ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଜାହିର ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ‘ବିଦେଶୀ ଲିଗ୍’ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚକ ମାନଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରମାନଙ୍କୁ ବିଦେଶ ଲିଗରେ ଖେଳିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ବିସିସିଆଇର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଅଧିକାଂଶ ଭେଟେରାନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ୱାସିମ ଆକ୍ରାମ, ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ, ଷ୍ଟିଫେନ ଫ୍ଲେମିଙ୍ଗ ଏବଂ ଟମ ମୁଡିଙ୍କ ସମେତ ଭାରତ ଅନ୍ୟ ଏକ ନିରାଶାଜନକ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା | ଭାରତର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଧାରଣା ଭାରତୀୟ ଘରୋଇ ଗଠନକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିପାରେ ଏବଂ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଜହିର ଖାନ ଏବଂ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଉଭୟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି। ବିଗ୍ ବ୍ୟାସ୍ ଲିଗ୍ ପରି ବିଦେଶ ଲିଗ୍ ଖେଳି ନ ଥିବାରୁ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି, ଦଳ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ସେମିରେ 10 ୱିକେଟ୍ ହରାଇବାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ 11 ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 10 ଜଣଙ୍କର ବିବିଏଲ୍ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି।

ହରାଇବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କୁ ସମାନ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେହେତୁ ଭାରତ ଯେତେବେଳେ ଘରୋଇ ସିଜିନ  ଚାଲିଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଏହି ଲିଗ୍ ଘଟେ, ତେଣୁ ଭାରତ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ରାସ୍ତାରେ ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ | ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ଜହିର ସେମାନଙ୍କର କ୍ରିକେଟ୍ ବିକାଶର ସର୍ବଭାରତୀୟ ମୁଖ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଭାରତର ଏକ ଦୃଢ଼ ଗଠନ ଥାଏ ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ବିଦେଶ ଲିଗ୍ ପାଇଁ ବିଦେଶ ଯିବାରେ କୌଣସି ଅର୍ଥ ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ।

“ମୁଁ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ସେଠାରେ ଅନେକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଛି। ଏହା କେବଳ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ବିଷୟରେ ନୁହେଁ, ଏହା ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ଜିନିଷ ଶିଖିବା ବିଷୟରେ ଅଟେ। ଏହା କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ, ଏବଂ ଆପଣ ବିସିସିଆଇ ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ଛାୟା ଯାତ୍ରା ସହିତ ଦେଖିଥିବେ, ମୁଁ ଭାବୁଛି ସେହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭଲରେ ଅଛି ବୋଲି ଜହିର ପ୍ରାଇମ ଭିଡିଓ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କହିଛନ୍ତି। “ଖେଳାଳିମାନେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଖେଳିବା ଏବଂ ଖେଳିବା ପାଇଁ ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ୟ କୌଣସି  କାରଣ ଦେଖୁ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାହା ଅଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଦୃଢ଼ ଗଠନ ଅଟେ। ତେବେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଉପରେ କାହିଁକି ନିର୍ଭରଶୀଳ? ଭଲ ଖେଳାଳି ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଆମର ଯଥେଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମ ଅଛି? ଏବଂ ଆପଣ ଆମର ବେଞ୍ଚ ଶକ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖନ୍ତି, ଆପଣ ପ୍ରାୟତ ତିନୋଟି ଲାଇନ୍ ଅପ୍ ଖେଳିପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନେ ଯେକୌଣସି ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ। “

Leave a Reply

Your email address will not be published.