ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ODI ରେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ଏହି ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ 2023 ବିଶ୍ୱକପ ସ୍ପଟ୍ ବିପଦରେ ପଡିଛି

ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଦ୍ୱିତୀୟ ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ୍ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ଘରୋଇ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦଳକୁ ୨-୧ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଥିବାରୁ ଅଧିକାଂଶ ବଡ ନାମ ନିଖୋଜ ଥିବାରୁ ଭାରତର ଫ୍ରଙ୍ଗ ଖେଳାଳିମାନେ ଏହି ସିରିଜରେ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିଥିଲେ | ହାରାହାରି 191 ରେ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚରେ 191 ରନ୍ ସହ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର ଅଗ୍ରଣୀ ରନ୍ କରିଥିବାବେଳେ ବାମହାତୀ ସ୍ପିନର କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ 6 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ଦିନିକିଆ ସିରିଜରୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଅନେକ ସକାରାତ୍ମକତା ଥିବାବେଳେ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଧାୱନଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସବୁଠାରୁ ବଡ ନିରାଶା ଥିଲା | 36 ବର୍ଷୀୟା ତାଙ୍କର ତିନି ଇନିଂସ ସମୟରେ ସିଙ୍କରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାହାରେ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ | ସେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ 16 ଟି 4 ରନ୍ କରି ୱେନ ପାର୍ନେଲଙ୍କଠାରୁ ଏକ ଡେଲିଭରିକୁ ତାଙ୍କ ଷ୍ଟମ୍ପକୁ ଟାଣି ନେଇଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ମ୍ୟାଚରେ ସେ 20 ରୁ 13 ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ପାର୍ନେଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୋଲିଂ କରି ଏକ ଲମ୍ବା ବଲ ଖେଳିଥିଲେ। ନିର୍ଣ୍ଣୟରେ ଧୱନଙ୍କ ବରଖାସ୍ତ ତାଙ୍କର ନିମ୍ନ ପାର୍ ଶୋ’ର ଲକ୍ଷଣ ଥିଲା | ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କ ସହ ମିଶ୍ରଣ ପରେ ସେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ କ୍ରିଜକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାରେ ପଛକୁ ଧୀର ହୋଇଥିଲେ |

ଫର୍ମଠାରୁ ଅଧିକ, ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ସେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଫର୍ମାଟରେ (ODI) ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳନ୍ତି ଯାହା ଧୱନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ୱାନ | ଯଦି ସେ ଟି -20 ପୋଷାକର ଅଂଶ ହୋଇଥାନ୍ତେ, ତେବେ ସେ ଅଧିକ ଖେଳ ଖେଳିଥାନ୍ତେ ଏବଂ ଫଳସ୍ୱରୂପ ଏକ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ ଗୀତରେ ରହିଥାନ୍ତେ | ଅବଶ୍ୟ, ଜୁଲାଇ 2021 ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଧଳା ବଲ ଯାତ୍ରା ପରଠାରୁ ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଅଧିନାୟକ ମେନ ବ୍ଲୁ ପାଇଁ T20I ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାରିୟର ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2018 ରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ସେ ଦି ଓଭାଲରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ 34 ଟି ଟେଷ୍ଟର ଶେଷ ଖେଳିଥିଲେ | ଏହିପରି, ଧାୱନଙ୍କୁ ଭାରତ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ପ୍ରାୟତ ମାସର ବ୍ୟବଧାନ ରହିଥାଏ |ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜାନୁୟାରୀ 2022 ରେ ଭାରତ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଲା, ଯେତେବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ତିନି ଦିନିଆ ମ୍ୟାଚରେ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ପ୍ରୋଟିସକୁ ନେଇଥିଲେ। 2022 ଆରମ୍ଭରୁ ଧାୱନ ଭାରତ ପାଇଁ 16 ଟି ଇନିଂସ ଖେଳିଛନ୍ତି। ସେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ ଘରୋଇ ସିରିଜର କେବଳ ଗୋଟିଏ ODI ଖେଳି COVID-19 ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ | ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ସେ ପ୍ରୋଟିସ୍ ବିପକ୍ଷରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଘରୋଇ ସିରିଜ୍ ପୂର୍ବରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ବାୱେ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ ଭାରତ ପାଇଁ 13 ଟି ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଖେଳି ସାରିଛନ୍ତି।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କର ନିରାଶାଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ, ସେ ତିନି ଇନିଂସରେ ମାତ୍ର 25 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, ଭାରତୀୟ ଏକ ଦିନିକିଆ ଦଳରେ ଭେଟେରାନ୍ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି | ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହ ଖୋଲିବାକୁ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଆଣିବାର ବିକଳ୍ପ ରହିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟରଙ୍କ ଠାରୁ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ୍ ଏବଂ ଇଶାନ୍ କିଶାନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ODI ମଧ୍ୟମ କ୍ରମରେ ଫିଟ୍ ହୋଇପାରନ୍ତି | ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, 2023 ବିଶ୍ୱକପକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଭାରତ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଧାୱନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ କି? ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୁହେଁ|

ଅପରପକ୍ଷେ, ସେ ବହୁତ ଭଲ କରିଛନ୍ତି। 16 ଟି ଇନିଂସରେ ସେ ହାରାହାରି 40.50 ରେ 567 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ସର୍ବାଧିକ 97 ରନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡରେ ସେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚରେ ଦୁଇଟି, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ ଦୁଇଟି ଏବଂ ଗୋଟିଏରେ ସେ 50 ଟି ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। ଜିମ୍ବାୱେ ତେବେ ଭାରତ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ବିଫଳତାର ପରିମାଣ ବଢିଯାଏ  |ଏହା କହିବା ନୁହେଁ ଯେ ଧାୱନଙ୍କ ଧର୍ମ ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ନୁହେଁ | ଏହା ହେଉଛି, କାରଣ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ 2019 ବିଶ୍ୱକପ ପରଠାରୁ ସେ ଶତକ ହାସଲ କରିନାହାଁନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ, 2023 ବିଶ୍ୱକପ୍ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ବର୍ଥ ଯଥେଷ୍ଟ ସୁରକ୍ଷିତ ମନେ ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ଆଉ କିଛି କମ୍ ସ୍କୋର ଏବଂ ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ଅନ୍ୟତ୍ର ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.