IND vs NZ: 2024 ୱାର୍ଲ୍ଡ CUP ପାଇଁ ଭାରତ ଟି -20 ସ୍ୱାର୍ଡରେ 5 ଟି କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ groom କରିବେ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ

ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ପାଞ୍ଚ ଜଣ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ବର ଦେବେ ଯେଉଁମାନେ ଆଇସିସି 2024 ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆ ଟି -20 ସ୍ୱାର୍ଡ  ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ। ଆଇସିସି ଟି -20 ଡବ୍ଲୁସି 2024 ପାଇଁ ଭାରତ ଦଳରେ ଏହି ପାଞ୍ଚଜଣ କ୍ରିକେଟର ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ, ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର, ରୋହିତ ଶର୍ମା, ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ଶାମିଙ୍କୁ ବଦଳାଇବେ। ଦଳରେ ଭେଟେରାନ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି| ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ର ସେମିଫାଇନାଲରୁ ଭାରତର ଅବଜେକ୍ଟ ପ୍ରସ୍ଥାନ ଏକକୁ ଛାଡି ଦେଇଛି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଦୂରରେ ଥିବାବେଳେ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଭାରତ ବନାମ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସିରିଜ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଭାରତକୁ ଏକ ନୂତନ ଯୁଗକୁ ନେଇଯିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଭାର ରହିବ।

ଆର ଅଶ୍ୱିନ୍ – ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର

ଯେହେତୁ ବିସିସିଆଇ ଭାରତର T20 WC ପ୍ରସ୍ଥାନ ପରେ T20 ପୁନବୁଟ୍ ସହିତ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ଙ୍କୁ ଫେଜ୍ କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ତେଣୁ ଭାରତ ଏକ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ଆବଶ୍ୟକ କରେ | କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଭାରତକୁ ବ୍ୟାଟିଂ ଗଭୀରତା ଆବଶ୍ୟକ। ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର ଉଭୟ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଯୋଗାଇଥାଏ | ଯାହା ସୁନ୍ଦରଙ୍କ ପ୍ରଗତିକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ସୀମିତ କରିଛି ତାହା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ଆଘାତର ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍ | 2021 ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ତାଙ୍କର ବୀରତ୍ୱ ପରଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା। ବ୍ରିସବେନରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କର 4 ଟି ବଡ଼ ଆଘାତ ଏବଂ ଏକ ମାସର COVID-19 ଛଟେଇ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଯେହେତୁ ଭାରତ ଏକ ମରାମତି ପାଇଁ ଚାହୁଁଛି, ବିଶେଷକରି ଟି -20 ରେ, ସେ ପୁଣି ଥରେ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ମନରେ ଅଛନ୍ତି | କୌଣସି  ତୃତୀୟ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ନ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏକ ଅମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତି କରିଥାଏ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର – ଉମ୍ରାନ ମଲିକ |

ସିମ୍-ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ୱିକେଟ୍ ଉପରେ ଜଣେ ଭୟଙ୍କର ବୋଲର ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂ ଟ୍ରାକରେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ସାଧାରଣ ସିମର୍, ସେହିପରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଳମ୍ବରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ସ୍ୱିଙ୍ଗ୍ ଡେଲିଭରି ସହିତ ବ୍ୟାଟର୍ମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱରରେ ନୃତ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାମାନ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ ନଥିଲା, ସେ ବହୁତ ସାଧାରଣ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ | ଆଇପିଏଲର SRH ପେସର୍ ଉମରନ୍ ମଲିକ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ 150 କିଲୋମିଟର ଘଣ୍ଟା ଲଗାଇ ସ୍ପିଡୋମିଟରରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି |ଭାରତୀୟ ଦଳରୁ ଓହରିଯିବା ପୂର୍ବରୁ ମଲିକ କେବଳ ନଅ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ। ମଲିକଙ୍କ ଗତି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଚମତ୍କାର ଥିଲାବେଳେ ଡାହାଣ ହାତର ପେସର୍ ତାର ରେଖା ଏବଂ ଦର୍ଘ୍ୟ ସହିତ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା | ଚାରିମାସ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ମଲିକଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ନିଜର ପରିଚୟପତ୍ର ଦେଖାଇବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି | ଏଥର 22 ବର୍ଷୀୟା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର କୋଚମାନଙ୍କ ସହ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛନ୍ତି |

ରୋହିତ ଶର୍ମା – ଶୁଭମାନ ଗିଲ |

ଏହି ବଦଳ ଯଥେଷ୍ଟ ସହଜ ହେବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟି -20 କ୍ରିକେଟରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିଛନ୍ତି ଯାହା ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କ ପାଇଁ ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଛି। କେଏଲ ରାହୁଲ କୁରା ପାଇବେ କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗିଲଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ନିର୍ଭର କରିବ। ଦଳରେ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତର ଉପ-ଅଧିନାୟକ ରହିପାରନ୍ତି। ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସେ ଟି-୨୦ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ନିଜର ପ୍ରଥମ କଲ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଖେଳର କ୍ଷୁଦ୍ର ଫର୍ମାଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ODI ରେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ନାମ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ | ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସକୁ ଟାଇଟଲରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ 2022 ରେ ଏକ ଦଳ-ଅଗ୍ରଣୀ 483 ରନ୍ ସହ ଗିଲ୍ ଆଇପିଏଲରେ ଉତ୍କର୍ଷ ହୋଇଥିଲେ। 23 ବର୍ଷୀୟା ଅର୍ଡରର ଶୀର୍ଷରେ ଲଙ୍ଗର ଭୂମିକା ତୁଲାଇ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରିପାରନ୍ତି |

ବିରାଟ କୋହଲି – ଇଶାନ କିଶନ

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ବିରାଟ କୋହଲି ସ୍ପର୍ଶରେ ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା କିଛି କାରଣ କାରଣ ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଟି -20 ଡବ୍ଲୁସିରେ ତାଙ୍କର ଫର୍ମ ଅନ୍ୟଥା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି | କିନ୍ତୁ କୋହଲି ଏବଂ T20 WC 2024 ମଧ୍ୟରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ତାଙ୍କ ବୟସ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାର | ଜଣେ ଷ୍ଟାର୍ ବ୍ୟାଟର୍ ଭାବରେ କୋହଲି ଭାରତ ପାଇଁ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରି ଜଣେ ଟପ୍ ଆଥଲେଟ୍ଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଖେଳନ୍ତି, ବେଳେବେଳେ ଏହାକୁ ସମ୍ଭାଳିବା ଅତ୍ୟଧିକ ହୋଇଯାଏ | କୋହଲି ବର୍ତ୍ତମାନ 34 ଟି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟି -20 ଡବ୍ଲୁସି ସମୟରେ 36 ବର୍ଷ ହେବ ଏବଂ ଉନ୍ନତମାନର, ସେ ସମ୍ଭବତ ODI ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ କାରଣ ପରବର୍ତ୍ତୀ ODI WC 2023 ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଅଛି |

ମହମ୍ମଦ ଶାମି – ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ |

ମହମ୍ମଦ ଶାମି ମଧ୍ୟ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ରଙ୍ଗୀନ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ। ସିନିୟର ପେସର୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ତାଲିକାରେ ଥିଲେ | ଅବଶ୍ୟ, ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଭିତ୍ତିକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଶାମି ନିଜର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସେମିରେ ଠିଆ ହେବାରେ ସଫଳ ହୋଇନଥିଲେ। ଆଇସିସି ନକ୍ଆଉଟ୍ ଗେମ୍ରେ ଭାରତର ଦୁଖଦ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ଥାନ ଦ୍ୱାର ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇପାରେ। ଶାମିଙ୍କୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ଭଲ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସିରାଜ ହୋଇପାରନ୍ତି | ହାଇଦ୍ରାବାଡି ପେସର୍ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଟଅପ୍ ର ଏକ ଅଂଶ କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ  ଖୋଜିବାରେ ସଫଳ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.