ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ବାହାରିବା ପରେ କପିଲ ଦେବ ବଡ଼ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି

ଗୁରୁବାର (ନଭେମ୍ବର 10) ସେମିଫାଇନାଲରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ପରାସ୍ତ ହେବାର ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଟ୍ରଫି ଉଠାଇବାକୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଆଶା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଗ୍ରୁପ ରେ ଭାରତର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସୌଜନ୍ୟ, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ, ପୁରୁଷମାନେ ବ୍ଲୁ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ବୋଲରମାନେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଓପନରଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କାହାକୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଜୋସ୍ ବଟଲର୍ (80 *) ଏବଂ ଆଲେକ୍ସ ହାଲ୍ସ (86 *) ଅପରାଜିତ ରହିଲେ କାରଣ ଥ୍ରୀ ସିଂହ ଫାଇନାଲକୁ ଟିକେଟ୍ ସହଜରେ ପିଚ୍ କରିଥିଲେ।

ସେମିଫାଇନାଲ ପରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଅଧିନାୟକ କପିଲ ଦେବ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ “ଚକ୍କର” ​​କୁହାଯାଇପାରେ। କପିଲ କହିଛନ୍ତି, “ହଁ, ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଚକ୍କର ବୋଲି କହିପାରିବା। ଠିକ ଅଛି। ସେମାନେ ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ପରେ ଚକ୍କର ଦିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅଧିକ କଠୋର ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମୁଁ ସହମତ, ଭାରତ ଖରାପ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଖେଳ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆମେ ଅତ୍ୟଧିକ ସମାଲୋଚନା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ।” ଏବିପି ନ୍ୟୁଜ୍ | ଭାରତ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଅଧିକାଂଶ ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ସଫା କରିଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। 2014 ରେ, ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ହରାଇଲା | 2016 ରେ, ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ସେମିଫାଇନାଲରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜକୁ ହରାଇଲା | 2022 ମସିହାରେ, ଭାରତ ପୁଣି ଥରେ ଟାଇଟଲ ବିଜୟର ନିକଟତର ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେମିଫାଇନାଲରେ ହାରିଯିବା ପରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା |

ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟରେ ସେମାନଙ୍କର କ୍ରମାଗତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସତ୍ତ୍ 2013 ରୁ ଭାରତ ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ଜିତି ନାହିଁ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ 2 ଟି ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। 2017 ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଫାଇନାଲରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ହରାଇଲା | ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ର ଫାଇନାଲରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା 50 ଓଭର ବିଶ୍ୱକପର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂସ୍କରଣ ସହିତ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ସେମାନଙ୍କ ଟାଇଟଲ୍ ମରୁଡ଼ି ଶେଷ କରିବାକୁ ଆଶା କରିବ | 2011 ରେ, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରଥମ ଆୟୋଜକ ଦେଶ ଦଳ ଭାବରେ 50 ଓଭର ବିଶ୍ୱକପ୍ ଟ୍ରଫି ଜିତିଥିଲା ​​|

Leave a Reply

Your email address will not be published.