ଭାରତର ନୂଆ କ୍ୟାପଟେନ ଉପରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଉତ୍ତର ଶୁଣି ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ଓ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁହଁ ହେଲା ଚୁପ

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଭାରତ ସୀମିତ ଓଭର ଅଧିନାୟକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏବଂ ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ଭାବେ, କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ତଥାପି ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଅଟନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ତେବେ ଏସିଆ କପ୍ ଏବଂ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତର ଅଧିନାୟକତ୍ୱକୁ ଆଘାତ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଖେଳର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଫର୍ମାଟ୍ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ କେବଳ ବ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ ବଲ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ଜଣେ ନେତା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜ୍ୟୋତି କରୁଛନ୍ତି। ସେ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସକୁ ଆଇପିଏଲ 2022 ଟାଇଟଲରେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ସିରିଜ୍ ବିଜୟ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଅଧିନାୟକ କରିଥିଲେ | ଏହା ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ଏବଂ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରି ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ଭାରତର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟି -20 ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ବାଛିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି।

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ସିରିଜ୍ ଜିତିବା ପରେ ତୃତୀୟ ଟି -20 ଆଇ ପରେ DLS ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର କିମ୍ବା ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ କିପରି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ଯିଏ ତାଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ମ୍ୟାଚ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପାଣ୍ଡ୍ୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଯଦି ଲୋକମାନେ କହୁଛନ୍ତି, ତୁମେ ଏହା ବିଷୟରେ ଭଲ ଅନୁଭବ କରୁଛ, କିନ୍ତୁ କିଛି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁମେ କହିପାରିବ ନାହିଁ। “ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ ମୋର କଥା ସରଳ, ଯଦି ମୁଁ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍ କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ ସିରିଜ୍ କରେ, ତେବେ ମୁଁ ଦଳକୁ ମୋ ପଥରେ ଆଗେଇ ନେବି, ମୁଁ କିପରି ଖେଳ ଦେଖିବି ଏବଂ ଅନୁଭବ କରିବି। ଯେତେବେଳେ ମୋତେ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଏ, ମୁଁ ସର୍ବଦା ବାହାରକୁ ଯାଇ ଖେଳିବି ମୁଁ ଜାଣିଛି କ୍ରିକେଟ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡ |

ଫ୍ଲାମବୋୟାଣ୍ଟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ୍ ଏବଂ ସ୍ପିଡ୍ ବ୍ୟବସାୟୀ ଉମରନ୍ ମଲିକ୍ ସିରିଜ୍ ସମୟରେ ଖେଳ ସମୟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପାଣ୍ଡ୍ୟା କହିଥିଲେ ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ “ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁଯୋଗ” ଏବଂ “ଲମ୍ବା ଦଉଡି” ପାଇବା ପାଇଁ “ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ” ଅଛି | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଏହା ଏକ ବଡ଼ ସିରିଜ୍ ହୋଇଥାନ୍ତା ଏବଂ ତିନୋଟି ଖେଳ ନୁହେଁ, ଆମେ ସେଗୁଡିକ ଖେଳିଥାନ୍ତେ। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଏକ ଛୋଟ ଧାରାବାହିକରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ନାହିଁ ଏବଂ ଆଗକୁ ବଢିବା ମଧ୍ୟ ମୋର ଦର୍ଶନ ହେବ।” କିନ୍ତୁ ସେ ବୁଝିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ବେଞ୍ଚରେ ବସିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଖୋଲା କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେଉଁଠାରେ ଉଭୟ ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ଖେଳାଳି ନିଜକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। “ଖେଳାଳିମାନେ ସୁରକ୍ଷା ଅନୁଭବ କରୁଥିବା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା କଷ୍ଟକର ନୁହେଁ। ମୁଁ ଏକ ଆନ୍ତରିକ ସମ୍ପର୍କ ବାଣ୍ଟିଛି। ସମସ୍ତ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ମୁଁ ବାଛିବାରେ ଅସମର୍ଥ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କିଛି ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.