ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022: କାହିଁକି ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କ ବଦଳରେ ଏହି ଭାରତୀୟ ବୋଲର ଖେଳିବେ

ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅକ୍ଟୋବର 23 ରବିବାର ଦିନ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ 2022 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଏକାଦଶ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି, ହାଇ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ସଂଘର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ଉତ୍ତର ଆବଶ୍ୟକ, ବିଶେଷକରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ୱାର୍ମ ଅପ୍ ଖେଳ ପରେ | ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଦଳରେ ବିଳମ୍ବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ମହମ୍ମଦ ଶାମି ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ କି? ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ଉପରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ସ୍ଥିତି ହେଉଛି ଲିଡ୍ ସ୍ପିନର | ଏହି ଭୂମିକା ପାଇଁ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ ଏବଂ ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚୟନ କରିବାକୁ ବାମପନ୍ଥୀ, ଭାରତ ସେମାନଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ଭୁଲ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଫର୍ମାଟର ସବୁଠାରୁ ସମ୍ମାନଜନକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଆଉ ଏକ ଅସୁବିଧାଜନକ ଅଭିଯାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ | ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ 2022 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଭାରତର ଉଦଘାଟନୀ ଖେଳ ପାଇଁ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍‌ଙ୍କୁ ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କଠାରୁ ଆଗକୁ ନେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଏଠାରେ ତିନୋଟି କାରଣ ରହିଛି।

1. ଅଶ୍ୱିନ୍ ବ୍ୟାଟିଂ ଗଭୀରତା ଇଣ୍ଡିଆ ବନାମ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ୱାର୍ମ ଅପ୍ ଖେଳ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ ପାର୍ଶ୍ୱକୁ ଆଣିଥିବା ମୂଲ୍ୟକୁ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି | ଅଶ୍ୱିନ୍‌ଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଏପରି ଏକ ବିଷୟ ଯାହାକି ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶ ଚୟନ କରିବା ସମୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ | ପାର୍ଶ୍ୱରେ ହର୍ଷଲ ପଟେଲଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ଅଛି ଏବଂ ଭାରତକୁ ଜଣେ ବୋଲର କିମ୍ବା ଦୁଇଜଣ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଅର୍ଡରରୁ କମ୍ ରନ୍ ଯୋଗଦାନ କରିପାରିବେ। ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ଅଶ୍ୱିନଙ୍କୁ ଫ୍ଲୋଟର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ, ବୋଧହୁଏ ମଧ୍ୟମ ଓଭରରେ ସ୍ପିନ୍ କାଉଣ୍ଟର କରିବାକୁ | ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅର୍ଡରରେ ପ୍ରାୟତ ଧୀର ବୋଲରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ହେତୁ ଭେଟେରାନଙ୍କଠାରୁ କିଛି ସହଜ ଆଘାତ ସେମାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ମୁକ୍ତ କରିପାରେ।

2. ଭାରତ ପାଇଁ ଚାହଲଙ୍କ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଫର୍ମ ଗରିବ ନର୍ଥମ୍ପଟାୟଶାୟର୍ ବନାମ ଭାରତ

କହିବା ବାହୁଲ୍ୟ ଯେ ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ 2020 ଆରମ୍ଭରୁ ତାଙ୍କ ବିଲିଂକୁ ପାଳନ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଲେଗ-ସ୍ପିନର ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ହାରାହାରି ଏବଂ ଅର୍ଥନତିକ ହାର ଟିକେ ଖରାପ ହୋଇଥିବାରୁ କ୍ଲମ୍ପରେ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚରେ ସେ ଦୁଇଟି ୱିକେଟ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ହେଁ ଚାହଲ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସରେ କମ୍ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସୋମବାର କଙ୍ଗାରୁସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ଏକ ଓଭରରେ 15 ରନ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଯଦିଓ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଓଭର ଅର୍ଥନତିକ ଏବଂ ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ, ତଥାପି ସେ ଲମ୍ବା ସୀମା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଉତ୍ତରଗୁଡିକର ସ୍ପର୍ଶକାତର ଦେଖାଯାଉଥିଲେ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଅଶ୍ୱିନ୍ ଯୋଜନାଗୁଡିକ ସଫା କରିବାକୁ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଖେଳର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ସହ ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ |

3. ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଅଛି

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ବିଳମ୍ବରେ ଅଫ୍ ସ୍ପିନରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ସଂଘର୍ଷ କରିଛି। ବାଂଲାଦେଶର ମେହିଡି ହାସନ ମିରାଜ ଏବଂ ମୋସାଦଡେକ ହୋସେନଙ୍କ ପରି ମାଇକେଲ ବ୍ରେସୱେଲ ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରାଇ ସିରିଜରେ ସେମାନଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣର ସଫଳତା ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ।ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିନାୟକ ବାବର ଆଜାମ ତାଙ୍କ ଟି -20 କ୍ୟାରିୟରରେ ଅଫ-ସ୍ପିନ୍ ବିପକ୍ଷରେ ମାତ୍ର 119.45 ରେ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଓପନିଂ ପାର୍ଟନର ମହମ୍ମଦ ରିଜୱାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି 103.60 ରହିଛି। ଏହି ଯୋଡି ବ୍ୟତୀତ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟମ କ୍ରମରେ କିଛି ବାମହାତୀ ଅଛନ୍ତି – ଫଖର ଜମାନ, ଶାନ ମାସୁଦ, ଖୁସଦିଲ ଶାହା ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ନୱାଜ। ସମସ୍ତେ ଖେଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ନଥିବାବେଳେ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ରହିବା ଭାରତକୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଏହିଠାରେ ଅଶ୍ୱିନ୍ ଖେଳିବାକୁ ଆସିପାରନ୍ତି | ପାୱାରପ୍ଲେରେ ବୋଲିଂ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ, 36 ବର୍ଷୀୟା ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଡର ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେହି ଚାପକୁ ପୁଞ୍ଜି ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଓପନରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଜିନିଷକୁ କଡାକଡି କରିପାରେ | ବିଶେଷ କରି 2022 ଏସିଆ କପରେ ସମାନ ବିରୋଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାହଲଙ୍କ ନିରାଶାଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କର ଭଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଅଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.