IND vs NZ ODI: ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର କହିଲେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସିରିଜ୍ ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଲ୍ଡେନ୍ ଚାନ୍ସ ଆଣିଦେବ

ଭାରତୀୟ ଓପନର୍ ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସର୍କଲ ଆସେ | ଏହା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ 2018 ରେ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଗିଲ ପ୍ରୀତି ଖାଁଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତର U19 ବିଶ୍ୱକପ ବିଜୟରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ତିନି ବର୍ଷ ତଳେ, ସମାନ ଦେଶ ଗିଲଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଭାରତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପୁରୁଷ 50 ଓଭର ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ଦିଗରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଗିଲଙ୍କୁ ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। କିଏ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ଅନୁମାନ କରନ୍ତୁ? କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ନୁହଁନ୍ତି | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ODI ଶତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ସମସ୍ତେ ହସୁଛନ୍ତି। ସମାନ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ -SG ବାଣ୍ଟିବା ବ୍ୟତୀତ ଉଭୟ ସୁନୀଲ ଏବଂ ଶୁଭମ୍ୟାନଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଅଛି – ଭାରତ ପାଇଁ ଇନିଂସ ଖୋଲିବା | ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ଏହା ବିଷୟରେ ଗୋଟିଏ ବା ଦୁଇଟି ଜାଣନ୍ତି | 10,000 ଟେଷ୍ଟ୍ ରନ୍ରେ ପହଂଚିଥିବା ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଓପନର୍ ହେବା ପାଇଁ କ’ଣ ଆବଶ୍ୟକ | ସେ ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଏକ ସୁଯୋଗ ନିଜକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କଲାବେଳେ କିପରି ନଗଦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ | ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ 3 ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକଦିବସୀୟ ସିରିଜରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ନେବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ତେବେ ଜଣେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଗାଭାସ୍କର ଓପନର୍ ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ।

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ 50 ଓଭର ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଓପନର୍ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ମାମଲାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଶୁଭାନ୍ ଗିଲଙ୍କ ପାଇଁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଆଗାମୀ ODI ସିରିଜକୁ ଗାଭାସ୍କର ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଶୁଭମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ରଖିବ।“ଜୀବନ ଶିଖିବା ବିଷୟରେ ଏବଂ ଯଦି ଏହା (ଶୁବମାନ ଗିଲ) ବିରଳ ପ୍ରତିଭା ତାହା କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ହିଁ ଲାଭବାନ ହେବ | ଅଣ୍ଡର -19 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଏକ ପ୍ଲେଟରେ ପଡ଼େ, ଯେଉଁଠାରେ କିଛି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲର ଧନ ଏବଂ ଗ୍ଲାମର ପାଇଥାଏ ଏବଂ ଦୁଖର ବିଷୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଭାବନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପହଂଚିଛନ୍ତି ।

ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ଗାଭାସ୍କର ଯୁବ ଭାରତୀୟ ଓପନର୍ଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ, ଗାଭାସ୍କର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ଗିଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ। ବିଶେଷ କରି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଣ୍ଡର -19 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଶୁବମାନ ଗିଲ ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯାହା ବିଷୟରେ ମୁଁ ଅନେକ ଶୁଣିଥିଲି। ଅନେକ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଥିବା ଅନେକ ଲୋକ ମୋ ପାଖକୁ ଆସି କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ବୋଧହୁଏ ସମସ୍ତ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ଅଟନ୍ତି ବୋଲି ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି। 2023 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳିବା ବିଷୟରେ ଶୁବମାନ ଗିଲ ନିଜେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଶେଷ ODI ସିରିଜରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡାହାଣହାତୀ ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.