ଏକ୍ସ-ଇଣ୍ଡିଆ ଓପନର୍ କହିଲେ ଆପଣ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନଙ୍କୁ କଣ ଜବାବ ଦେବେ … 8 ଖେଳାଳି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସିରିଜରୁ ଘରକୁ ଯିବେ

ଭାରତର ODI ଦଳର ଅଂଶ ଭାବରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଥିବା ଆଠ ଜଣ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ଘରକୁ ଯିବେ ଏବଂ ସେଠାରେ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଗଠନ ପାଇଁ 11 ଜଣ ନୂତନ ଖେଳାଳି ବାଂଲାଦେଶ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବେ। ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଉପ-ଅଧିନାୟକ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ, ବିରାଟ କୋହଲି, ଆକ୍ସର ପଟେଲ ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ଶାମିଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଧାଡିରେ ଥିବାବେଳେ ଶୁଭମାନ ଗିଲ, ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ, ଦୀପକ ହୁଡା, ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି କ’ଣ? , ଏବଂ ଉମରନ୍ ମଲିକ୍ | ସମାନ ଭାବରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ହେଉଛି ଇଶାନ କିଶନ ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଯଦି ସେମାନେ ODI ରେ ଜିନିଷଗୁଡିକର ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲେ ତେବେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ କେବଳ ଟି -20 ଖେଳିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ଘରକୁ ପଠାଗଲା? ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଓପନର୍ ଆକାଶ ଚୋପ୍ରା ଚେତନ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବରିଷ୍ଠ ଚୟନ କମିଟିକୁ କିଛି କଠୋର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ, ଯାହା ବାହାରକୁ ଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ଥର ଚାରୋଟି ଭିନ୍ନ ସ୍ୱାର୍ଡର ନାମକରଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନୁହେଁ, ଯାହା ହୁଏତ ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ଚୟନ ବୈଠକ ଥିଲା। ଚୋପ୍ରା ‘ତର୍କକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରୁଥିବା’ ଚୟନ ଦ୍ୱାରା ‘ବିସ୍ମିତ’ ହୋଇଥିଲେ |

ସେ ବୁଝିପାରିଲେ ନାହିଁ ଯେ ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କ ସହ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେହି ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଓପନର୍ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବାଂଲାଦେଶ ଓଡିଆ ପାଇଁ ଶୁବମାନ ଗିଲ କାହିଁକି ନାମିତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି| ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଟି-୨୦ ସିରିଜରେ ଖେଳ ପାଇ ନ ଥିବା ସାମସନ୍ ସିରିଜ୍ ଓପନର୍ ଖେଳିବା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ସେ ଏକ ଭଲ ଅବଦାନ ରଖିଥିଲେ। ତେବେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଇଶାନ କିଶନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବ, ଯିଏ କୌତୁହଳର ସହ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ODI ର ଅଂଶ ହୋଇନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବାଂଲାଦେଶରେ ହେବାକୁ ଥିବା ତିନି ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ସିରିଜକୁ ଫେରିବେ। “ଯେତେବେଳେ ସିରିଜ୍ ସମାପ୍ତ ହେବ, ନଅ (ଆଠ) ଖେଳାଳି ଘରକୁ ଫେରିଯିବେ। ଅବଶିଷ୍ଟମାନେ ବାଂଲାଦେଶ ଯିବେ। ଆପଣ 12 ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସିରିଜରୁ ଅନ୍ୟ ସିରିଜକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। 11 ଜଣ ନୂଆ ଖେଳାଳି ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି (ବାଂଲାଦେଶ ODI ପାଇଁ)। ୱୋ, କିଛି କରିପାରିବ କି? ଏହିପରି ଘଟୁଛି କି? ” ଚୋପ୍ରା ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି। “ଯଦି ପ୍ରକୃତରେ ଆପଣ କାହାକୁ ବିଶ୍ରାମ ଦେଇଛନ୍ତି ତେବେ ତାହା ହେଉଛି SKY। ସେ ବହୁତ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନଙ୍କ ବିଷୟରେ କ’ଣ? ସେ ମଧ୍ୟ ବାଂଲାଦେଶ ଯାଉ ନାହାଁନ୍ତି। ଇଶାନ କିଶନ ଯିବେ। କିଶାନ, ଯିଏ କେବଳ ଟି -20 ପାଇଁ ସେଠାରେ ଥିଲେ। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଗସ୍ତର ଗୋଡ କିନ୍ତୁ ODI ଦଳର ଅଂଶ ନୁହେଁ, ସାମସନ ଥିଲେ |

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ODI ଦଳରେ ଏତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଏହାର ଅର୍ଥ କିପରି? ଆପ୍ ଶୁବମାନ ଗିଲ କୋ କୟା ବାଟାନେ ୱାଲୋ ହୋ? ଆପ୍ ଦୀପକ ହୁଡା କୋ କୟା ବୋଲେଞ୍ଜ? ଆପ୍ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ୍ କୋ ଜବାବ କୟା ଡେଙ୍ଗେ? (ତୁମେ ଶୁବମାନ ଗିଲ, ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ ଏବଂ ଦୀପକ ହୁଡାଙ୍କୁ କେଉଁ ଉତ୍ତର ଦେବ?) ଯଦି ତୁମେ ଏକାଠି କୁଲଦୀପ ଚହଲ ଖେଳିବାକୁ ଚାହୁଁନାହଁ, ତେବେ ତୁମେ ସେମାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ବାଛିବ? ଯଦି ଆପଣ ତାହା କରନ୍ତି, ତେବେ ସେଗୁଡିକୁ ଖେଳନ୍ତୁ ବୋଲି ଚୋପ୍ରା କହିଛନ୍ତି। ରୋହିତ, କୋହଲି, ରାହୁଲଙ୍କ ପରି ବଡ ବନ୍ଧୁକକୁ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ପୁରା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଗସ୍ତରୁ ବିରତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଚୋପ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଆଦୌ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ। “ରୋହିତ, ରାହୁଲ ଏବଂ କୋହଲିଙ୍କୁ ଫେରିବାକୁ ପଡିଲା .. କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଇଶାନ କିଶାନଙ୍କ ଚୟନ ବୁଝିପାରୁ ନାହିଁ। ସେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ODI ରେ ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବାଂଲାଦେଶ ଓଡିଆ ପାଇଁ ସାମସନଙ୍କଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି। ସାମସନ ମ୍ୟାଚ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ଦ୍ୱିତୀୟ ODI ରେ ସାମସନ୍ଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇଥିବା – ହୁଡା – ବାଂଲାଦେଶ ODI ପାଇଁ ଦଳରେ ନାହାଁନ୍ତି। ସେଠାରେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର କିଏ? ଆକ୍ସର ପଟେଲ, ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର, ଶାହାବାଜ ଅହମ୍ମଦ, ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର, ଦୀପକ ଚହର। ହୁଡା ଏଠାରେ ଟିକିଏ ଅସୁବିଧା ଅଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.