ENG vs PAK:ଶାହିନ୍ ଆଫ୍ରିଦିଙ୍କ ଆଘାତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ହରାଇଲା ବୋଲି ବଡ଼ ଦାବି କରିଛି ପାକିସ୍ତାନ

ରବିବାର ଦିନ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ଫାଇନାଲରେ ଶାହିନ ଆଫ୍ରିଦିଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ଦୁଃସ୍ବପ୍ନ ପାକିସ୍ତାନକୁ ହନ୍ତସନ୍ତ କରିଛି। ଇଂଲଣ୍ଡ ଇନିଂସରେ ତାଙ୍କ ଆଣ୍ଠୁରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିବାରୁ ଟଲିସମାନିକ୍ ଫାଷ୍ଟ ବୋଲର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଶେଷରେ ପଡ଼ିଆ ଛାଡିବାକୁ ପଡିଲା। 13 ତମ ଓଭରରେ ହ୍ୟାରି ବ୍ରୁକ୍ ପ୍ୟାକିଂ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଶାହିନ୍ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ତଥା ସ୍ପିନର ଶାଦବ ଖାନଙ୍କୁ ଏକ ଓଭରହେଡ୍ କ୍ୟାଚ୍ ନେବା ପରେ, ଆଣ୍ଠୁରେ ଆଘାତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କାରଣ ସେ କ୍ୟାଚ୍ ଶେଷ କରିବା ସମୟରେ ଏହାକୁ ଆଘାତ କରିଥିଲେ | ଅବଶ୍ୟ, ସେ 16 ତମ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ଫେରିବାକୁ ନିଜର ଗ୍ରୀଟ୍ ଦେଖାଇଲେ | କିନ୍ତୁ ଅନୁସରଣରେ ସେ ଅସହଜ ଦେଖାଯାଉଥିବାରୁ ଆଗକୁ ବଢିପାରେ  ନାହିଁ | ପାର୍ଟ ଟାଇମ୍ ସ୍ପିନର ଇଫ୍ଟିଖର ଅହମ୍ମଦ ଅବଶିଷ୍ଟ ପାଞ୍ଚଟି ବିତରଣ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ 13 ରନ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା।

ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମୋଏନ୍ ଅଲି ଏବଂ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ 1992 ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲ ହାରିର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଏବଂ ନିଜ ଦଳକୁ ଫାଇନ୍ ଲାଇନକୁ ନେଇଯିବା ପରେ ଶାହିନ୍ ପଡ଼ିଆ ଛାଡିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବାହାରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇଥିଲା। ଅଲି ସ୍ଲୋଗର ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବାବେଳେ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଦଳ ପାଇଁ ବିଜୟ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାକୁ ଏକ ସତର୍କ ନକ୍ ଖେଳିଥିଲେ। “ଆମର ବୋଲିଂ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଆକ୍ରମଣ। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ଶାହିନଙ୍କ ଆଘାତ ଆମକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଖେଳର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ମ୍ୟାଚ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଆଜାମ କହିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ସେ ଖୋଳାଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ଫେରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଶାହିନଙ୍କର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ 1.5 ଓଭର ବାକି ଥିଲା। ସେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ 2022 ସହ ମିଶି ପଞ୍ଚମ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇ 11 ଟି ୱିକେଟ୍ ସହ ଦେଶବାସୀ ଶାଦବ ଖାନ୍, ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର ଜୋଶୁଆ ଲିଟିଲ୍, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଆନିଚ୍ ନର୍ଟେଜେ ଏବଂ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପଲ୍ ଭାନ୍ ମେକେରେନ୍ଙ୍କ ସହ 11 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

ଜୁଲାଇରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ଫିଲ୍ଡିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ଶାହିନ୍ ତାଙ୍କ ଡାହାଣ ଆଣ୍ଠୁ ଲିଗାମେଣ୍ଟରେ ଆଘାତ ପାଇଥିଲେ।  ଏସିଆ କପ୍ ପାଇଁ ସେ ବସ୍ ହରାଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଦଳ ବାହାରେ ଥିବା ସତ୍ୱେ  ଶାହିନ୍ ଦଳ ସହ ପ୍ରଥମେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଏବଂ ପରେ ୟୁଏଇରେ ଏସିଆ କପ୍ କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟ୍ ସହିତ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଆଘାତର ଦୁଖ ଦୂର ନୁହେଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.