ଭାରତ vs ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ 2022: ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ କୋଚ୍ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ଏମିତି କିଛି କହିଛନ୍ତି

ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପରି ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କୁ ବିରତି ଦିଆଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର (ନଭେମ୍ବର 18) ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି -20 ସିରିଜ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ସୀମିତ ଓଭର ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀ ମୁଖ୍ୟ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍ଷ୍ମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଭୟରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୱେଲିଙ୍ଗଟନରେ ପ୍ରଥମ ଟି -20 ସହିତ ଭାରତ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିବ।“ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଆମକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଏବଂ ନିର୍ଭୟରେ ଖେଳିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଆମର ଏପରି ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବାହାରକୁ ଯାଇ ନିଜକୁ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବେ। ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତା ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ନିର୍ଭୟରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି ବୋଲି ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି।

ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଫର୍ମାଟରେ ଅଧିକ ମଲ୍ଟି-ଡାଇମେନ୍ସନାଲ ଖେଳାଳୀ, ବୋଲରମାନେ ଯିଏ ବ୍ୟାଟିଂ କରିପାରିବେ ଏବଂ ବୋଲିଂ କରିପାରିବେ। “ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ବୋଲର ଯେଉଁମାନେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିପାରିବେ ସେମାନେ ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନ୍ଅପ୍ ଗଭୀରତା ଯୋଗ କରନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଯାଇ ନିଜକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ତାହା ହେଉଛି ଫର୍ମାଟର ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଅଧିକ ଦଳ ସେମାନଙ୍କ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଏହାକୁ ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ଏବଂ ବହୁମୁଖୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ବିଷୟରେ କୋଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେବଳ କୌଶଳପୂର୍ଣ ନୁହେଁ, ପଡ଼ିଆରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଶାନ୍ତ, ଯାହା ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ଚାପ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଖେଳିବା ସମୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ। ସେ ଜଣେ ଚମତ୍କାର ନେତା। ସେ ଦେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆଇପିଏଲରେ କଣ କରିଛନ୍ତି। ମୁଁ ତାଙ୍କ ସହିତ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରୁ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିଛି | ତାଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟଶଳୀ ଆଦର୍ଶ ଅଟେ | ସେ ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ନିକଟତର | ଖେଳାଳିମାନେ ତାଙ୍କଠାରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି | ସେ ଉଦାହରଣ ଦେଇ ଆଗେଇ ଆସନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ବିଶେଷ କରି ବୋଲର ଏବଂ ଫିଲ୍ଡରଙ୍କ ପାଇଁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଖେଳିବା ସବୁବେଳେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ବୋଲି ଲକ୍ଷ୍ମଣ କହିଛନ୍ତି। “ଏହା ଛୋଟ ପଡ଼ିଆ ବିଷୟରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ଭୂମିର ପରିମାଣ | ୱେଲିଙ୍ଗଟନ୍ ଏବଂ ଅକଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ସାଧାରଣ କ୍ରିକେଟ୍ ପଡ଼ିଆ ନାହିଁ | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଂଶ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କୁ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ସହିତ ଖାପ ଖୁଆଇବାକୁ ପଡିବ | ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଦଳ ତାହା କରିବେ। ବିରୋଧୀଙ୍କ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଆଧାର କରି ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଫିନ୍ ଆଲେନ୍ଙ୍କ ପରି କିୱି ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରଣନୀତି ଉପରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ, ଯେଉଁମାନେ ଦଳ ପାଇଁ ଅତି ପରିଚିତ ନୁହଁନ୍ତି। ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଣେ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରାକୁ ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି।

“ମୋ ପାଇଁ, ଫଳାଫଳକୁ ଅଧିକ ବୁଡ଼ିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ମୋ ପାଇଁ ଉପଭୋଗ୍ୟ ହୋଇଛି | ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଏନସିଏରେ ଯୋଗ ଦେଲି, ଏହା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କୁ ଫେରାଇବା ବିଷୟରେ | ଯୁବକମାନଙ୍କ ସହିତ ମୋର ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ବାଣ୍ଟିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ପୂରଣ କରୁଛି | ମୁଁ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରେ ଯାହା ଦେଖିଲି, ଏହି ଯୁବକମାନେ ଦକ୍ଷ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସର୍ବଦା ଖେଳାଳୀ ଭାବରେ ଶିଖିବାକୁ, ବଢିବାକୁ ଏବଂ ଉନ୍ନତି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଉତ୍ସାହଜନକ ଅଟେ | ସେମାନଙ୍କର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉତ୍ସାହଜନକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.