ଏହି 5 ବଡ ଖେଳାଳି ଯିଏ ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି . ପଢନ୍ତୁ କେଉଁ କାରଣରୁ ଏମାନେ ବାଦ ପଡ଼ି଼ଚ୍ଛନ୍ତି

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ କିଛି ଦିନ ବାକି ଅଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଦଳ ଅକ୍ଟୋବର 16 ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଡ ମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। 2021 ସଂସ୍କରଣ ତୁଳନାରେ ସମସ୍ତ ଦଳ ସେମାନଙ୍କର 15-ସଦସ୍ୟ ତାଲିକାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି | ଆବଶ୍ୟକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବ୍ୟତୀତ, ଆଘାତ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣରୁ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଅନିଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ କିଛି ନାମକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ପଡିଲା | ଅନେକ ବଡ ନାମ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ୱକପରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ, କପ୍ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶର ସୁଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବେ | ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପାଞ୍ଚଟି ବଡ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଆଲୋକିତ କରିବ ଯେଉଁମାନେ ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ।

5. ଶିମ୍ରନ୍ ହେଟମିର୍

ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ପାୱାରହାଉସ୍ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ତାରକା ଶିମ୍ରନ୍ ହେଟମିୟର ଅନ୍ୟତମ ବିଚିତ୍ର କାରଣ ପାଇଁ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ୱକପରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ। 25 ବର୍ଷୀୟା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପୁନନିର୍ମିତ ବିମାନ ଧରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ। ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଦଳ କାରିବିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଦଳରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କଲା | ଅକ୍ଟୋବର 1 ରେ ହେଟମିୟର ଉଡ଼ାଣ ହେବାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ବିଦାୟକୁ ପୁନସ୍ଥିର କରିବାକୁ ବୋର୍ଡକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା। ବୋର୍ଡ ତାଙ୍କ ଦାବିରେ ରାଜି ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ 25 ବର୍ଷୀୟା ତାଙ୍କର ପୁନନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ବିମାନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ବୋର୍ଡ ତାଙ୍କୁ ଶାମର ବ୍ରୁକ୍ସଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ବଦଳାଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। 2022 ରେ ହେଟମିୟର ଆଠ ଟି ଟି-୨୦ ଖେଳି 131 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।

4. ରସି ୱାନ୍ ଡେର୍ ଡୁସେନ୍

ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିବାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ତାରକା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ରାସି ୱାନ୍ ଡେର୍ ଡୁସେନ୍ ମଧ୍ୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ। 33 ବର୍ଷୀୟା ଅଗଷ୍ଟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ନିଜର ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଆଙ୍ଗୁଠି ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ | ସେ ସଫଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପାଇଁ  ସପ୍ତାହ ସମୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଖେଳାଳି ସମୟ ସମୟରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରି ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ। 2022 ମସିହାରେ, ରାସି ସାତଟି T20I ଖେଳି 111 ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ପଚାଶ-ପ୍ଲସ୍ ସ୍କୋର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା |

3. ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା

ଭାରତ ବିଶ୍ୱକପକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଝଟକା ହେଉଛି ତାରକା ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଆହତ ହେବା। CSK ତାରକା ଏସିଆ କପ୍ ସମୟରେ ଆଣ୍ଠୁରେ ଆଘାତ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ବାଦ ପଡିଥିଲେ | ପରେ ସେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିସିସିଆଇ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲା ​​ଯେ ଜାଡେଜାଙ୍କ ଆଣ୍ଠୁରେ ଗଭୀର ଆଘାତ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ସେ ଦଳ ବାହାରେ ରହିବେ। ଅଲରାଉଣ୍ଡର ନଅ ଟି -20 ଖେଳି 201 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ସେ 2022 ମସିହାରେ ପାଞ୍ଚଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

2. ଜନି ବେୟାରଷ୍ଟୋ

ବିଶ୍ୱକପକୁ ଯାଉଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ନିଖୋଜ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ଷ୍ଟାର ଓପନର୍ ଜନି ବେୟାରଷ୍ଟୋ, ଯିଏ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ ରେ ଏକ ଆଘାତପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ବାଦ ପଡିଥିଲେ। ନିକଟରେ 33 ବର୍ଷୀୟା ତାଙ୍କ ଆଘାତ ବିଷୟରେ ଏକ ଅପଡେଟ୍ ସେୟାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହେବାର ତିନି ସପ୍ତାହ ବିତିଗଲାଣି। ଅବଶିଷ୍ଟ 2022 ରେ ପ୍ଲେୟାର୍ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଫେରିବା ସମୟ ଜଣା ନାହିଁ | ବେୟାରଷ୍ଟୋ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାତ୍ର ତିନୋଟି ଟି -20 ଖେଳିଥିଲେ କିନ୍ତୁ 147 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସର୍ବାଧିକ 90 ସ୍କୋର ରହିଥିଲା। ଆଲେକ୍ସ ହେଲ୍ସ ତାଙ୍କୁ ଦଳରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଥିଲେ।

1.ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା

ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଝଟକା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଧାନ ବୋଲର ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି। 28 ବର୍ଷୀୟାଙ୍କର ଏକ ଭୁଲିଯିବା 2022 ରହିଛି | ପ୍ରଥମେ ସେ ଅଗଷ୍ଟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜରେ ତାଙ୍କ ପିଠିରେ ଆଘାତ ଦେଇଥିଲେ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ସେ ଏସିଆ କପ୍ 2022 ରୁ ବାଦ ପଡିଥିଲେ। ପ୍ରୋଟିଜ୍ ସିରିଜ୍ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ପୁନର୍ବାର ତାଙ୍କ ପିଠିରେ ଆଘାତ ଲାଗିବା ପରେ MI ତାରକା ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରମୁଖ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ। ଭାରତର ବୋଲିଂ ଲାଇନ୍ ଅପ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ ଯିବା ଏକ ବଡ଼ ଚିନ୍ତା, ଏବଂ ବୁମରାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆରାମ। ଡାହାଣହାତୀ ସିମର ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚଟି ଟି-୨୦ ଖେଳି ମାତ୍ର ଚାରିଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛି। ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ କରିଛି କିନ୍ତୁ ବୁମରାଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ଘୋଷଣା କରିନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.