IND vs NZ 1st ODI : ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି କହିଲେ ଭାରତର ପରାଜୟ ପାଇଁ ଶିଖର ଧାୱନ ଏବଂ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଦାୟୀ

ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ODI ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ 307 ରନ୍ ପଛରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନଥିଲା | ଟମ ଲାଥାନ (145) ଏବଂ କେନ ୱିଲିୟମସନ (94) ଦଳକୁ 7 ୱିକେଟରେ ଜିତି ନେଇଥିଲେ। ଦୁହେଁ 200 ରୁ ଅଧିକ ରନ୍‌ର ଅପରାଜିତ ଭାଗିଦାରୀ ବାଣ୍ଟିଥିଲେ, ଯାହା ବ୍ଲୁ ଅଫ୍ ମେନ ବିପକ୍ଷରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିଲା। ଦଳର ବୋଲିଂ ସମସ୍ୟାକୁ ଦର୍ଶାଇ ଉମ୍ରାନ ମଲିକ (୨)) ଏବଂ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର ()) ଏକମାତ୍ର ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତ 306/7 ସ୍କୋର କରିଥିଲା ବେଳେ ଶ୍ରେୟାସ ଆୟର 76 ବଲରୁ 80 ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଶିଖର ଧାୱନ ଏବଂ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ପଚାଶ ବର୍ଷ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ, ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ୱାସିମ ଜାଫର ଷଷ୍ଠ ବୋଲରଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନକରି ଦଳ ପରିଚାଳନା (ଶିଖର ଏବଂ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ) ଆଡକୁ ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଉପ-ମହାଦେଶ ଦଳ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

ଭାରତର ପରାଜୟ ପାଇଁ ଶିଖର ଧାୱନ ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି

ଭାରତ ଟସ୍ ହରାଇବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଶିଖର ଧାୱନ ଏବଂ ଶୁଭମାନ ଗିଲ 124 ରନ ବିଶିଷ୍ଟ ଓପନିଂ ଭାଗିଦାରୀରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଟମ୍ ଲାଥାମ୍ କ୍ୟାରିୟରର ଶ୍ରେଷ୍ଠ 145 ରନ୍ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅଧିନାୟକ କେନ୍ ୱିଲିୟମ୍ସନ୍ 221 ର ଅବିଭକ୍ତ ଭାଗିଦାରୀରେ 94 ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, ଯାହା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଭାରତ ଉପରେ ସାତ ୱିକେଟ୍ ଜିତାଇଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅଧିନାୟକ ଶିଖର ଧାୱନ ଏବଂ ଶୁବମାନ ଗିଲ 124 ରନ ବିଶିଷ୍ଟ ଓପନିଂ ଭାଗିଦାରୀରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିବାରୁ ଟସ୍ ହାରିବା ପରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲା।

ଧାୱନ 72, ଗିଲ 50 ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶ୍ରେୟାସ ଆୟର 76 ବଲରୁ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ 80 ଯୋଡିଥିଲେ। ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ (36) ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର (37 ଟି ବଲରୁ 37 ଟି) ଶେଷରେ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅବଦାନ ରଖିଥିଲେ, ଯାହା ଭାରତକୁ 300 କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ଭାରତର ଉମ୍ରାନ ମଲିକ (2-66) ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ପଛ ପାଦରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଡେବ୍ୟୁରେ ଦୁଇଟି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ୱିକେଟ୍ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ କାହିଁକି ଧଳା ବଲ ଖେଳର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତାରକା ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ? କିନ୍ତୁ ୱିଲିୟମ୍ସନ୍ ଏବଂ ଲାଥାମ୍ ମିଳିତ ହୋଇ ଭାରତ ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ନିଜର ଲମ୍ୱା ହରାଇଥିଲେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.