ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଆସନ୍ତା ଅଧିନାୟକ ହେବା ଉପରେ ଏମିତି କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ନୂତନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଏକ ଭୁଲିଯିବା ଅଭିଯାନ ପରେ ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ହରାଇବା ପରେ ସେମିରେ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ସମସ୍ତ ଆଖି ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ। ବିଶ୍ୱକପ ଦଳର ଅଧିକାଂଶ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ଭାରତ ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦେଇଛି। ଫର୍ମାଟରେ ରୋହିତଙ୍କଠାରୁ ଏହି ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୱେଲିଙ୍ଗଟନ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍‌ ସିରିଜରେ ଯୁବ ଭାରତ ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନେବା ଦାୟିତ୍। ଦିଆଯାଇଛି। ସିରିଜ୍ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ଷା ହେତୁ ବିଳମ୍ବ ହେତୁ ସ୍କାଏ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସିରିଜ୍ ଓପନର୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସାରଣକାରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ କପିଲ ଦେବଙ୍କ ପରି ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ଭଳି ଜଣେ ଖେଳାଳି ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନିଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଦଳର ଅନ୍ୟ ଖେଳାଳିମାନେ ବାଧ୍ୟ ହେବେ। ପ୍ରେରଣା ପାଇବାକୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଖେଳକୁ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇବାକୁ |

“ସେ ସେହି ଚମତ୍କାରତା ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହ ପାଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହା ଦଳର ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବ | ମୋର ମନେ ଅଛି ଯେତେବେଳେ କପିଲ ଦେବ ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଏକ ଇମ୍ପାକ୍ଟ ପ୍ଲେୟାର ଥାଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଜଣେ ଖେଳାଳୀ ଥାଆନ୍ତି ଯିଏ ସେହି 20 ଓଭର ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟର ମୋଡରେ ଥାଆନ୍ତି ଏହା ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣେ | ଏହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ଅନୁକରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥାଏ | ତେଣୁ ମୁଁ ପ୍ରକୃତରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ମାର୍ଗକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଜଣେ ‘ଖେଳାଳି’ ଅଧିନାୟକ। “ସେ ଜଣେ ଚମତ୍କାର ନେତା। ସେ ଆଇପିଏଲରେ କଣ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଆମେ ଦେଖିଛୁ। ମୁଁ ତାଙ୍କ ସହ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରୁ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିଛି। ତାଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟଶଳୀ ଆଦର୍ଶ ଅଟେ। ସେ ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ନିକଟତର ଅଟନ୍ତି। ଖେଳାଳିମାନେ ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ସେ ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ୱେଲିଙ୍ଗଟନ୍‌ରେ ସିରିଜ୍ ଓପନର୍ ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍ଷ୍ମଣ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.