ଭାରତ ବନାମ ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚର ଡେଡ-ବଲ ବିବାଦ ପରେ କାହିଁକି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନିଜର କ୍ରିକେଟ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚାହୁଁଛି

ଭାରତ ବନାମ ପାକିସ୍ତାନ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚ ସମୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦୀୟ ଡେଡ-ବଲ ଅଧ୍ୟାୟ ବିଷୟରେ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମାର୍କ ଟେଲର ୱାଇଲ୍ଡ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଅଫ୍ ସ୍ପୋର୍ଟସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଟିଂ ଦଳ ଏକ ଦୃଶ୍ୟରୁ ଲାଭବାନ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯାହା ସାଧାରଣତ  ଏକ ଫଳାଫଳ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ରବିବାର ଦିନ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ର ସୁପର 12 ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାରତକୁ ଚାରି ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିବା କିଛି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ହୃଦୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ହାଇ-ଅକ୍ଟାନ ସଂଘର୍ଷର ଶେଷ ଓଭରରେ ଅମ୍ପାୟାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ବିବ୍ରତ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତ ବିଂଶତମ ଓଭର ବୋଲିଂ କରି ସ୍ପିନର ମହମ୍ମଦ ନୱାଜ ଚତୁର୍ଥ ଡେଲିଭରିରୁ ବୋଲିଂ କରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ବଲରୁ ଏକ ହିଟ୍ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ସେ ଏକ ପ୍ରଶସ୍ତ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଫ୍ରି-ହିଟ୍ ରହିଲା | ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିତରଣରୁ (ତଥାପି ଚତୁର୍ଥ ଲିଗାଲ୍ ବଲ୍) ଭାରତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ବିରାଟ କୋହଲି ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ । ଫିଲ୍ଡରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବଲ୍ ସଫା ହେବା ପୂର୍ବରୁ କୋହଲି ଏବଂ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଦୌଡ଼ିଥିଲେ । ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିନାୟକ ବାବର ଆଜାମ ଭାରତର ଚାଲିବାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ମାଗିଥିଲେ।

ଯଦିଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ତିନିଟି ବାଇକୁ ଭାରତର ମୋଟ ସହିତ ଯୋଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା, ଅନେକେ ଏହି ନିୟମକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ପାଇଁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବିତର୍କରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମାର୍କ ଟେଲର ୱାଇଡ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଅଫ୍ ସ୍ପୋର୍ଟସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଟିଂ ଦଳ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରୁ ଲାଭବାନ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯାହା ସାଧାରଣତ ବରଖାସ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତା। “ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯଦି ବଲ୍ ଷ୍ଟମ୍ପକୁ ଧକ୍କା ଦିଏ ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଅନ୍ୟାୟ ଲାଭ ହାସଲ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମତ, ରବିବାର ରାତିରେ ଆମେ ଦେଖିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ବଲ୍ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଯାଇପାରେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ଯଦି ଫିଲ୍ଡିଂ ଦଳ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଚଳାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି , ଜାମିନଗୁଡିକ ଭୂମିରେ ଅଛି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଷ୍ଟମ୍ପ ହଟାଇବାକୁ ପଡିବ, ତେଣୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର ବୋଲି ଟେଲର କହିଛନ୍ତି।

“ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯଦି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଫ୍ରି ହିଟ୍ ଧରାଯାଏ କିମ୍ବା ଧରାଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ବାହାରେ ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବଲ୍ ସେତେବେଳେ ମରିଯିବା ଉଚିତ୍, ଏହା ନ୍ୟାୟପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଅଟେ। ଆପଣ ଏକ ମାଗଣା ହିଟ୍ ନ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣତ ବରଖାସ୍ତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ବିଷୟରୁ ତୁମେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଲାଭ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। “

Leave a Reply

Your email address will not be published.