ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ, ଇଶାନ କିଶନ, ପୃଥିବୀ ସଙ୍କୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଅଣଦେଖା କରିବାରୁ ଭାରତର ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଆଶା ହରାଇଲା

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିବା ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଘରକୁ ଫେରିବ। ଆଡିଲେଡ୍ ଓଭାଲରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଭାରତ ପାଇଁ ଜୋସ୍ ବଟଲରଙ୍କ ଇଂଲଣ୍ଡ ବହୁତ ଭଲ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା କାରଣ ସେମାନେ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁରେ 10 ୱିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲେ। ଭାରତ ପୁଣି ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ସେମାନଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ବିଜୟ 2007 ର ଅବଶିଷ୍ଟ ରହିଛି ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଉଦଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଫାଇନାଲରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ | ଭାରତୀୟ ମହାନ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ବହିଷ୍କାର ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ସମୟ ଆସିଛି କାରଣ ସେମାନେ ନିଜକୁ ବହୁତ କମ୍ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି।

ତେନ୍ଦୁଲକର ଭାରତ ପରେ ନିଜ ଟ୍ୱିଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇଟି ପାର୍ଶ୍ୱ ଅଛି, ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ସେହିପରି ଅଟେ। ଯଦି ଆମେ ନିଜ ଦଳର ସଫଳତାକୁ ନିଜ ଭଳି ପାଳନ କରୁ ତେବେ ଆମ ଦଳର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ନେବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବା ଉଚିତ। ଜୀବନରେ ଉଭୟେ ହାତ ମିଳାଉଛନ୍ତି।” ଇଂଲଣ୍ଡକୁ 10 ୱିକେଟ୍ ହରାଇବା | ସଚିନ ଯାହା କହିଛନ୍ତି ତାହା ଠିକ୍ ଅଟେ। ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କଠାରୁ ସମର୍ଥନ ପାଇବ କାରଣ ସେମାନେ ତଳକୁ ଓ ବାହାରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଖରାପ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି | ଅନଲାଇନରେ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଟ୍ରୋଲ କରିବା ଏବଂ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏକ ଖେଳ ପ୍ରେମୀ ଦେଶର ଭଲ ସଙ୍କେତ ନୁହେଁ |

ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ ଯେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଖେଳାଳିମାନେ ବିଶେଷ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ଏଭଳି ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ଯାଞ୍ଚରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଇଂଲଣ୍ଡ ଏହି ତିନୋଟି ବିଭାଗରେ ଭାରତକୁ ବାଦ୍ ଦେଇ 10 ୱିକେଟ୍ ନେଇ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିବା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଦଳ ଏତେ ବଡ ମ୍ୟାଚରେ କେତେ ଗରିବ ଖେଳିଛି। ଅଧିନାୟକ, କୋଚ୍ ଏବଂ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବ | ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି କିପରି ଜିତିବ, ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୁଲି ଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ବିଜୟ 2013 ରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରାୟ ସମୟ ହେଉଛି ବିସିସିଆଇ କୋର୍ସ ସଂଶୋଧନ କରେ ଏବଂ 2024 ରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଏକ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.