ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022:ଏହି 5 ଟି ଦଳ ଯାହାକୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅତି ସହଜରେ ହରେଇଦେବ ବିଶ୍ୱକପରେ

ଅକ୍ଟୋବର 23 ରେ ମେଲବର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନିଜର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ 2022 ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବ | ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମେନ ଇନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ବିପକ୍ଷରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଭାରତ ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲା। ତେବେ ଦୁବାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତକୁ 10 ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କଲାବେଳେ ଏହି ଧାରା ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ବିଜୟ ଧାରା ଆଉ ନାହିଁ, ଆଗାମୀ ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟରେ ଏପରି ପାଞ୍ଚଟି ଦେଶ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳରେ ହାରି ନାହିଁ। ଏଠାରେ ପାଞ୍ଚଟି ଦଳର ଏକ ତାଲିକା ଅଛି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅପରାଜିତ ରେକର୍ଡ ରହିଛି।

1.  ବାଂଲାଦେଶ

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତକୁ 3-0- ବିଜୟ-ରେକର୍ଡ ରହିଛି। 2009 ରେ ଏକ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଏହି ଖେଳକୁ 25 ରନ୍ରେ ଜିତିଥିଲେ।ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତ ବାଂଲାଦେଶକୁ ଆଠ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। 2016 ରେ, ବାଂଲାଦେଶ ସୁପର 10 ରାଉଣ୍ଡରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ରନ୍ରେ ହାରିଗଲେ |

2. ଆଫଗାନିସ୍ତାନ

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସହିତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2010 ରେ ଖଣ୍ଡା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା। ସେହି ମ୍ୟାଚରେ ସେମାନେ ସାତ ୱିକେଟ୍ ଜିତି ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ। ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ଏକ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଭାରତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ 23 ରନ୍ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି |ଗତ ବର୍ଷର ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ପଚାଶ ଦଶକ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁକୁ 66 ରନ୍ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

3. ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ

ନିକଟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ୍ ଖେଳିଥିଲେ। ଇଂରେଜ ଦଳ ଖେଳର କୌଣସି ଫର୍ମାଟରେ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ବିପକ୍ଷରେ କୌଣସି ବିଜୟ ରେକର୍ଡ କରିନାହାଁନ୍ତି।ଦୁଇ ଦଳ ଥରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଛନ୍ତି। ଏହା 2009 ରେ ଫେରିଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡକୁ 8 ୱିକେଟ୍ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା ​​|

4. ନାମିବିଆ

ନାମିବିଆ ଗତ ବର୍ଷ ୟୁଏଇରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା। ସେମାନେ ଏହାକୁ ସୁପର 12 ରାଉଣ୍ଡରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ | ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ପରି, ପୁରୁଷମାନେ ବ୍ଲୁ ସେମାନଙ୍କର ନିମ୍ନ ମାନର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀଙ୍କୁ ବୁଲ୍ଡୋଜ୍ କରିଥିଲେ |ଯଦି ଆଫ୍ରିକୀୟ ପୋଷାକ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଗ୍ରୁପ୍ ଏରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରେ ତେବେ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତ ଏବଂ ନାମିବିଆ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିପାରିବେ।

5. ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ

2007 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଥିଲା | ତେବେ ବର୍ଷା ହେତୁ ମ୍ୟାଚ୍ ପରିତ୍ୟାଗ କରାଯାଇଥିଲା। 14 ବର୍ଷ ପରେ, ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2021 ରେ ଭାରତ ଏବଂ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପୁନର୍ବାର ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ଆଠ ୱିକେଟ୍ ବିଜୟ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା। ଯଦି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟପ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ବି, ସେମାନେ ନଭେମ୍ବର 6 ରେ ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସହିତ ଏକ ସଂଘର୍ଷ ସ୍ଥାପନ କରିପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.