IND ର ବୋଲିଂରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତନ ନାହିଁ କାରଣ… ଏକ୍ସ- PAK ତାରକା ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ପାଇଁ ବଡ ଚିନ୍ତାକୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବୋଲିଂ ସର୍ବଦା ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଏସିଆ କପ୍ ସମୟରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ କଠୋର ପରାଜୟ ବରଣ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଜୋସ୍ ବଟଲରଙ୍କ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଭାରତ 10 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲା। ରବିବାର ଦିନ ମହମ୍ମଦ କୈଫଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହାଇଲାଇଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ଚାଲିଥିବା ଭାରତ-ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସିରିଜରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ପ୍ୟାନେଲର ଅଂଶବିଶେଷ ଥିବା ପୂର୍ବତନ ଭାରତ କ୍ରିକେଟର ଏହି ବିଷୟରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି କହିଥିଲେ। [ଏଠାରେ କୈଫଙ୍କ କହିଛନ୍ତି] ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଓପନର୍ ସଲମାନ ବଟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କହିବା ପାଇଁ ସର୍ବଶେଷ ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ପରାମର୍ଶ ବାଣ୍ଟି ବଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିଚାଳନା ମଧ୍ୟମ ବେଗରେ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦେଖାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଭାରତର ମାମଲାରେ ଆଦୌ ସାହାଯ୍ୟ କରୁନାହିଁ।

“ଭାରତକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ – ସେମାନେ ନିଜ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ କିମ୍ବା ମଧ୍ୟମ ପେସର୍ରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଗତି ଅଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଭିଜ୍ଞତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ, ଆପଣ କାହିଁକି ପେସର୍ମାନଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ? ବଟ ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲରେ କଥା ହେବାବେଳେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, “ଯେତେବେଳେ ଆପଣ 130 କିଲୋମିଟର ବୋଲରଙ୍କ ସହିତ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛନ୍ତି, ଏହା ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉନାହିଁ। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସିରିଜରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ବର୍ତ୍ତମାନର ପେସର୍ ସେଟ୍ ଉପରେ ସେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭାଗର ବିଷର ଅଭାବ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉମ୍ରାନ ମଲିକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବୋଲର କିୱି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

“ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବୋଲିଂରେ କୌଣସି ବିଷ ନାହିଁ ଯାହା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ବିପଦ କରିପାରେ। ଉମରନ୍ ମଲିକ୍ ଗତି ସହ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ। ସେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ସେ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଗତ 2-3 ଓଭର ବ୍ୟତୀତ ସେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପରି ମହଙ୍ଗା ନଥିଲେ। ବାକି ବୋଲିଂ ଏକ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ ଟ୍ରାକରେ ହାରାହାରି ଦେଖାଯାଏ | ଭଲ ପିଚରେ ଭାରତର ବୋଲିଂର ଶକ୍ତି ବହୁତ ସୀମିତ ଅଟେ। “ଯଦି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ 375-370 ସ୍କୋର କରନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତ ଏହି ଖେଳ ଜିତିବ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେମାନେ 280 ରୁ 310-320 ମଧ୍ୟରେ ସ୍କୋର କରନ୍ତି, ତେବେ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ | ସେହି ସବୁ ଲାଇନ ଉପରେ ସେମାନେ ଗମ୍ଭୀର ଭାବରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.