ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ କହିଲେ ବିଶ୍ୱକପ୍ 2024 ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଷ୍ଟାର କ୍ରିକେଟର ଚୟନ କମିଟିଙ୍କ ଲିଷ୍ଟରେ ଆସିବ

2022 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ସେମିଫାଇନାଲରେ ହଟାଯିବା ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରୋହିତ ଶର୍ମା, ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ବିନା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ହ୍ୱାଇଟ -ବଲ୍ ସିରିଜରେ ଆଗକୁ ଯାଇଥିଲା। ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଟି-୨୦ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ବର୍ଷା ଏକାଧିକ ଥର ଲୁଟେରା ଖେଳୁଥିଲା ଏବଂ ପରିଦର୍ଶକମାନେ ସିରିଜକୁ 1-0ରେ ଜିତି ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ରବିବାର ବର୍ଷା ହେତୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ ପରିତ୍ୟାଗ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଛି। ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଅଧିନାୟକ ଶିଖର ଧାୱନ 72 ରନ୍‌ର ଚମତ୍କାର ନକ୍ ଖେଳି ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କ ସହ 124 ରନ୍‌ର ଏକ ବୃହତ ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ। ଭେଟେରାନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱିକେଟ୍ କିପର-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଧାୱନଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ 2023 ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପକୁ ନେଇ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ପସନ୍ଦ କରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। “ମୁଁ ଭାବୁଛି ମୁଁ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର ଭିବି ପାଇଛି, ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱକପ୍ ପାଇଁ ଏକ ଷ୍ଟାର୍ଟର୍ | ଅନ୍ୟଥା, ସେମାନେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବେ ନାହିଁ | ସେ ତାଙ୍କର ଦଶକର ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ତାଙ୍କଠାରୁ ସହଜରେ ଆଗକୁ ଯାଇଥାନ୍ତେ | ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ସତ୍ୟ ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ODI ଦଳରେ ରହିବାକୁ ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟନ୍ତି।

“ସେ ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ବନ୍ଧୁକ ଖେଳାଳି ହୋଇସାରିଛନ୍ତି, ଯିଏକି ଏହି ଅବସରରେ ଉଠିଥାଏ ଏବଂ ସେ ଲଗାତାର ଏକ କ୍ଲିପ୍‌ରେ ଖେଳନ୍ତି | 2019 ବିଶ୍ୱକପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆହତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | ତେଣୁ, ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଯିଏକି ଆପଣ ତାଙ୍କ ଫର୍ମରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଖସିଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନକରନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କାର୍ତ୍ତିକ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧୱନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଖେଳ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥିବାରୁ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇପାରିବ।“ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଯିଏ ତୁମେ ତାଙ୍କ ଖେଳ ଯୋଜନା ଜାଣିଥିବାରୁ ଜଣେ ଓପନର୍ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିବ | ସେ କ୍ରିଜକୁ ପ୍ରକୃତରେ ଭଲ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ଖେଳିବାକୁ ସବୁକିଛି ଅଛି, ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ଆଇପିଏଲ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ସୁଯୋଗ ହେବ ଏବଂ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବେ ବୋଲି କାର୍ତ୍ତିକ କହିଛନ୍ତି।

ଅଗ୍ରଣୀ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟତୀତ ଧାୱନଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗର 2023 ସଂସ୍କରଣ ପାଇଁ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଦ୍ୱତୀୟ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚକୁ ଆସିବା ପରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଭାରତ 45 ରେ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଏବଂ 34 ରେ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ 89 ରନ୍ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଖେଳ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ପାଗ ବ୍ୟାଘାତ ପରେ 4.5 ଓଭର ପରେ ଭାରତ ସହିତ ପ୍ରାୟ ଚାରି ଘଣ୍ଟା ଖେଳ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଫିଚରକୁ 29 ଓଭର ମ୍ୟାଚକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ଷା ପୁନର୍ବାର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପ୍ୟାଭିଲିୟନକୁ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହେବାପରେ ଆଉ ଆଠ ଓଭର ବୋଲିଂ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଆଉ ଖେଳ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଅକଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଶୁକ୍ରବାରର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚରେ ସାତୋଟି ୱିକେଟ୍ ଜିତିବା ପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜ୍କୁ 1-0ରେ ଆଗୁଆ କରିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.