3 ଖେଳାଳି ଯିଏ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଅସଫଳ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଭାରତର କ୍ଷୁଦ୍ର ଫର୍ମାଟ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ବଦଳାଇ ପାରିବେ

ଆଡିଲେଡରେ ଏକପାଖିଆ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପରାସ୍ତ ହେବା ପରେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ 2022 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ଖସିପଡିଥିଲା। ଜୋସ୍ ବଟଲର ଏବଂ ଆଲେକ୍ସ ହାଲ୍ସଙ୍କ ଓପନିଂ ଯୋଡି ବିପକ୍ଷରେ ବୋଲରମାନେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଥ୍ରୀ ଲାୟନ୍ସ ୧୦ ୱିକେଟ୍ ଜିତିବା ପରେ ସେମାନେ ଜଣେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବରଖାସ୍ତ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତ ଛାଡିବା ପରେ ପିଟିଆଇ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଏକ “ନୂତନ ଦଳ” ରହିବ ଏବଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଅଧିନାୟକ ଚୟନ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଟି -20 ଫର୍ମାଟରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ପଡିବ | ଏଠାରେ, ଆମର 3 ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ଅଛି, ଯେଉଁମାନେ ଅସଫଳ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ରୋହିତଙ୍କୁ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଫର୍ମାଟ୍ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ବଦଳାଇ ପାରିବେ –

କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ

କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ହ୍ୱାଇଟ -ବଲ୍ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେରିବା ପରଠାରୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ନାହିଁ | ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ପ୍ରମାଣିତ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ରାହୁଲ ଅନ୍ୟତମ ଏବଂ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଡାକିବା ପୂର୍ବରୁ ହିଲ୍ଟକୁ ସମର୍ଥନ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଯଦି ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟି-୨୦ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଶୀର୍ଷ ପଦବୀକୁ ଉନ୍ନୀତ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଯଦିଓ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ଏହି ବଡ କଲ୍ ନେବାକୁ କିଛି ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିପାରନ୍ତି |

ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା

ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ସଫଳତାର , ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ନେତୃତ୍ୱ ଗୋଷ୍ଠୀର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ପ୍ରଦର୍ଶନ ତାଙ୍କୁ ପାଇପ୍ ରିଷଭ ପନ୍ତ ଏବଂ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ପେକିଂ କ୍ରମରେ ତାଙ୍କଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି | ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ଏବଂ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପରେ ପେକ୍ ଅର୍ଡରରେ ରାହୁଲଙ୍କଠାରୁ ଆଗକୁ ଯାଇପାରିବେ। ଷ୍ଟାର ଅଲରାଉଣ୍ଡର କେବଳ ହ୍ୱାଇଟ-ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସିରିଜରେ ଦଳ ସହିତ ସେଠାରେ ରହିବେ | ରୋହିତ ଏବଂ ରାହୁଲ ଅନ୍ୟ ଫର୍ମାଟରେ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଯୋଗୁଁ କିଛି ମ୍ୟାଚ୍ ହରାଇଛନ୍ତି |

ରିଷଭ ପନ୍ତ

ଯଦିଓ ରିଷଭ ପନ୍ତ ପକ୍କା କ୍ରମରେ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛନ୍ତି, ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଫ୍ରେମରେ ଅଛନ୍ତି | ଯୁବକ ଜଣକ NZ ସିରିଜରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ଏବଂ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ODI ପାଇଁ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ନାମିତ କରିଛନ୍ତି | ଦଳ ପରିଚାଳନା ତାଙ୍କୁ ଶୀର୍ଷ ଚାକିରି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଏବଂ ଯଦି ସୁଯୋଗ ଆସେ ତେବେ ରିଷଭ ବିବାଦରେ ପଡ଼ିବେ | ସେ 5 ଟି -20 ଟିରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ହୋଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.