାଇଟର ବ୍ରାକେଟ୍ ରେ ରଖିଛି | ଦୁର୍ବଳତା ଯାହା ବିରାଟ କୋହଲି, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଏବଂ ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ରିଲିଆନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଛାଇ ଯାଇଥିଲା ସେମିଫାଇନାଲ ମୁକାବିଲାରେ ଭାରତକୁ ହନ୍ତସନ୍ତ କରିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଏକ ସମୀକ୍ଷା ଅନୁସରଣ କରିବ ଏବଂ ଏହା ସମ୍ଭବତ ଭାରତର କିଛି ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଶେଷକୁ ଦେଖିଛୁ, ଅତି କମରେ T20I ଫର୍ମାଟରେ | ଏହାପୂର୍ବରୁ, 15 ଜଣିଆ ଦଳ କିପରି ପୃଥକ ଭାବରେ ଚାଲିଛନ୍ତି ତାହା ଆକଳନ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ହର୍ଷଲ ପଟେଲ ଏବଂ ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ କେବଳ ଦୁଇଜଣ ଖେଳାଳି ଥିଲେ ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ଖେଳ ମଧ୍ୟ ପାଇ ନଥିଲା ଏବଂ ତେଣୁ ଏହି ଖଣ୍ଡ ପରିସର ବାହାରେ।

କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ – 2/10

ଓପନର୍ ଦୁଇ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ – ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ ଆସିଥିଲେ। ମୋଟ ଉପରେ, ସେ 21.33 ରେ 128 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି 120.75 ର ନିମ୍ନ-ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ସହିତ | ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏକ ଯୁଗରେ ଆପଣ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଓପନର୍ଙ୍କ ଠାରୁ ଏହା ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ଟପ୍-ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନେ ପ୍ରଥମ ବଲରୁ ସ୍ୱର ସେଟ୍ କରିବେ |

ରୋହିତ ଶର୍ମା – 3/10

ଭାରତ ଅଧିନାୟକ 6 ଟି ଇନିଂସରେ ସେ 116 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 53 ଟି କେବଳ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଆସିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଶିଖରରେ, ରୋହିତ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ବସବାସ କରିବେ ଏବଂ ତା’ପରେ ବର୍ସର ହୋଇଯିବେ | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ, ସେ ତାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଆତ୍ମର ଛାଇ ଛାଇ ଥିଲେ |

ବିରାଟ କୋହଲି – 8/10

ସମଗ୍ର ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ନିର୍ଭରଶୀଳ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଥିଲେ କୋହଲି। ସେ ହୁଏତ 3 ରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳ, ସେ ପାୱାରପ୍ଲେ ଓଭର ଭିତରେ ମଝିରେ ନିଜକୁ ପାଇଥିଲେ | ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସେହି ଭୟଙ୍କର ସ୍ଲିପକୁ ବାରଣ କରି ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଫିଲ୍ଡର ଏକ ଡ୍ରପ୍ କ୍ୟାଚ୍ | ସେ, ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବନାରେ, 98.66 ରେ 6 ଟି ଇନିଂସରୁ 296 ରନ୍ ଏବଂ 136.40 ହାରରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଟପ୍ ରନ୍-ଗେଟର୍ ଭାବରେ ଶେଷ କରିବେ |

ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ – 8.5 / 10

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍। ଆଧୁନିକ ଦିନର ଟି -20 ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ପରି ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ। ସେ ସ୍ଥିର ହେବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇ ନଥିଲେ ଏବଂ ସହଜରେ ସୀମା ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହକାରୀ ଭାବରେ 59.75 ରେ six ଟି ଇନିଂସରୁ 239 ଏବଂ ଚମତ୍କାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 189.68 ରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି | ସେ ଅଣଓଡ଼ିଆ, ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଶଟଗୁଡିକର ଏକ ସିରିଜ୍ ଉନ୍ମୋଚନ କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଶୋ ’କରିଥିଲେ | ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନ୍ ଅପ୍ ଭୁଶୁଡି ପଡିଲା, SKY ଏକ ପଚାଶ ପଚାଶ ସହିତ ଷ୍ଟଲ୍ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା |

ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା – 7/10

ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ମାସ ଧରି ସେହି ସ୍ତରରେ ଅଛନ୍ତି। ଏବଂ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କର ତିନି ୱିକେଟ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ସେମାନଙ୍କ ବିଳମ୍ବ ବୃଦ୍ଧିରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ, ତାଙ୍କର ଦ୍ରୁତଗାମୀ ପଚାଶଟି ହେଉଛି ଭାରତ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ସମୁଦାୟ ରଖିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା | ପାଞ୍ଚ ଇନିଂସରୁ ସେ 128 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଗତି ସହ 8 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ |

ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ – 1/10

ଏହା ଭାବିବା ନିରାପଦ ଯେ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ T20I କ୍ୟାରିୟର ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ସହିତ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି | ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ ଆଗେଇ ନେବାରେ ତାଙ୍କର ଏକ ଅନୁଭବ-ଭଲ କାହାଣୀ ଥିଲା କାରଣ କାର୍ତ୍ତିକ ଟି -20 ସେଟଅପ୍ ରେ ଏକ ଫିନିସର୍ ଭାବରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲେ | ସେ ୱିକେଟ୍ ରଖିପାରିବେ ବୋଲି ଏକ ବୋନସ୍ ଥିଲା। ଏକ ନିଯୁକ୍ତ ଫିନିସର୍, ସେ ରନ୍ ର ବିଳମ୍ବ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ପ୍ରଦାନ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ | 3 ଇନିଂସରେ କାର୍ତ୍ତିକ 63.63 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 14 ରନ୍ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ, ତାଙ୍କର ଗ୍ଲୋଭ୍ ୱାର୍କ ମଧ୍ୟ ମାର୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଥିଲା |

ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ – 5/10

ଅଶ୍ୱିନ୍ଙ୍କୁ ଚାହଲଙ୍କ ଉପରେ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ଅଫ୍ ସ୍ପିନର୍ ରନ୍ ଲିକ୍ କରିନଥିଲା ଏବଂ ଅଧିକ ପରିଷ୍କାର ନୁହେଁ | ସେ 25.83 ରେ six ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ, ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 19 ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତି 8.15 ଥିଲା। ରନ୍ ଲିକେଜ୍ ପ୍ଲଗ୍ କରିବା ଏହା ଏକ ଆକାଂକ୍ଷିତ ଗୁଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଦଳମାନେ ମଧ୍ୟମ ଓଭରରେ ମନ୍ଥରତା ପାଇଁ ହାତୁଡ଼ି ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୱିକେଟ୍ ନେଇ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ମଧ୍ୟମ ଓଭରରେ ୱିକେଟ୍ ନେବାରେ ଭାରତର ଅକ୍ଷମତା ଏକ ଦୁର୍ବଳତା ହୋଇ ରହିଥିଲା।

ମହମ୍ମଦ ଶାମି – 5/10

ମୂଳ 15 ଜଣିଆ ଦଳର ଅଂଶ ନୁହେଁ, ବୁମିରାଙ୍କ ଆଘାତରେ ଶାମି ହିତାଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ବହିଷ୍କାରକୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ, ବୁମିରା ଟି। ରେ ଯେଉଁ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ, ତାହା ଶାମି ମଧ୍ୟ ଆଶା କରିନଥିଲେ। ସେ 23.83 ରେ 6 ଟି ମ୍ୟାଚରୁ 6 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ, ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 20 ଥିଲା ଏବଂ ଅର୍ଥନତିକ ଥିଲା – 7.15 | ପୁନଶ୍ଚ, ନିଖୋଜ ଲିଙ୍କ୍: ୱିକେଟ୍ ନେବା କ୍ଷମତା | ୱିକେଟ୍ ନିଅ ଏବଂ ଦଳକୁ ଚାପରେ ରଖ | ଅନେକ ସମୟରେ ଘଟିଲା ନାହିଁ |

ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ – 7/10

ବାମହାତୀ ପେସର୍ ତାଙ୍କର ଉତ୍ଥାନକୁ ଜାରି ରଖିଲା | ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ହାରରେ ତାଙ୍କର ଅଗ୍ରଗତି ଜାରି ରହିଲେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଭାରତର ସେବା କରିବ | ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଅର୍ଶଦୀପ ନୂଆ ବଲ ସହ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ 6 ଟି ମ୍ୟାଚରୁ 10 ୱିକେଟ ସହ ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ – ଭାରତରୁ ସର୍ବାଧିକ। ସେ ହାରାହାରି 15.60, ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 12 ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତି 7.8 ଥିଲା |

ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର – 4/10

ଦଳର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବୋଲର ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଉଦାହରଣ ଦେଇ ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ଭୁବନେଶ୍ୱରଙ୍କ ଶକ୍ତି ଭାରତକୁ ଶୀଘ୍ର ଅଗ୍ରଗତି କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ବଲ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଦୁଇଥର ସେ ନୂଆ ବଲ ସହ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ତିନିଥର ସେ ୱିକେଟ୍ ବିହୀନ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ଭଳି ମଧ୍ୟ ଏହା କରିଥିଲେ।

ଆକ୍ସର ପଟେଲ – 3/10

ଆହତ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀ | ଆକ୍ସର୍ ବିଶ୍ୱକପରେ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହା କେବଳ ଜାଡେଜା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ | ଆକ୍ସର ତାଙ୍କ ସହିତ ସମାନ କ skills ଶଳ ଆଣିଥାଏ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସିନିୟର ସାଥୀ ଭଳି ପଲିସ୍ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ | ସେ 38.33 ରେ ତିନୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ, ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 26.6 ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତି 8.62 – ଭାରତୀୟ ବୋଲରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ

ରିଷଭ ପନ୍ତ – 2/10

ୱିକେଟ୍ କିପର-ବ୍ୟାଟର୍ ଯିଏ କେବଳ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ସହିତ ବିରତି ସମୟରେ ପାନୀୟ ସେବନ କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱକପ କ୍ରିୟାର ପ୍ୟାଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାଦ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସଂଘର୍ଷ ସମୟରେ ଆସିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ କାର୍ତ୍ତିକ ତାଙ୍କ ପିଠି ଧରି ପଡ଼ିଆରୁ ହବ୍ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଯୁବକ ତାଙ୍କୁ ଷ୍ଟମ୍ପ ପଛରେ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏବଂ ତା’ପରେ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ତାଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଫାଇନାଲ ସୁପର 12 ମ୍ୟାଚରେ ପନ୍ତ ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳ ପାଇଲା |ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ ସେ 13 ଓଭରରେ 5 ନମ୍ବରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପାଞ୍ଚଟି ଡେଲିଭରି ଜାରି କରି 3 ରନ୍ ଯୋଡିଥିଲେ। ସେମିଫାଇନାଲରେ ସେ 18 ତମ ଓଭରରେ ଚାଲିଲେ, ଏକ ସୀମା ସହିତ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପରେ 6 ରେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ |

ଦୀପକ ହୁଡା – 1/10

ହୁଡା ପ୍ରାୟତ ପଡ଼ିଆରେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ କେବଳ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଫିଲ୍ଡର ଭାବରେ ଯେତେବେଳେ ଏକ କ୍ଳାନ୍ତ ଭାରତ ଫିଲ୍ଡର ବ୍ରେକ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କର ଏକାକୀ ସୁଯୋଗ ଆସିଥିଲା ​​କାରଣ କାଗିସୋ ରାବାଡା, ଅନ୍ରିଚ୍ ନର୍ଟେଜେ, ଲୁଙ୍ଗି ନିଗିଡି ଏବଂ ୱେନ ପାର୍ନେଲଙ୍କ ଭୟାବହ ଗତି ଆକ୍ରମଣ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଆଦେଶକୁ କରିବାକୁ ଆଶା କରିଥିଲା। ଏହା କାମ କଲା ନାହିଁ | ସେ ସମୁଦାୟ ତିନୋଟି ବିତରଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ – ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ନର୍ଥଜେ ଏବଂ ହୁଡାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣ ହଜିଯାଇଥିବା ପ୍ରାଣର ସଦୃଶ ଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍ର କିଛି ଅଂଶକୁ ବଲ୍‌କୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ 0 ରେ ପଛରେ ପଡ଼ିଯିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.