ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଇ ଭଲ ଦକ୍ଷ ବୋଲର କିଏ ଯିଏ ଭୁବନେଶ୍ୱରଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରକୁ ଶେଷ କରିପାରନ୍ତି

ଏହା ଏକ ଦଶନ୍ଧି ବିତିଗଲାଣି କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ଡେବ୍ୟୁ ଗତକାଲି ପରି ଦେଖାଯାଉଛି। ତାଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟରର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡେଲିଭରି ଚାଲିଗଲା ଏବଂ ଓପନର ନାସିର ଜାମସେଦଙ୍କ କାଠକୁ ବିଚଳିତ କରିବା ପାଇଁ ପିଚ୍ କରିବା ପରେ | ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏଭଳି ବିତରଣକୁ ବୋଲିଂ କରିନାହାଁନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତୀୟ ଆକ୍ରମଣର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଓଭରରେ ନିଜର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସ୍କାନରରେ ରହିଛି।

ସେଠାରେ କିଛି ଭଲ ମନ୍ତ୍ର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଭଲ ଦଳ ବିରୁଦ୍ଧରେ, ସେହି ଯାଦୁ ବା ‘ଏକ୍ସ-ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍’ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ହଜିଯାଇଛି |ସେ ସେହି ୱିକେଟ୍ ନେବା ଡେଲିଭରି ପରଠାରୁ 78 ଟି -20 ଖେଳିଛନ୍ତି ଏବଂ 7.02 ର କ୍ୟାରିୟର ଅର୍ଥନୀତି ହାର ଅଧିକ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ମେରୁଟ୍ ମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ଅନାବଶ୍ୟକତା ମୃତ୍ୟୁ ଓଭର ସମୟରେ ଦାୟିତ୍ୱକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି। 2021 ପରଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭାରତ ପାଇଁ 23 ଟି -20 ଖେଳ ଖେଳିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ମାତ୍ର 15 ୱିକେଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ତାହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଚିନ୍ତା ନୁହେଁ | ସବୁଠୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ସେ ମୃତ୍ୟୁରେ ବୋଲିଂ କରିଥିବା 159 ବିତରଣ (ଓଭର 17 ରୁ 20 ମଧ୍ୟରେ) ଏବଂ 266 ରନ୍ ଯାହା ସେ 10.03 ଅର୍ଥନତିକ ହାରରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି।

ସେ 23 ଟି ଅତିରିକ୍ତ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ସେହି 23 ଇନିଂସରେ 20 ଟି ଚ s କା ଓ 12 ଛକା ମାରିଛନ୍ତି। ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ସଂଖ୍ୟା ଯାହା ସନ୍ତୋଷଜନକ ନୁହେଁ | ବାସ୍ତବରେ ଭୟାନକ, କାରଣ ଭବନେଶ୍ୱର ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ରାଗରେ ଟ୍ୟାଗ୍‌ ଭାରତୀୟ ଆକ୍ରମଣର ଅଗ୍ରଣୀ ହେବେ ଏବଂ ଦଳ ପରିଚାଳନା ସହିତ ମହମ୍ମଦ ଶାମି କିପରି ଗଠନ କରିବେ ତାହା ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ। 2007 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଦଳର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ହରଭଜନ ସିଂ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଫର୍ମ ଏବଂ ସ୍କିଲ୍ ସେଟ୍ ଉପରେ ଦୀପକ ଚହରଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରଙ୍କଠାରୁ ଆଗରେ ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

ଦୀପକ ଚହର ବନାମ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ବିତର୍କ

ଶାମିଙ୍କ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବା ସହିତ ଆରମ୍ଭରେ ଚହରଙ୍କ ଉତ୍ସାହଜନକ ବୋଲିଂ ଏମିତି କିଛି ଯାହା କେବଳ ଭାରତ ୱିକେଟ୍ ନେଇପାରିବ, ‘ପଗଡି’ ଅନୁଭବ କରୁଛି। ଦୀପକ ଚହର ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ବୋଲର, ଯିଏ ବଲକୁ ସୁଇଙ୍ଗ ଅପ୍ ଏବଂ ଉଭୟ ଉପାୟରେ ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ପାୱାରପ୍ଲେରେ 2-3 ୱିକେଟ୍ ପାଇବା ଭଳି ଦେଖାଯିବେ।

“ତାଙ୍କ ଇନସ୍ୱିଙ୍ଗର୍ ତାଙ୍କ ବାହାଘର ପରି ସାଂଘାତିକ ଏବଂ ସେ ଅଣ-ଅନୁକୂଳ ଅବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଯାଇପାରନ୍ତି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ଆଜି ଠିଆ ହୋଇଛୁ, ଭୁବନେଶ୍ୱରଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଦୀପକ ବର୍ତ୍ତମାନର ଦୃଶ୍ୟରେ ଜଣେ ଉତ୍ତମ କୁଶଳୀ ବୋଲର ଅଟନ୍ତି। “ଭୁଭିଙ୍କର ଅନେକ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି ଏବଂ ସେ ଖେଳ ବନ୍ଦ କରିବେ କିନ୍ତୁ 19 ଓଭରରେ 8-10 ରନ୍ କୌଣସି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହା 15 ଏବଂ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେବ, ମ୍ୟାଚ୍ ଖସିଯିବ। ତେଣୁ ଦୀପକ ମୋର ପସନ୍ଦ ହେବ।”

Leave a Reply

Your email address will not be published.