ଭାରତ ଟି -20 WC ରୁ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପରେ କପିଲ ଦେବ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟର ‘ନୂଆ ଚୋକର୍ସ’ ଭାବରେ ବ୍ରାଣ୍ଡ କରିଛନ୍ତି

ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅପେକ୍ଷା ଜାରି ରହିଛି ଯେହେତୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ କୋ ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରୁ ଖସିପଡିଛନ୍ତି। ଭାରତ ଗତଥର ଆଇସିସି ଟାଇଟଲ ଉଠାଇବାର ନଅ ବର୍ଷ ହୋଇଗଲାଣି, ଏହା ପରଠାରୁ 7 ଥର ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ସମାଲୋଚନାର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ କପିଲ ଦେବ ହା ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁକୁ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟର ‘ନୂଆ ଚୋକର୍ସ’ ଭାବରେ ବ୍ରାଣ୍ଡ କରିଛନ୍ତି | ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରୁ ଖସିଯିବା ପରେ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ କପିଲ ଦେବ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ସମାଲୋଚନାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଛନ୍ତି। ଫାଇନାଲରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ କୋଙ୍କୁ 10 ୱିକେଟ୍ ପରାଜୟ ବରଣ କରିଥିଲା। 2007 ରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣ ପରଠାରୁ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁରେ T20 WC ଟାଇଟଲ୍ ନାହିଁ, ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ଟ୍ରଫି 2013 ରେ ଆସିଥିଲା ​​|

1983 ମସିହାରେ ଭାରତକୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱକପ ଟାଇଟଲକୁ ନେଇଥିବା କପିଲ ଦେବ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳକୁ ଶେଷ ପରାଜୟ ପରେ ଚକ୍କର କୁହାଯାଇପାରେ। ପ୍ରାୟତ  ସାଉଥ୍ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସମାନ ଚାପ ସହିତ ସମାନ ହୋଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଚାପ ଅଧିକ ଥାଏ | ଆଠ ବର୍ଷରେ ଭାରତର ସାତଟି ନକ୍ଆଉଟ୍ ପରାଜୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଟ୍ୟାଗ୍ ଅର୍ଜନ କରିପାରେ | ତେବେ ସେମିଫାଇନାଲ ପରାଜୟରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବାରୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଉପରେ କୌଣସି କଠିନ ନହେବାକୁ କପିଲ ଦେବ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳର ଖରାପ ଖେଳ ଥିବାବେଳେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଆଧାର କରି ଦଳର ବିଚାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

“କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ କଠୋର ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମୁଁ ସହମତ, ଭାରତ ଖରାପ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଖେଳ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆମେ ଅତ୍ୟଧିକ ସମାଲୋଚନା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 2013 ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫିରେ ସଫଳତା ପରଠାରୁ ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ଉଠାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ କୋ କିନ୍ତୁ 2023 ରେ 50 ଓଭର ବିଶ୍ୱକପ, 2024 ରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ 2025 ରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ସହିତ ଏକ ପ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ଆଇସିସି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ସେମାନଙ୍କର କ୍ୟାହ୍ନେସ୍ ପାଇବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.