ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ମନ୍ଥର ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ କେଏଲ ରାହୁଲ ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମା ହିଁ ଦାୟୀ

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳିମାନେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ଦଳର ପ୍ରସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ମତାମତ ନେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ବୋଲରମାନେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ, ୱିକେଟ୍ ନେବାକୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତୁ। 1983 ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା କିର୍ତ୍ତୀ ଆଜାଦ ସେମାନଙ୍କର ବିଫଳତା ଏବଂ ମନ୍ଥର ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ, ଯାହା ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା।  ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହକାରୀ ୱିକେଟ୍ ଖସିଯିବା ପରେ ପାୱାରପ୍ଲେ ଓଭରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିବା ପରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନ ଥିବାରୁ ସେ ସ୍ଥିର ହେବା ପାଇଁ ବଲ୍ ନେଇଥିଲେ।“ମୋ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, ବିରାଟ କୋହଲି, ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ ଏବଂ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏକ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ତଥା ମୁକ୍ତ-ପ୍ରବାହିତ ବ୍ୟାଟର୍, ବିରାଟଙ୍କୁ ରୋହିତ ଏବଂ ରାହୁଲ ଏକ ସିଟ୍ ଆଙ୍କରରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ | ସେମାନେ କଦାପି ରନ୍ ସ୍କୋର କରିନଥିଲେ ଏବଂ କୋହଲି ଆରମ୍ଭରୁ ଚାପରେ ଥିଲେ। ଯଦି ଆପଣ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓଭରରେ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ନେଇ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସଟ୍‌କୁ ଯିବା ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ୍ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ – ଗାଭାସ୍କର ରୋହିତ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳର କପଟୀତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି |

ଭାରତୀୟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ତାଙ୍କ କଥାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ନଥିଲେ ଏବଂ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ଭାରତର ଅପମାନଜନକ ପ୍ରସ୍ଥାନ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଶଂସକ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି। ସମର୍ଥକମାନେ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ପାର୍ଶ୍ୱରେ କିଛି ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ତାଙ୍କ କଥାକୁ ଅଟକାଇ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲି ଟି -20 ଫର୍ମାଟରୁ ଅବସର ନେବାକୁ ଇଙ୍ଗିତ କରିଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ଡ୍ୟୁଟି ଉପରେ ଆଇପିଏଲ୍ କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଥିବାରୁ 73 ବର୍ଷୀୟ ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲେ। ଗାଭାସ୍କର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆଣିବା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱକପ ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯାଉଥିବାରୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ପ୍ରାୟତ ହାଲୁକା ଦଳ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଗାଭାସ୍କର ‘କାର୍ଯ୍ୟଭାର’ ଯୁକ୍ତି ଉପରେ ନିଜର କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଥିଲେ, “ଆଇପିଏଲ ସମୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଭାର କୁଆଡ଼େ ଗଲା?”

“ଦଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଦଳରେ ନୂତନ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ‘କାର୍ଯ୍ୟଭାର’ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳନ୍ତି ସେତେବେଳେ କାହିଁକି ହୁଏ? “ଆପଣ ମାସ ମାସ ଧରି ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ? ତୁମେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାତ୍ରା କର; ତୁମେ କ୍ଳାନ୍ତ ନୁହଁ କି? କୌଣସି କୌଣସି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟଭାର ନାହିଁ କି? ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ ହାଲୁକା ଦଳ ଭ୍ରମଣ କରିବେ ସେତେବେଳେ ଆପଣ କାର୍ଯ୍ୟଭାରକୁ ମନେ ରଖିବେ | ଏହା ଠିକ୍ ମନେ ହେଉନାହିଁ। ”

Leave a Reply

Your email address will not be published.