ହରଭଜନ ସିଂ କହିଲେ ଭାରତ ହାରିବା ପାଇଁ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଦାୟୀ ତାଙ୍କୁ T20I ରେ ଭାରତର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ପଦରୁ କଢ଼ାଯାଉ

ଜୋସ୍ ବଟଲରଙ୍କ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁବାର (ନଭେମ୍ବର 10) ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ଷ୍ଟାର- ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି। ଇଂଲଣ୍ଡର ଓପନିଂ ଯୋଡି ବଟଲର ଏବଂ ଆଲେକ୍ସ ହାଲ୍ସଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭାରତୀୟ ବୋଲିଂ ଆକ୍ରମଣ ଦେଖାଯାଉଥିଲା, ଯିଏ ମାତ୍ର 16 ଓଭରରେ ଆବଶ୍ୟକ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ପଛରେ ପକାଇ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ 170 ରନ୍ ଯୋଡିଥିଲା। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତର ଅଭିଯାନର ଏହା ଏକ ନିରାଶାଜନକ ଶେଷ ଥିଲା, ଯାହାକୁ ସେମାନେ ଗତ 12 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପଛରେ ଜିତିବାକୁ ଟିପ୍ସ କରିଥିଲେ | ଭାରତ ଛାଡିବା ପରେ ଅନେକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଚିହ୍ନ ରହିଛି, ଯେଉଁମାନେ ହୁଏତ ଖେଳର ସ୍ୱଳ୍ପ ଫର୍ମାଟରେ ପୁନର୍ବାର ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳିବେ ନାହିଁ | ଭାରତର ଟି -20 ଆଇ ସେଟଅପରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଆହ୍ୱାନ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନର ହରଭଜନ ସିଂ ମଧ୍ୟ କୋଚିଂ ଷ୍ଟାଫରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖେଳରୁ ଅବସର ନେଇଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ଠାରୁ ଭାରତ ଟି -20 ସେଟଅପ୍ ପାଇଁ କୋଚ୍ ନିଯୁକ୍ତି କରିବା ଉଚିତ୍।

ଭାରତ ଛାଡିବା ପରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ହରଭଜନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ଼ ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତୀୟ ଟି -20 ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଆଶିଷ ନେହେରାଙ୍କ ପରି କେହି ଜଣେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରନ୍ତି। ହରଭଜନ କହିଛନ୍ତି, “ଟି -20 ରେ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଥିବା ଜଣେ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ, ଆଶିଷ ନେହେରାଙ୍କ ଭଳି କେହି ଜଣେ ଏବଂ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପାଇଁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ମୋର ପସନ୍ଦ।” ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଏବଂ ନେହେରାଙ୍କ ଯୋଡି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସକୁ ଆଇପିଏଲ ଟାଇଟଲକୁ ନେଇଛି। ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ସଫଳତା ସହିତ ନେହେରା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଭାବରେ କୌଣସି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ନଗଦ ସମୃଦ୍ଧ ଲିଗ୍ ଜିତିଥିଲେ।

ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ତଥା କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ମଧ୍ୟ ହରଭଜନଙ୍କ ମତ ସହ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଭାରତର ଟି -20 ଦଳର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧିନାୟକ ହେବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। “ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଜିତି ସେମାନେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଚିହ୍ନିତ କରିଥାନ୍ତେ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦଳକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ କିଛି ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବେ; ଆପଣ କେବେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି। ଖେଳାଳିମାନେ ଏହାକୁ ବହୁତ ଚିନ୍ତା କରିବେ। ସେମାନଙ୍କ 30 ଦଶକର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଅନେକ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଭାରତୀୟ ଟି -20 ଦଳରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବେ ବୋଲି ଗାଭାସ୍କର ଷ୍ଟାର ସ୍ପୋର୍ଟସକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ତିନିଟି ଟି-୨୦ ଏବଂ ଅଧିକ ଦିନିକିଆ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ମେନର ବ୍ଲୁକୁ ଖେଳର ସ୍ୱଳ୍ପ ଫର୍ମାଟରେ ଆଗେଇ ନେବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.