ଭାରତ ଖେଳାଳିମାନେ ବିଦେଶ ଲିଗରେ ଭାଗ ନେବା ଉପରେ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଦେଇଛନ୍ତି ବଡ଼ ବୟାନ

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ମତାମତକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଦେଶ ଲିଗରେ ଖେଳିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଘରୋଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବାରୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଦେଖିବା ଅପେକ୍ଷା ଆମ ଦେଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଏକ ଧାରଣା ଅଛି ଯେ ବିଗ୍ ବ୍ୟାସ୍ ଲିଗ୍ କିମ୍ବା ଶହେ ଭଳି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଲିଗରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଖେଳ ପରିବେଶ ପାଇପାରିବେ। ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ସେମିଫାଇନାଲ ଖେଳ ପରେ ଯେତେବେଳେ ଏ ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ଦ୍ରାବିଡ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମିଫାଇନାଲ ଭେନ୍ୟୁ ଆଡିଲେଡକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଗଗନ କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ବିବିଏଲ ଅଭିଜ୍ଞତା ହେତୁ କିଛି ଇଂରାଜୀ ଖେଳାଳିଙ୍କର ଏକ ସୁବିଧା ଥାଇପାରେ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟି -20 ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ଭାରତର ଘରୋଇ ରେ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦେଶୀ ଲିଗରେ ଖେଳିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଏଥିସହ, ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାପୀ ଭାରତୀୟ ଆଥଲେଟ୍ମାନେ କେତେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ |

“ଏହି ସମସ୍ତ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ସିଷ୍ଟମରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଏବଂ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଛି। ଏଥିସହ, ଆପଣ ଏହି ଇଣ୍ଡିଆ ଏ ଟୁର୍ ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣ ଏହି ଅନେକ ଟୁର୍ ପାଇପାରିବେ, ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କର ଦୁଇଜଣ ଭାରତୀୟ ଥାଇପାରେ | ଭବିଷ୍ୟତରେ ଖେଳୁଥିବା ଦଳ, ଯେଉଁଠାରେ ଭାରତ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଏକ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାର ସୁଯୋଗ ଆସିବ – ଖେଳିବାକୁ ଯାଇ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ସେମାନେ କଣ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରେସ୍ ସହିତ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ ଭିଡିଓ | ଯେହେତୁ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଅଧିକ ଇଣ୍ଡିଆ ଏ ଟୁର୍ ହୋଇସାରିଛି, ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଖେଳାଳିମାନେ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍, ଆଇପିଏଲ୍ ଏବଂ ଏହି ଟୁର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଏକ୍ସପୋଜର୍ ପାଇଛନ୍ତି |

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ତେଣୁ [ବିଦେଶ ଲିଗରେ ଖେଳିବାକୁ] କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ସେମାନେ ଆଇପିଏଲ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ଏବଂ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭଲ। ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ଆବଶ୍ୟକ।” ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦେଇଥିଲେ, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଭାରତୀୟ ଟି -20 ଦଳର ଦାୟିତ୍ୱରେ ରଖିଥିଲେ। ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସକୁ ଜିତିବା ପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଅଲରାଉଣ୍ଡର ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏକ ନିରାଶାଜନକ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଅଭିଯାନ ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କିୱି ମାଟିରେ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସହିତ ଶିଙ୍ଗ ଲକ୍ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.