ଟମ୍ ଲାଥାମ୍ ଓ କେନ୍ ୱିଲିୟମସନଙ୍କ ପାୱାର ଏବଂ ଭାରତର ଏହି ବୋକାମୀ ପାଇଁ 7 ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରଥମ ODI ରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସାତୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇ ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ଟମ ଲାଥାମଙ୍କ କାଉଣ୍ଟର ଆଟାକ୍ ଶତକ ଆଗରେ ଭାରତୀୟ ବୋଲରମାନେ ଖସିପଡିଥିଲେ। ଏକ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଯେଉଁଠାରେ 300-ପ୍ଲସ୍ ସମୁଦାୟ କେବଳ ଥରେ ଗୋଡ଼ାଇଥିଲା, ଭାରତ ସାତୋଟି ପାଇଁ 306 ପୋଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡବାସୀଙ୍କୁ 88 ଓଭରରେ 20 ଓଭରରେ ତିନିଥର ଛାଡି ସେମାନଙ୍କ ସୁଯୋଗକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା। ଆୟୋଜକମାନେ ଶେଷରେ ଶେଷ ହସ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଲାଥାମଙ୍କ ଅପରାଜିତ 104-ବଲ 145 ଏବଂ ଅଧିନାୟକ କେନ ୱିଲିୟମସନଙ୍କ 94 ଟି 98 ରନ୍‌ରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିବାରୁ 17 ଟି ବଲ ଦେଇ ଟାର୍ଗେଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ କାରଣ ସେମାନେ ଅପରାଜିତ ଚତୁର୍ଥ ୱିକେଟ୍ ଭାଗିଦାରୀ ପାଇଁ 221 ରନ୍ ଯୋଡିଥିଲେ। 39 ତମ ଓଭର ଶେଷରେ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ 66 ଟି ବଲରେ 91 ର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା, ପ୍ରାୟ 8.30 ଓଭରରେ। ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର (1/63) ଏକ ଭୁଲିଯିବାକୁ ଥିବା 40 ତମ ଓଭର ପୂରଣ କରିବା ବେଳକୁ ଆୟୋଜକମାନେ ଖେଳର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ଚାରିଟି ଚୌକା ଓ ଚକା  ସାହାଯ୍ୟରେ ଲାଥାମ୍ 25 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ସପକ୍ଷରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଦୃଢ ଭାବରେ ଗତି କରିଥିଲା ​​ଯେହେତୁ ପରିଦର୍ଶକମାନେ ଲଥାମ୍ଙ୍କୁ ଧରି ରଖିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ ଯିଏ ବିଜୟ ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହୋଇଥିଲେ |

ଲାଥାମଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ଇନିଂସରେ 19 ଟି ସୀମା ଏବଂ ପାଞ୍ଚଟି ଛକା ଥିବାବେଳେ ୱିଲିୟମସନ ସାତ ଚାରି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ସର୍ବାଧିକ ଛକା ମାରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ଟିଆରୱେ ପେସର ଉମ୍ରାନ ମଲିକ (2/66) ତାଙ୍କ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ, ଯଦିଓ ଜାମ୍ମୁରୁ ଆସିଥିବା ଯୁବକ ମହଙ୍ଗା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲେ | ପ୍ରଥମ ବଲ୍ ଡକ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର ଏକ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ସହିତ ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର 16-ବଲ 37 ରେ ଜଳିଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତକୁ ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ମୋଡ଼ରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଫର୍ମ ପାଇଥିଲେ |ଆୟର୍ଙ୍କ 76-ବଲ୍ 80 ବ୍ୟତୀତ ଶିଖର ଧାୱନ (77 ବଲରୁ 72) ଏବଂ ଶୁବମାନ ଗିଲ (65 ରୁ 50) ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ପଠାଯିବା ପରେ ପଚାଶ ବର୍ଷ ଛୁଇଁଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଡେଭନ୍ କନୱେ ଶୀଘ୍ର ବିତରଣରୁ ଏକ ବିସ୍ତାରିତ ଡ୍ରାଇଭ୍ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଉମ୍ରାନ୍ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ODI ୱିକେଟ୍ ବ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ, କେବଳ ସହଜ ଧରିବା ପାଇଁ ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବାହ୍ୟ ଧାର ପାଇବାକୁ |

ଯେତେବେଳେ ସେ ଗଭୀର ବିନ୍ଦୁ ଆଡକୁ ଖସିଗଲେ ସେତେବେଳେ ଡାରିଲ୍ ମିଚେଲ୍ ଉମ୍ରାନଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ | ସେହି ଦିନ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୋଲିଂ ହୋଇଥିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ସେ କର୍ଣ୍ଣର ଗତି ସହିତ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଚାପ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ୱିକେଟ୍ ପାଇବାରେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ତେବେ ୱିଲିୟମସନ ଏବଂ ଲାଥାମ ଏକ ବଡ଼ ଭାଗିଦାରୀ ସହ କିୱିମାନଙ୍କୁ ବିଜୟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ରାଲି କରି ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୁନ୍ଦର ତିନିଟି ଛକା ମାରିଥିଲେ ଏବଂ ଚାରିଟି ଚୌକା ମାରି ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ, ଆୟର ଚାରିଟି ସର୍ବାଧିକ ଏବଂ ଚାରିଟି ସୀମା ଛୁଇଁଥିଲେ, ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବେ ଫାଇନାଲ ଟି -20 ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ତାଙ୍କ ଡକ୍ ପରେ ଖେଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଟସ୍ ଜିତିବା ପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ରଥମେ ଫିଲ୍ଡିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ଏବଂ କେନ୍ ୱିଲିୟମସନଙ୍କ ବୋଲରମାନେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଫ୍ଲାଏୟାରକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ, ଅଧିନାୟକ ଧାୱନ ଏବଂ ଗିଲ ଜାଗ୍ରତ ହେବା ପରେ ଖୋଲିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.