ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ଭାରତ ଛାଡିବା ପରେ ପୂର୍ବତନ ପାକିସ୍ତାନ ଖେଳାଳି ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଜୋରଦାର ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି

ଚାଲିଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ଭାରତର ପ୍ରସ୍ଥାନ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ ଦଳ ଚୟନକୁ ନେଇ ଅନେକ ସମାଲୋଚନା କରିଛି। ଗୁରୁବାର ସେମିଫାଇନାଲ ମୁକାବିଲାରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା 10 ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ ହେବା ପରେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ପରାଜୟ ପରେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଏବଂ ଫର୍ମ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି କାରଣ ଅଧିନାୟକ ବିଶ୍ୱକପରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟର୍ କେବଳ 6 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ 116 ରନ୍ ପରିଚାଳନା କରିପାରନ୍ତି | ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ସଲମାନ ବଟ ରୋହିତଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଫିଟନେସ ଉପରେ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଦଳର ବାକି ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ଖେଳ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

“ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କୌଣସି ଭଲ ଖେଳାଳି ନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଫିଟନେସ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଦଳକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଶତପ୍ରତିଶତ ଆଶା କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣ, ଆପଣ ନିଜେ ମନ୍ଥର ତେବେ ଖେଳାଳିମାନେ ଆପଣଙ୍କ ପିଠି ପଛରେ ଆପଣଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ ଏବଂ ଅଭିଯୋଗ କରିବେ। ବଟ୍ ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବାୟୁରେ ବଡ ଧରଣର ଗୁଳି ଚଳାନ୍ତୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଖେଳିବାକୁ ଏବଂ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତୁ | “ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ହେଉଛି କିଛି (ଫିଟନେସ୍) ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ଦଳରେ ଖରାପ ହରାଉଛି। ଆସୁଥିବା ଯୁବକମାନେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କ୍ରିକେଟର ଅଟନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଫିଟନେସ୍ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦେଖ, ସେମାନେ ସୁପର ଫିଟ୍। ସେମାନେ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଛଅଟି ମାରନ୍ତୁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ୱିକେଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲନ୍ତୁ। ସେମାନଙ୍କ ଫିଲ୍ଡିଂକୁ ଦେଖନ୍ତୁ, ଆପଣ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖିବେ।

ସେମିଫାଇନାଲ ମୁକାବିଲାକୁ ଆସିବା ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଓପନର୍ ଜୋସ୍ ବଟଲର୍ (80 *) ଏବଂ ଆଲେକ୍ସ ହାଲ୍ସ (86 *) 169 ରନ୍ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଉପହାସ କରିଥିଲେ କାରଣ ସେମାନେ ମାତ୍ର 16 ଓଭରରେ 10 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ 12 ଓଭରରେ ତିନୋଟି ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ବୋର୍ଡରେ ମାତ୍ର 75 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ପରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ସହ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଖେଳର ଗତିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ। ପାଣ୍ଡ୍ୟା 33 ବଲରୁ 63 ରନ ଏବଂ କୋହଲି 40 ବଲରୁ 50 ରନ କରି 20 ଓଭରରେ ଦଳର ସ୍କୋରକୁ 168/6 ରେ ନେଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.