IND vs NZ 3rd T20I: ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ୍ ଏବଂ ଉମରାନ ମଲିକଙ୍କୁ ସିରିଜ୍ ନିର୍ଣ୍ଣୟରେ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ କି?

ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଆଡ୍ରଷ୍ଟିକ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଭାରତ ପାଇଁ ଘଣ୍ଟାର ଆବଶ୍ୟକତା କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି କି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନାପିଆରରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଟି -20 ରେ ଉମ୍ରାନ ମଲିକ ଏବଂ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନଙ୍କ ଭଳି ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ କି? ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଶ୍ୱକପ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରେ ଭାରତ ଅନେକ ଖେଳାଳି ଚେଷ୍ଟା କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଯଦି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି -20 ପାଇଁ ଦଳର ମିଶ୍ରଣ କୌଣସି ସୂଚକ ଅଟେ, ତେବେ ସେମାନେ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସ୍ଲେଟରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତାକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ, ଦଳ ରବିବାର ଦିନ 160 ପୋଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରିଥାନ୍ତେ, ବିଶ୍ୱକପ୍ ଡାଉନ୍ ଅଣ୍ଡର ଏହାର ଦୁଖଦ ସ୍ମରଣିକା | ଭାରତର ପାୱାରପ୍ଲେ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ଖେଳରେ ଇଶାନ କିଶନଙ୍କ ସହ ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କୁ ଶୀର୍ଷରେ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇନଥିଲା। ପ୍ୟାଣ୍ଟଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ, ସେ ସିରିଜ୍-ନିର୍ଣ୍ଣୟରେ ନିଆଁ ଲଗାଇବାର ଆଶା କରିପାରନ୍ତି | ସାମସନ୍ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଦଳ ତାଙ୍କ ସହ ଆରମ୍ଭ କରିନଥିଲେ |

ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଯାଇ ତୃତୀୟ ଟି -20 ପାଇଁ ପରିଚାଳନା ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ସିରିଜ୍ ଓପନର୍ ଧୋଇ ହୋଇ ଭାରତ ସିରିଜ୍କୁ 1-0ରେ ଆଗୁଆ କରିଛି |“ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ (ପରବର୍ତ୍ତୀ ଖେଳ ପାଇଁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ) | ଦଳରେ ଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୁଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହେଁ କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଗୋଟିଏ ଖେଳ, ତେଣୁ ଏହା ଟିକେ କଠିନ ବୋଲି ସର୍ଦ୍ଦାର ଫର୍ମାଟରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ହାର୍ଦ୍ଦିକ କହିଛନ୍ତି। ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଶୁଭମନ୍ ଗିଲ୍ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିବାକୁ ଦୌଡୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଦଳ ଦୁଇ ବାମହାତୀ ସହିତ ଆଗକୁ ଯାଇଥିଲେ | ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଥିବା ODI ସିରିଜରେ ସେ ତାଙ୍କ ସୁଯୋଗ ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଅଧିକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହେବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ, ଯେଉଁମାନେ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ ବୋଲିଂ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଦୀପକ ହୁଡା ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବିକଳ୍ପ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ନିରାଶା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଖେଳରେ ଉମ୍ରାନ ମଲିକଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନହେବା। ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ଟି -20 କ୍ରିକେଟରେ ଆଉଟ୍ ଏବଂ ଆଉଟ୍ ପେସ୍ ବୋଲରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଚାପ ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଭିତ୍ତିକ ଟିଆରୱେ ପେସରର ବିକାଶ ପାଇଁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସିରିଜ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଜସପ୍ରୀତ ବୁମରାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ତିନୋଟି ଟି -20 ଖେଳିଥିବା ମଲିକଙ୍କୁ ଏକ ଦଳ ଖେଳିବାର ଚାପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ। କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଖେଳ ଖେଳିବା, ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ସେ ଦଳରେ କାହିଁକି ନିୟମିତ ହେବା ଉଚିତ କିନ୍ତୁ ସାଥୀ ହାତଗୋଡ ସ୍ପିନର କୁଲଦୀପ ଯାଦବ କେବଳ ODI ଖେଳିବାକୁ ପାଇପାରନ୍ତି |

ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍କ୍ବାଡ୍ |

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ: ଫିନ୍ ଆଲେନ୍, ମାଇକେଲ୍ ବ୍ରେସୱେଲ, ଡିଭନ୍ କନୱେ (wk), ଲକି ଫର୍ଗୁସନ୍, ଡାରିଲ୍ ମିଚେଲ, ଆଡାମ ମିଲନେ, ଜିମି ନିଶାମ, ଗ୍ଲେନ ଫିଲିପ୍ସ, ମିଚେଲ ସାଣ୍ଟନର୍, ଟିମ୍ ସାଉଥୀ (ଗ), ଇଶ୍ ସୋଡି, ବ୍ଲେୟାର ଟିକନର୍, ମାର୍କ ଚାପମ୍ୟାନ୍ |

ଭାରତ: ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା (ଗ), ରିଷଭ ପନ୍ତ, ଇଶାନ କିଶନ, ଶୁଭମାନ ଗିଲ, ଦୀପକ ହୁଡା, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, ଶ୍ରେୟସ ଆୟର, ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ, ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର, ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ହର୍ଷଲ ପଟେଲ, ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ, ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ଉମରନ୍ ମଲିକ୍ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.