ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022: ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ କହିଲା ସବୁ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ହେଉଛନ୍ତି ଏହି ଖେଳାଳି

ଅକ୍ଟୋବର 16 ରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 22 ର ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭାରତ ଅକ୍ଟୋବର 23 ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ସୁପର 12 ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବ | 2007 ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଭାରତ ମାର୍କେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ ମାତ୍ର ଥରେ ଜିତିଛି। ସେହି ଦିନଠାରୁ ସେମାନେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ହରାଇ 2014 ରେ ଥରେ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ମଧ୍ୟ 2016 ରେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଏକାକୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଶେଷରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍କୁ ହରାଇଥିଲା | 2021 ରେ ୟୁଏଇର ଶେଷ ସଂସ୍କରଣରେ ଭାରତ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ବାଦ୍ ପଡିଥିଲା। ସେହି ନୋଟ୍ ଉପରେ, ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଂସ୍କରଣରୁ ଭାରତର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କୁ |

1. 2007 – ଯୁବରାଜ ସିଂ

2007 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ବିଜୟ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଥିଲା ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଯୁବରାଜ ସିଂ ଏହି ବିଜୟ ପଛରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ 195 ର ମନ-ଚମତ୍କାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ ପାଞ୍ଚ ଇନିଂସରେ 148 ରନ୍ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଦକ୍ଷିଣପାଉ ଦୁଇଟି ସ୍ମରଣୀୟ ନକ୍ ଖେଳିଥିଲା ​​| ସେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ରୁତତମ ଟି -20 ପଚାଶ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ (12 ବଲ), ଓଭରରେ ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବ୍ରଡଙ୍କୁ 6 ଟି ଛକା ମାରିଥିଲେ। ଭାରତ ଆଠ ଓଭରରେ 41/2 କୁ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ଡର୍ବାନର କିଙ୍ଗସମିଡରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ସର୍ବ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ କ୍ଲଚ୍ 70 * (30) ସହିତ ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲା ​​|

2. 2009 – ଯୁବରାଜ ସିଂ

ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍ ହାରି ସୁପର 8 ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ଖସିପଡି ଭାରତ ଏକ ଖରାପ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ କରିଥିଲା। ତେବେ ଯୁବରାଜଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦଳକୁ ଏକ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଇଥିଲା। ସେ ହାରାହାରି 38 ରେ ପାଞ୍ଚଟି ମ୍ୟାଚରେ 153 ରନ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 155 ରନ୍ କରିଥିଲେ। ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ (43 ବଲରୁ 67) ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ (18 ବଲରୁ 41) ବିପକ୍ଷରେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଦଳ ପାଇଁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ।

3. 2010 – ସୁରେଶ ରାଇନା

2010 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ସୁରେଶ ରାଇନା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ହାରାହାରି 44 ରେ ପାଞ୍ଚଟି ମ୍ୟାଚରେ 219 ରନ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 146 ରନ୍ କରିଛନ୍ତି।ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ (ଏବଂ ଟି-୨୦) ରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ରାଇନା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଥିଲେ। ସେ 60 ଟି ବିତରଣରୁ 101 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ଦଳ ଭାରତ ପାଇଁ 14 ରନ୍ ବିଜୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ 63 (47) ସ୍କୋର କରି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ।ତେବେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲୁ ପାଇଁ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଏହା ଆଉ ଏକ ନିରାଶାଜନକ ଘଟଣା ଥିଲା।

4. 2012 – ଯୁବରାଜ ସିଂ

2012 ସଂସ୍କରଣ ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହୋଇଥିଲେ। ଏଥର ଯୁବରାଜଙ୍କ ବୋଲିଂ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା। ସେ 5.92 ଅର୍ଥନତିକ ହାରରେ ପାଞ୍ଚ ରେ ଆଠ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ | ବଲ ସହିତ ବାମହାତୀ ସ୍ପିନରଙ୍କ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଆସିଥିଲା, ଚାରି ଓଭରରେ 3/24 ଅଙ୍କ ସହିତ ଫେରିଥିଲା ​​| ସେ ପାକିସ୍ତାନ (ତିନି ଓଭରରେ 2/16) ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା (ଏକ ଜିତିବା ଖେଳରେ ଚାରି ଓଭରରେ 2/23) ସହିତ ଅର୍ଥନତିକ ମନ୍ତ୍ର ସହିତ ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲେ | ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତ ପାଞ୍ଚଟି ମ୍ୟାଚ ମଧ୍ୟରୁ ଚାରିଟି ଜିତିଛି। ଏହା ସତ୍ୱେ ସେମାନେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ହାରି ଦଳର ନେଟ୍ ରନ୍ ହାର ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

5. 2014 – ବିରାଟ କୋହଲି

ବିରାଟ କୋହଲି ଭାରତ ପାଇଁ 2014 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପର ତାରକା ଥିଲେ। ସେ ହାରାହାରି 106.33 ରେ 319 ରନ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 129 ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ମ୍ୟାଚ୍ ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ଆସିଥିଲା, ଯାହାକୁ ସେ ଅଧିକାଂଶ ଖେଳରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିଥିଲେ।କୋହଲି ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଖେଳରେ ନିଜର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଣିଥିଲେ | ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ସେମିଫାଇନାଲରେ 72 * (44) ସ୍କୋର କରି ଭାରତକୁ 170 ରୁ ଅଧିକ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଗୋଡ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ସେ ଏହାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇନାଲରେ 77 (58) ସହିତ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ବାକି ବ୍ୟାଟିଂରୁ କୌଣସି ସମର୍ଥନ ପାଇନଥିଲେ। ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଟାଇଟଲ ଜିତିଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ହରାଇଲା।

6. 2016 – ବିରାଟ କୋହଲି

2016 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନକ୍ ଆଇସିସି ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ଦ୍ୱାରା ଟି -20 ଡବ୍ଲୁସି ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି। 2016 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ କୋହଲିଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଇତିହାସରେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | ସେ ହାରାହାରି 136.50 ରେ 273 ରନ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 147 ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ସେ ତିନୋଟି ଅପରାଜିତ ନକ୍ ଖେଳିଥିଲେ – ଇଡେନ୍ ଗାର୍ଡେନ୍ରେ 55 * (37) ବନାମ ପାକିସ୍ଥାନ, ମୋହାଲିରେ 82 * (51) ବନାମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ୱାନକେଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ 89 * (47) ବନାମ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଖେଳିଥିଲେ | ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିବା ପ୍ରଦର୍ଶନ ପଛରେ ଭାରତ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଅବଶ୍ୟ, ସେମାନେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜକୁ ହରାଇ ଏକ ଘନିଷ୍ଠ ମୁକାବିଲାରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ |

7. 2021 – ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପର 2021 ସଂସ୍କରଣରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ନିରାଶାଜନକ ଅଭିଯାନ କରିଥିଲା, ଯାହା ସୁପର 12 ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ଖସି ଆସିଥିଲା ​​| ସେମାନେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ହରାଇଲେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ଅନ୍ୟ ଫଳାଫଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏସି ପେସର୍ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଏକ ଭଲ ଅଭିଯାନ କରିଥିଲେ, ଅର୍ଥନୀତି ହାରରେ 5.09 ଏବଂ ହାରାହାରି 13.57 ହାରରେ ପାଞ୍ଚଟି ମ୍ୟାଚରେ ସାତୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.