୨ୟ ଟି -20 ବିଜୟ ସତ୍ୱେ ଏକ୍ସ-Ex-NZ କ୍ରିକେଟର ଭାରତ ଉପରେ ଏହି ଲାଞ୍ଚନା ଲଗେଇଛନ୍ତି

ରବିବାର ଦିନ ବାଇ ଓଭାଲରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ତିନି ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଆରାମରେ ଜିତିଛି। 111 ରନ୍‌ର ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ଅପରାଜିତ 51 ବଲ ନକ୍ ଭାରତକୁ ମ୍ୟାଚ ଜିତି ମୋଟ 191 ପୋଷ୍ଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା, ପୂର୍ବରୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟାର୍ଗେଟରୁ 65 ରନ୍‌ରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା। ସିରିଜ୍ ଫାଇନାଲ୍ ପାଇଁ ନାପିଅର୍ ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରଫିରେ ଭାରତ ଏବେ ଗୋଟିଏ ହାତ ରଖିଛି। ବିପୁଳ ବିଜୟ ସତ୍ୱେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ସାଇମୋନ୍ ଡଲ୍ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଲମ୍ବଷ୍ଟ କରିଥିଲେ କାରଣ ସେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଚିନ୍ତାକୁ ଆଲୋକିତ କରିଥିଲେ ଯାହା ପରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ଭାରତ ନିରାଶାଜନକ ନିର୍ବାହର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ ଏବଂ ମାଇକେଲ ଭାଓନଙ୍କ ପରି ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟରମାନେ ଯାହା କହିଛନ୍ତି ତାହା ଡଲ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଡଲ୍ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିବାବେଳେ ବୋଲିଂ ଗଭୀରତାର ଅଭାବ କିମ୍ବା ଅଧିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟାଟିଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଅଭାବକୁ ନେଇ ସେ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ।

ରବିବାର ଦିନ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ସମୟରେ ପ୍ରାଇମ ଭିଡିଓ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଡଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟରଙ୍କ ପରି “ପ୍ରକୃତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍” ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ସେହି ଅତିରିକ୍ତ ବୋଲିଂ ବିକଳ୍ପ ଦେବା ପାଇଁ କିପରି ବୋଲିଂ କରିବେ ତାହା ଶିଖିବା ଉଚିତ୍। “ଏହା ସର୍ବଦା ସମସ୍ୟା ହୋଇଆସୁଛି। ଯେତେବେଳେ ହାର୍ଦିକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ … ଆମେ ପରେ କଣ କରିବା? ମୋର କହିବାକୁ ଗଲେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିଥିଲେ | ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଏହି ଯୁବକମାନେ କରିବେ | କିନ୍ତୁ ମୁଁ ପ୍ରକୃତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛି |

ସେ କାହିଁକି ଅନେକ ଅଫ୍ ସ୍ପିନ୍ ବୋଲିଂ କରୁନାହାଁନ୍ତି? ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସ୍ପିନରଙ୍କ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ ସ୍ପିନ୍କୁ କିପରି ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ହୁଏ ତାହା ଶିଖିବାକୁ | ସେ କାହିଁକି କରୁନାହାଁନ୍ତି? ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ମୋର ପ୍ରଶ୍ନ | ଭବିଷ୍ୟତ କ’ଣ ଅଛି ଏହି ଯୁବକମାନେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ରବିବାର ବୋଲିଂ କରିନଥିବା ହାର୍ଦ୍ଦିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଆଗକୁ ବଢିବା ସହ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନେ ଆଶା କରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି। ମ୍ୟାଚ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉପସ୍ଥାପନାରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ବହୁତ ବୋଲିଂ କରିଛି, ଆଗକୁ ମୁଁ ଅଧିକ ବୋଲିଂ ବିକଳ୍ପ ଦେଖିବାକୁ ଚାହେଁ। ସବୁବେଳେ ଏହା କାମ କରିବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଅଧିକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବଲ୍ ସହିତ ଚିପ୍ କରନ୍ତୁ।”

Leave a Reply

Your email address will not be published.