ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର PAK-ENG T20 WC ଫାଇନାଲ ପୂର୍ବରୁ ବାବର ଆଜମଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି ଏମିତି କିଛି ମତ

ଚାଲିଥିବା ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଫାଇନାଲରେ 2009 ଚାମ୍ପିଅନ୍ ପାକିସ୍ତାନ 2010 ବିଜେତା ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ରହିବ। ରବିବାର (ନଭେମ୍ବର 13) ଆଇକନିକ୍ ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ 1992 ODI ବିଶ୍ୱକପ୍ ଫାଇନାଲ୍ର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହେବ | 30 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ଏମସିଜିରେ, ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ, ମେନ ଇନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଫାଇନାଲରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ 22 ରନ୍ ଜିତିଥିଲେ। ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଜାରି ସଂସ୍କରଣ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ପାଇଁ 1992 ODI ମେଗାଭେଣ୍ଟ ଭଳି ଅନେକ ଉପାୟରେ ସମାନ | ସେହି ସଂସ୍କରଣ ପରି, ସେମାନେ ବିଲୋପ ପାଇଁ ଯାଉଥିଲେ କିନ୍ତୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ, ଏବଂ ପରେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ସେମାନେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଉନ୍ନତି କରିଥିଲେ | ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫାଇନାଲରେ ସେମାନେ ପୁଣି ଥରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ |

ସେହି ସଂସ୍କରଣରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ବିଶ୍ୱକପ ଟାଇଟଲ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଦଳକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାବର ଆଜାମ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଆଣ୍ଡ କୋ ର ବୀରତ୍ୱର ପୁନରାବୃତ୍ତି କରିବାକୁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ ଅନେକ ସମାନତା ଅଛି | ଦୁଇ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିସାରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବ, ତେବେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପରି ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବାବର ମଧ୍ୟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ। ଏବଂ କେବଳ ପ୍ରଶଂସକ ନୁହଁନ୍ତି; ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆଡିଲେଡରେ ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ତଥା କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା କହିଛନ୍ତି।

ଷ୍ଟାର ସ୍ପୋର୍ଟସ ଉପରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତେ, ତେବେ 2048 ମସିହାରେ ବାବର ଆଜାମ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ। 1992 ବିଶ୍ୱକପରେ ତାଙ୍କ ଦଳ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ନେତାଙ୍କ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଇମ୍ରାନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଏବଂ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ 1996 ରେ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ (PTI) ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ଏବଂ 22 ବର୍ଷ ପରେ ଅଗଷ୍ଟ 18, 2018 ରେ ସେ ତାଙ୍କ ଦେଶର 22 ତମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.