ଭାରତର ସେମିଫାଇନାଲରେ ପହଁଚିବାକୁ ଥିବା ଜିମ୍ବାଵେ ସହିତ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ବର୍ଷା ହେତୁ ବାତିଲ ହୋଇଗଲେ ଭାରତକୁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଲାଗିପାରେ

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ର ଗ୍ରୁପ୍ 2 ରୁ ସେମିଫାଇନାଲ ଯୋଗ୍ୟତା ଦୋୖଡରେ  ଏକ ବଡ଼ ଲମ୍ଫ ଦେଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ, ନକ୍ଆଉଟରେ ଏକ ସ୍ଥାନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଲ୍ ହୋଇନାହିଁ, ପାକିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବେ ବି ବିବାଦରେ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରୋଟିସ୍ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ସେମିଫାଇନାଲ ଯୋଗ୍ୟତା ଦୃଶ୍ୟକୁ ଖୋଲା କରିଦେଇଛି। ଯଦି ଭାରତ ଶେଷ ସୁପର 12 ମ୍ୟାଚରେ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ ଜିତେ, ତେବେ ଦଳ ବିଜେତା ସ୍ଥାନ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ | କିନ୍ତୁ, ଯଦି ମ୍ୟାଚ୍ ଧୋଇଯାଏ ତେବେ କ’ଣ ହେବ? ବର୍ଷା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ସବୁଠୁ ବଡ ଭିଲେନ୍ ହୋଇ ଏକାଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ଧୋଇଛି। ଯଦିଓ ଗ୍ରୁପ୍ ରେ ବର୍ଷା ଅଭିଶାପ ସେତିକି ମାରାତ୍ମକ ହୋଇନାହିଁ, ଗ୍ରୁପ୍  ରେ ଏହା କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍ ପରିତ୍ୟାଗ କରିଥିବାର ଦେଖିଛି, ଯାହା ସେମିଫାଇନାଲ ଯୋଗ୍ୟତା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି |

ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା (ପଏଣ୍ଟ) ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ (ପଏଣ୍ଟ) ଯଥାକ୍ରମେ 2 ନମ୍ବର ଏବଂ 3 ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଯଦି ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ମ୍ୟାଚ୍ 5 ଓଭରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମଧ୍ୟ ଦେଖୁନାହିଁ, ତେବେ ଦୁଇ ଦଳ ଗୋଟିଏ ପଏଣ୍ଟ ବାଣ୍ଟିବେ। ସେହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭାରତର ତାଲିକା 7 ରେ ହେବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବ, କିନ୍ତୁ ଗ୍ରୁପ୍ ବିଜେତା ଭାବରେ ଅଗ୍ରଗତି କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ ନାହିଁ | ଏକ ଭଲ ନେଟ୍ ରନ୍ ରେଟ୍ ସୌଜନ୍ୟରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏଭଳି ଗ୍ରୁପରେ 7 ନମ୍ବର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବ।

ଏଥିସହ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ମ୍ୟାଚର ବିଜେତା କେବଳ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ। ଏକ ପ୍ରୋଟିସ୍ ବିଜୟ ଉଭୟ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶକୁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ବାଦ୍ ଦେବ କାରଣ ଉଭୟ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଭାରତରେ 7 ପଏଣ୍ଟ ରହିବ | ଏହା ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ କୌଣସି ଗ୍ରୁପ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ କୌଣସି ରିଜର୍ଭ ଦିନ ନାହିଁ। କେବଳ ସେମିଫାଇନାଲ ଏବଂ ଫାଇନାଲରେ ବର୍ଷା ପରିସ୍ଥିତିରେ ରିଜର୍ଭ ଦିନର ଟ୍ରିଗର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.