ଆସିଲା BCCI ର ନୂତନ ଚୟନ କମିଟି କେଉଁ ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ନେଲେ ପଦବୀ

ଭାରତର ନୂତନ ସିନିୟର ପୁରୁଷ ଚୟନ କମିଟିରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଫର କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୟନ ମୋଙ୍ଗିଆ, ମଣିନ୍ଦର ସିଂ, ଶିବ ସୁନ୍ଦର ଦାସ ଏବଂ ଅଜୟ ରାତ୍ର ଅଛନ୍ତି। ଆବେଦନ ସମୟସୀମା ସୋମବାର (ନଭେମ୍ବର 28) ଥିଲା ଏବଂ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସାକ୍ଷାତକାର ନେବାକୁ କ୍ରିକେଟ୍ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି (CAC) ଗଠନ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। 2023 ମସିହାରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ସୀମିତ ଓଭର ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ବାଛିବା ନୂତନ ଚୟନ ପ୍ୟାନେଲର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ। ଏହି ସମୟରେ ଚେତନ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆଉଟଗୋଇଂ ପ୍ୟାନେଲ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବ। ଏହାର ସଦସ୍ୟମାନେ ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି, ଘରୋଇ 50 ଓଭର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ କୋଚ ବେହେରା ଟ୍ରଫି ନକ୍ଆଉଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଦାସ ବର୍ତ୍ତମାନ ପଞ୍ଜାବ ସହିତ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀରେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଦଳରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଯଦି ଦାସଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଏ, ଯେହେତୁ ତାଙ୍କର ଅନେକ ସହକର୍ମୀ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସେ ହେବେ, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ଓଡିଶା ସାଥୀ ଦେବସିସ୍ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହେବେ। ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମହାନ୍ତି ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଭାବରେ ତାଙ୍କର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ କରିସାରିଛନ୍ତି, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜୁନିୟର କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସେବା କରିଥିଲେ।

ବାଦାନି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଯିଏ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ଯାହାକୁ ସେ ନିଶ୍ଚିତ କିମ୍ବା ଅସ୍ୱୀକାର କରିନଥିଲେ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇପିଏଲରେ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପାଇଁ ଫିଲ୍ଡିଂ କୋଚ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଚେପକ୍ ସୁପର ଗିଲିସର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ TNPL ରେ ଏକ ସଫଳ ଟ୍ରାକ୍ ରେକର୍ଡ ରହିଛି, ଯିଏ ଲଗାତାର ତିନିଟି ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛନ୍ତି (2022 ଟାଇଟଲ୍ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନର ଚୟନ କମିଟିରେ ତିନିଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଚାକିରି ପାଇଁ ପୁନଆବେଦନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଚେତନ ଏବଂ ହରବିନ୍ଦର ସିଂ ଏହା କରିବେ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ସୁନୀଲ ଯୋଶୀ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ପଶ୍ଚିମ ଜୋନ୍ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ପଦବୀ ଛାଡିଛି, ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଆବେ କୁରୁଭିଲାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଖାଲି ଥିଲା | ଏହି ସମୟରେ, ପୂର୍ବରୁ ବୁଲୁଥିବା ଦୁଇଟି ଅତିରିକ୍ତ ନାମ ଦୀପ ଦାସଗୁପ୍ତ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ରତନ ଶୁକ୍ଲା ଆବେଦନ କରିନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଦାସଗୁପ୍ତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ପ୍ରସାରଣକାରୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ଲା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଥିବାବେଳେ ଅରୁଣ ଲାଲଙ୍କଠାରୁ ମାତ୍ର ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ନୂତନ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୋଙ୍ଗିଆ ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ଜୁନିଅର ଏବଂ ସିନିୟର ସ୍ତରରେ ବାରୋଡା ଚୟନ କମିଟିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ 44 ଟି ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ 140 ଟି ODI ଖେଳି ଅଧିକ ଅଭିଜ୍ଞ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ | ଏହି ପଦବୀରେ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ମୁମ୍ବାଇର ସମୀର ଡିଜି ଏବଂ ସାଲିଲ ଆଙ୍କୋଲା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ପାଣ୍ଡେ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବର ରିଟିନ୍ଦର ସୋଡି। ଗତ ରାଉଣ୍ଡର କିଛି ଉଚ୍ଚ-ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଜିତ ଅଗରକର ଏଥର ଆବେଦନ କରିନାହାଁନ୍ତି। ନୂତନ ଚୟନ ପ୍ୟାନେଲ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଉଥିବାବେଳେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ସାତୋଟି ଟେଷ୍ଟ କିମ୍ବା 30 ଟି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚ୍, କିମ୍ବା 10 ଟି ODI ଏବଂ 20 ଟି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚ୍ ର ସର୍ବନିମ୍ନ ଯୋଗ୍ୟତା ସ୍ତର ସ୍ଥିର କରିଛି | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଅତି କମରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଅବସର ନେଇଥିବେ ଏବଂ 60 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସରେ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଯେତେବେଳେ ଗଠନ ହେବ, କମିଟିର ପାଞ୍ଚଜଣ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜୋନରୁ ଜଣେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.