ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ: ରବିବାର ଦିନ ଭାରତ ବନାମ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମ୍ୟାଚରେ ଏହି 3 ଟି ଜିନିଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ

ରବିବାର ଦିନ ପର୍ଥରେ ଚାଲିଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ରୁପ୍-୨ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବ। ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଭୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଛି ଏବଂ ଦଳର ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି, ତା’ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ରହିଛି। ପ୍ରୋଟିସ୍ ସେମାନଙ୍କର ଓପନିଂ ମ୍ୟାଚ୍ ବର୍ଷା ଦ୍ୱାରା ଧୋଇ ହୋଇଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ୱାଲପେଡ୍ କରିଥିଲା ​​| ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ତିନୋଟି ଜିନିଷ ଉପରେ ନଜର ପକାଇବା:

# 1 ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ପେସର୍ ସହିତ ଯାଇପାରନ୍ତି |

ପର୍ଥ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଥିବା ପିଚ୍ ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଗତି ଏବଂ ବାଉନ୍ସ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଉଭୟ ଦଳକୁ ଅତିରିକ୍ତ ପେସର୍ ସହିତ ମ୍ୟାଚ୍ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିପାରେ | ସିଡନୀରେ ଚାଟୁକାର ଏବଂ ମନ୍ଥର ପିଚରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଦୁଇଟି ସ୍ପିନର ଖେଳିଥିଲା। ପର୍ଥର ଅବସ୍ଥା ଏବଂ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଭଲ ସ୍ପିନ୍ ଖେଳିବାର କ୍ଷମତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେମାନେ ଟାବ୍ରାଇଜ୍ ଶାମସିଙ୍କୁ ଲୁଙ୍ଗି ନିଗିଡି ସହିତ ବଦଳାଇବା ଉଚିତ୍ | ସେହିଭଳି ଅକ୍ସାର ପଟେଲଙ୍କୁ ହର୍ଷଲ ପଟେଲଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ବଦଳାଇବାକୁ ଭାରତୀୟମାନେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଖରାପ ଦିନ ପରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଭଲ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ। ତଥାପି, ସେ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ପିଚରେ ସ୍କୋର କରିବା ସହଜ ହେବ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦଳ ବାମହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ସହିତ ଷ୍ଟାକ୍ ହୋଇଛି, ଯେଉଁମାନେ ଆକ୍ସରଙ୍କ ବାମହାତୀ ଓଡ଼ିଆ ସ୍ପିନ୍ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିପାରନ୍ତି |

# 2 ପେସର୍ମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଦର୍ଘ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଆନ୍ରିଚ୍ ନର୍ଟେଜ୍ ଦ୍ରୁତ ଏବଂ ବାଉନ୍ସ ପର୍ଥ ପିଚ୍ ଉପରେ ଏକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିପାରନ୍ତି |

ଦ୍ରୁତ ଏବଂ ବାଉନ୍ସ ପର୍ଥ ପିଚରେ ଅନ୍ରିଚ୍ ନର୍ଟେଜେ ଏକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିପାରନ୍ତି | ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତୀୟ ନୂଆ ବଲ ବୋଲର ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ଏବଂ ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ ବଲକୁ ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସ୍ୱିଙ୍ଗ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ସାଧାରଣତ ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦର୍ଘ୍ୟ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପର୍ଥରେ ସେମାନଙ୍କ ରଣନୀତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ | ଅଫର୍ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ବାଉନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ପେସର୍ମାନଙ୍କୁ ଏହାକୁ ପର୍ଥରେ ଭଲ ଦର୍ଘ୍ୟର ପିଚ୍ କରିବାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବ | ଜିମ୍ବାୱେ ପେସର୍ମାନେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ବିଜୟରେ ଏହାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବୋଲରମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପୁସ୍ତକରୁ ଗୋଟିଏ ପତ୍ର ବାହାର କରିବା ଉଚିତ୍। ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଦୁଇଟି ୱିକେଟ୍ ନେବା ପାଇଁ ଅର୍ଶଦୀପ କିଛି ଭଲ ବାଉନ୍ସର୍ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପର୍ଥରେ ମଧ୍ୟ ଏହା କରିପାରନ୍ତି। ତେବେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦର୍ଘ୍ୟରେ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାକୁ ପଡିପାରେ। ଏହିଠାରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଡେକ୍ ମାରିବା କ୍ଷମତା ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ |

# 3 ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଶକ୍ତି ହିଟର୍ ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିରେ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ |

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ପରି, ଅପ୍ଟସ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଥିବା ସ୍ଥାନଟି ବହୁତ ବଡ ଏବଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନେ ଦଉଡି ସଫା କରିବା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ | ଭାରତୀୟମାନେ ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ସଠିକ୍ ଖେଳାଳି ଥିବାବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକୀୟମାନେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ହିଟର୍ ଗର୍ବ କରନ୍ତି | ନିକଟରେ ଟି -20 ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଦୁଇ ଟନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିବା ରିଏଲ ରୋସୋଙ୍କ ପରି କ୍ୱିଣ୍ଟନ୍ ଡି କକ୍ ଏବଂ ଡେଭିଡ ମିଲର – ସମସ୍ତ ବାମହାତୀ – ଅନସାଇଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଭୂମି ସଫା କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଅନୁଭବ କରିବେ। ବିରାଟ କୋହଲି, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ଭଳି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପରୋକ୍ତ ତିନିଜଣ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକୀୟଙ୍କ ପରି ବଲ୍‌କୁ ବ୍ଲୁଜ୍ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖି ନାହାଁନ୍ତି। ତଥାପି, କୋହଲି ଏବଂ ଯାଦବଙ୍କ ଫର୍ମ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସକାରାତ୍ମକ ରହିଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.