ପାକିସ୍ତାନ ଆଗକୁ ବଢି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପହଂଚିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଶଂସକ କରିଛନ୍ତି ବଡ ଦାବି ଏଥର ହେବ ଚମତ୍କାର

ନଭେମ୍ବର 6 ରେ ରବିବାର ସକାଳେ 22 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନା, ନିବେଦନ ଏବଂ ଆଶା ଜବାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଏକ ଅଜବ ମୋଡ଼ରେ ଚାଲିଥିବା ଟି -20 ରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ବିଜୟ ଖେଳ ଛାଡିଥିଲା। ବିଶ୍ୱକପ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପାଇଁ ଏହା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଗେମ୍ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଜିମ୍ବାୱେକୁ ହୃଦୟ ବିଦାରକ କ୍ଷତି ପରେ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ଛାଡିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଏହା କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ। ଡଚ୍ ବିପକ୍ଷ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଗେମ୍ରେ ଏକ ବିଜୟ ବାବର ଆଜାମଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଶ୍ୱାସ ଦେଇଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଜିତିପାରିବେ, କାରଣ ସେହି ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ କୌଣସି ଟି -20 ଡାଉନ୍ ଅଣ୍ଡର ଜିତି ନଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ଆସିଛି ପାକିସ୍ତାନକୁ ପୁନସଂଗଠିତ କରିବା ଏବଂ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସେମିଫାଇନାଲ ସ୍ଲଟ୍ ଆଡକୁ ସେହି ଚୂଡାନ୍ତ ଧକ୍କା ଦେବା | ଖେଳ ପରିବର୍ତ୍ତନକାରୀ କେବଳ ଇଫ୍ଟିକର ଅହମ୍ମଦ-ଶାଦବ ଖାନ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ, କେବଳ ସେହି ଖେଳରେ ନୁହେଁ ବରଂ ପାକିସ୍ତାନର ଅଭିଯାନ ପାଇଁ।

ଏହା ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଥିଲା ଯେ ବାବର-ରିଜୱାନ୍ ବାହାରେ ବ୍ୟାଟିଂ ହେଉଛି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ କୋଣକୁ ଠେଲି ଦିଆଯାଏ, ଏହି ଦଳ କିଛି ପ୍ରକୃତ କ୍ଷତି କରିପାରେ | ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ, ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳ କେବଳ ଆନୁଷ୍ଠାନିକତା ହୋଇ ରହିଲା ପରେ ଡଚ୍ମାନେ ପ୍ରୋଟିସ୍ ବିପକ୍ଷରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଡନୀରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପାକିସ୍ତାନ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ମୁକାବିଲା କରିବ। ଯିଏ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଲେଖୁଥିଲା, ପ୍ରତିଯୋଗିତା କିପରି ଅଗ୍ରଗତି କଲା, ବିଶେଷ କରି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ବ୍ୟବସାୟ ଶେଷରେ, ତାଙ୍କ ଜହ୍ନ ମଧ୍ୟ ଖସିଯିବ | କିନ୍ତୁ ଯିଏ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦେଖିଛି, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଘଟଣା ଦ୍ୱାରା ସେ ଟିକେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା 30 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ମଧ୍ୟ କିଛି କରି ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ମାଟିରେ |

ଏବଂ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡିକ ସମାନ ଭାବରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ-ପାକିସ୍ଥାନ ସେମିଫାଇନାଲ୍ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | 1992 ରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଏମସିଜିରେ ଓପନିଂ ଗେମ୍ରେ ହାରିଯିବା ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଉଭୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ନିଜର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଉଭୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତକୁ ହରାଇଥିଲା। ତା’ପରେ ଉଭୟରେ କ୍ରମାଗତ ତିନୋଟି ଗେମ୍ ଜିତିବାକୁ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଫେରି ଆସିଥିଲେ | ଏହା କେବଳ ଆରମ୍ଭ | 1992 ରେ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଶେଷ ଦିନରେ ପାକିସ୍ତାନ ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ନିମ୍ନ ଦଳରୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ପଏଣ୍ଟ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଥିଲା ​​| 1992 ରେ 9 ପଏଣ୍ଟ ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ (8) ଠାରୁ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ 6 ପଏଣ୍ଟ ସହ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା (5) ଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି।

ଉଭୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଥିଲା। ଗୋଟିଏ ବା ଦୁଇଟି ପରେ, ସମକକ୍ଷ ଶବ୍ଦ ଏହାର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ହରାଇଲା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ | ସେମିରେ ପାକିସ୍ତାନ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଫାଇନାଲରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଭେଟିଥିଲା। ଏଥର ମଧ୍ୟ ସେପରି ହେବ କି?

Leave a Reply

Your email address will not be published.