ପୂର୍ବତନ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ କହିଲେ 2023 ODI World Cupରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରିୟ କହିବା ଭୁଲ

ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଦଳ ଭାବେ ଶାସନ କରୁଥିବା ODI ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିଲା | ଫଳରେ 2019 ODI ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ | ଦୁଇ ରାତି ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଟାଇଟଲ ଜିତିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ସୀମିତ ଓଭର କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚତା ଭଦ୍ରଲୋକଙ୍କ ଖେଳ ଦେଖିଥିବା ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଧଳା ବଲ୍ ପାର୍ଶ୍ୱ କି ନୁହେଁ ତାହା ଉପରେ ବିତର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଡବଲ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ବିଜୟ ବ୍ୟତୀତ, ସେମାନଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଅନେକ ଯୁକ୍ତି ଅଛି | 2015 ODI ବିଶ୍ୱକପ୍ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରଠାରୁ ଇଂଲଣ୍ଡର ଧଳା ବଲ୍ ଦଳ ସମୁଦ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ | ଏହାର ତୁରନ୍ତ ଫଳାଫଳ ଭାରତରେ 2016 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଫାଇନାଲକୁ ଚାଲିଗଲା ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଶେଷ ଓଭର ଥ୍ରୀଲରରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍କୁ ହରାଇଲେ |

ହ୍ୱାଇଟ -ବଲ କ୍ରିକେଟରେ ଗତ ପାଞ୍ଚଟି ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ତିନିଥର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରି ସେଥିରୁ ଦୁଇଟି ଜିତିଥିଲା। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ, ସେମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଉଭୟ ODI ଏବଂ T20I ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତିନୋଟି ସ୍ଥାନରେ ରହିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବଦଳୀୟ ଆକ୍ରମଣ ମାନସିକତା ସହିତ ଧଳା ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ବିପ୍ଳବ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟତ ଦାୟୀ ଥିଲେ | ଏହି ସମସ୍ତ କାରଣ ଉପରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କରି ଇଂଲଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମାଇକେଲ ଭାଓନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୋସ୍ ବଟଲରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ଭାରତରେ 2023 ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବା ପାଇଁ ଆଉଟ୍-ଆଉଟ୍ ପ୍ରିୟ ହେବେ। ଭାରତକୁ ‘ସେମାନଙ୍କର ଗର୍ବକୁ ଗ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା’ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିବା ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଆୟୋଜକ ଭାରତକୁ ପ୍ରିୟ ଭାବରେ ରଖିବା ‘ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିରର୍ଥକ’ ହେବ।

“ପରବର୍ତ୍ତୀ ବଡ ଟିକେଟ୍ ହେଉଛି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଭାରତରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱକପ୍ ଉପରେ 50 ଟି ଜିତିବା। ସେମାନଙ୍କର ଭଲ ସ୍ପିନ୍ ବିକଳ୍ପ ଅଛି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଫେଭରାଇଟ ଭାବରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ଯେତେବେଳେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଲୋକମାନେ ଭାରତକୁ ଘରେ ପସନ୍ଦ କରିବେ। ଭାଓନ୍ ଡେଲି ଟେଲିଗ୍ରାଫରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେକୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ବିନା ପରାଜିତ ହେବାକୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ହେବ ଏବଂ ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷ ପାଇଁ ତାହା ହେବ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, 2011 ମସିହାରେ ନିଜ ମାଟିରେ ଏକ ODI ବିଶ୍ୱକପ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାପରେ ଭାରତ ବିଜେତା ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେବେଠାରୁ ସେମାନେ କୌଣସି ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତି ନାହାଁନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ପ୍ରାୟ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ 2013 ରେ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଏମଏସ ଧୋନି ସେମାନଙ୍କୁ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଟାଇଟଲକୁ ନେଇଥିଲେ।

ଇଂଲଣ୍ଡର ଧଳା ବଲ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଏହି ଦଳ ଅସାଧାରଣ ଏବଂ ଥରେ ଇଂରାଜୀ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଏକ ଟ୍ରେଣ୍ଡସେଟିଂ ଦଳ ରହିଲେ ବାକି ବିଶ୍ୱ  ଅନୁକରଣ କରିବା ଉଚିତ୍। “ଇଂଲଣ୍ଡ କିପରି ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟରେ ଯାଉଛି? ସେମାନେ କଣ କରନ୍ତି? ଯଦି ମୁଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ ମାଇକ୍ ହୁସେଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥା’ନ୍ତି, ଯିଏ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ସହ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ ଏବଂ ପରଦା ପଛରେ କଣ କରନ୍ତି ବୋଲି ପଚାରିଥିଲେ। ମୁଁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଚଳାଉଥିଲି ମୁଁ ମୋର ଗର୍ବକୁ ଗ୍ରାସ କରିବି ଏବଂ ପ୍ରେରଣା ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଦେଖିବି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.