ଆଇସିସି ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍: ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ରିଜୱାନ୍ଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରି No.1 T20I ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଚାଲିଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଭାରତ ମିଡିଲ ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟର ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ସର୍ବଶେଷ ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟି -20 ପ୍ଲେୟାର ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। ସିଡନୀରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ 25 ଟି ବଲରୁ ଯାଦବଙ୍କ 51 ଟି ଏବଂ ପର୍ଥରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ 40 ରନ କରି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଡିଭନ୍ କନୱେ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ମହମ୍ମଦ ରିଜୱାନଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2014 ରୁ ଡିସେମ୍ବର 2017 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ଅବଧିରେ 1013 ଦିନ ବିତାଇଛନ୍ତି। ଯାଦବଙ୍କ 863 ରେଟିଂ ପଏଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଷ୍ଠ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2014 ରେ କୋହଲିଙ୍କ 897 ଟି ସର୍ବାଧିକ।

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଗ୍ଲେନ୍ ଫିଲିପ୍ସ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ 104 ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ 62 ସ୍କୋର କରିବା ପରେ କ୍ୟାରିୟରର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପାଞ୍ଚଟି ସ୍ଲଟ୍ ଉପରକୁ ଉଠିଥିବାବେଳେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ 109 ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ 10 ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ରିଏଲ ରୋସୋ ଅନ୍ୟତମ।

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ ଜୋସ୍ ବଟଲରଙ୍କ 73 ରନ ତାଙ୍କୁ ତିନି ସ୍ଥାନରୁ 14 ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନୀତ କରିଥିବାବେଳେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରହମାନୁଲ୍ଲା ଗୁରୁବାଜ (ଚାରି ସ୍ଥାନ ମିଳିତ -17 ତମ ସ୍ଥାନ), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଡେଭିଡ ମିଲର (ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ 28 ତମ ସ୍ଥାନକୁ), ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଭାନୁକା ରାଜପକ୍ସା (ଅପ୍) ଆଠଟି ସ୍ଥାନରୁ 29 ତମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ), ବାଂଲାଦେଶର ଲିଟନ୍ ଦାସ (ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ 36 ତମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ଏବଂ ମିଚେଲ ମାର୍ଶଙ୍କ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯୋଡି (ଦୁଇ ସ୍ଥାନରୁ 31 ତମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ଏବଂ ମାର୍କସ୍ ଷ୍ଟୋଇନିସ୍ (ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ 39 ତମ ସ୍ଥାନକୁ) ଏହି ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.