T20 WC 2022: ଇଂଲଣ୍ଡ, ପାକିସ୍ତାନ, ଭାରତ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ କେତେ ପରିମାଣର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପାଇଲେ

ଜୋସ୍ ବଟଲରଙ୍କ ଇଂଲଣ୍ଡ ରବିବାର ଦିନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତି 222 ଇତିହାସ ଜିତିଛି। ଜାମ ପ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ବଡ ଫାଇନାଲ୍ ଜିତିବା ପାଇଁ ଥ୍ରୀ ସିଂହ ବାବର ଆଜାମଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଗତ 15 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଥର ଲୋଭନୀୟ ରୂପା ସାମଗ୍ରୀ ଜିତିବାରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦଳ | ଏଥିସହ ସେମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ 50 ଓଭର ଏବଂ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଆୟୋଜନ କରିଥିବା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଅଟନ୍ତି |ସେମାନଙ୍କର ଟାଇଟଲ୍ ବିଜୟ ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳକୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରି 1.6 ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଶୋପିସ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ଏମସିଜିରେ ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଞ୍ଚ ୱିକେଟରେ ଜିତିଥିଲା ​​ଏବଂ ପୁରସ୍କାର ପୁଲରୁ 5.6 ମିଲିୟନ ଡଲାରର ସର୍ବ ବୃହତ ପର୍ସ ଦାବି କରିଥିଲା।

ରନର୍ସ ଅପ୍ ପାକିସ୍ତାନ ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଥିବା ପରିମାଣର ଅଧା (800,000 ଡଲାର) ପାଇବ, ଯେତେବେଳେ ଦୁଇ ସେମିଫାଇନାଲିଷ୍ଟ – ଭାରତ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ – 400,000 ଡଲାର ସଂଗ୍ରହ କରିବେ। ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି: ଜୀବନ୍ତ ଶର୍ମା ହିରୋ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର 94 ରନ୍ ୱିନ ଓଭର ବରୋଦା ସିଲ୍ କରିଛି; ପଞ୍ଜାବ ବିଟ୍ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ | ବଟଲରଙ୍କ ବିଜୟୀ ଦଳ ସର୍ବାଧିକ ରାଶି ପାଇବ, ଆଇସିସି ଅନୁଯାୟୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଉଦ୍ୟମ ପାଇଁ ସମସ୍ତ 16 ଟି ଦଳ ପୁରସ୍କୃତ ହେବେ। ସୁପର 12 ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବାହାରିଥିବା ଆଠଟି ଦଳ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ 70,000 ଡଲାର ପାଇବେ | ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2021 ରେ, ସୁପର 12 ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 30 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଗୋଟିଏ ବିଜୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ପାଇଁ 40,000 ଡଲାର ଅଟେ |

ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିବା ଚାରିଟି ଦଳ – ୟୁଏଇ, ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ନାମିବିଆ, ଏବଂ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ 40,000 ଡଲାର୍ ପାଇବେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରେ ଉଠାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଜୟ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ଅତିରିକ୍ତ 40,000 ଡଲାର୍ ପାଇବେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ଦିନ ସାମ କୁରାନ (3/12) ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ତଥା ମୃତ୍ୟୁ ଓଭରରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିବାବେଳେ ରସିଦ (2/22) ମଧ୍ୟମ ଓଭରରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବାରୁ ଇଂଲଣ୍ଡର ଯତ୍ନଶୀଳ ଯୋଜନା ଏବଂ କୌଶଳ  ବିଶେଷ କରି ଇନିଂସର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଥିଲା। ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିମ୍ନ-ସ୍କୋରରେ ସୀମିତ ରଖିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ସାମାନ୍ୟତମ ଗୋଡ଼ାଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ପାୱାର-ପ୍ଲେରେ ଅଧିନାୟକ ଜୋସ୍ ବଟଲରଙ୍କ ସମେତ ତିନିଟି ୱିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ନିଜର ସାଧାରଣ ଗ୍ରୀଟି ଶୈଳୀରେ 49 ବଲରୁ ଅପରାଜିତ 52 ରନ କରି ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଲାଇନକୁ ନେବା ପାଇଁ ଶାନ୍ତ ଏବଂ ମନୋବଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.