ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ କୁ ବିସିସିଆଇ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି କେତେ କୋଟି ଟଙ୍କା ? ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ 1000 ରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରେ

କ୍ରିକେଟ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ମହିଳା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ପାଇଁ ଏକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦଳ ପାଇଁ ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ 400 କୋଟି ଟଙ୍କା ରଖିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ମହିଳା ଆଇପିଏଲର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ 1000 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ ଆଶା କରିଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ବିସିସିଆଇ ଟେଣ୍ଡର ମାଧ୍ୟମରେ ଆଗାମୀ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚଟି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ନିଲାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ଇ-ନିଲାମ ଭାସିବ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି। ଅକ୍ଟୋବର 18 ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ 91 ତମ ବାର୍ଷିକ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ମହିଳା ଆଇପିଏଲକୁ ବିସିସିଆଇର ସାଧାରଣ ସଂସ୍ଥା ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛି। ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମହିଳା ଭାରତୀୟ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଜେନେରାଲ୍ ବଡି ଅନୁମୋଦନ କରିଛି, ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ 20 ଟି ଲିଗ୍ ଖେଳ ହେବ।

ଟେବୁଲର ଶୀର୍ଷ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏକ ଏଲିମିଟର ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ | ଘରୋଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଜେନେରାଲ୍ ବଡି ଅନୁମୋଦନ କରିଛି, ଘରୋଇ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଭଲ ସନ୍ତୁଳନ ରହିବା ଏବଂ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଦଳ ରହିବା ପାଇଁ WIPL ପାଇଁ ପାଞ୍ଚଟି ଦଳ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ସର୍ବାଧିକ ଅଠର ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ କୌଣସି ଦଳର  6 ରୁ ଅଧିକ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ରହିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଏକ ନୋଟରେ ଦର୍ଶାଇଛି।

ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ (MI) ମହିଳା ଆଇପିଏଲ ଦଳ କିଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଷ୍ଟାଇଲ୍ ମହିଳା ଲିଗ୍ ପାଇଁ ଦାବି ରହିଆସିଛି। ମହିଳା ବିଗ୍ ବ୍ୟାସ୍ ଲିଗ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ 2016 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published.