ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022: କୋହଲି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ଏହି ବିଶାଳ ରେକର୍ଡକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି

ରବିବାର ଦିନ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଷଷ୍ଠ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ଆଇକନ୍ ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ (ଏମସିଜି) ଆର୍-ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ତାରକା ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ କୋହଲି ନିଜର ପୁରୁଣା ଆତ୍ମର ଛାୟା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଘଣ୍ଟା ପଛକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ 53 ବଲରୁ ଅପରାଜିତ 82 ଟି ଛକା ଓ ଚାରି ଛକା ସହ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନକ୍ ତାଙ୍କ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା |ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟର ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିରାଟ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। 528 ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ସେ ହାରାହାରି 53.80 ରେ 24,212 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି | 71 ଟି ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ 126 ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟରୁ ବାହାରିଛନ୍ତି, 254 ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୋର ଆଉଟ୍ ହୋଇନାହିଁ |

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କ୍ରୀଡ଼ା ଇତିହାସରେ ଅଗ୍ରଣୀ ରନ୍ ସ୍କୋରରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଆସିଛନ୍ତି। 509 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଦ୍ରାବିଡ ହାରାହାରି 45.41 ରେ 24,208 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି | ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶତକ ହାସଲ କରି 480 ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ 146 ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରି ବ୍ୟାଟିଂ ମହାନ ହୋଇଥିଲେ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଅଧିକାଂଶ ରନ୍ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର (34,357) ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ରକ୍ଷକ-ବ୍ୟାଟର୍ କୁମାର ସାଙ୍ଗାକରା (28,016), ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ମହାନ ରିକି ପଣ୍ଟିଂ (27,483), ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମହେଲା ଜୟୱାର୍ଡେନ (25,957) ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସମସ୍ତ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। -ରାଉଣ୍ଡ ମହାନ ଜ୍ୟାକ୍ କଲିସ୍ (25,534) |

ଏହି ବିଜୟ ସହିତ ମ୍ୟାଚକୁ ଆସିବା ପରେ ଭାରତ ଦୁଇଟି ପଏଣ୍ଟ ସହ ଗ୍ରୁପ୍ 2 ର ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି | ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର 20 ଓଭରରେ 159/8 ରଖିଥିଲା। ଶାନ ମାସୁଦ (52) ଏବଂ ଇଫ୍ଟିହାର ଅହମ୍ମଦ (51) ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ୱିକେଟ ହରାଇଥିଲା। ମାସୁଦ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ 76 ରନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ହାର୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା (3/30) ଏବଂ ଆର୍ଶଦୀପ (3/32) ବଲ ସହିତ ଭାରତ ପାଇଁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୋଇଥିଲେ। ଶାମି ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

160 ଗୋଡ଼ାଇ ଭାରତ ସାତ ଓଭରରେ 31/4 କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ବିରାଟ ଏବଂ ହାର୍ଦ୍ଦିକ 113 ରନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ରଖି ଖେଳର ପୁନନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ 40 ରନ୍ ପାଇଁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ବିରାଟ ଅପରାଜିତ ରହି 53 ଟି ବଲରୁ 82 ଟି ସ୍କୋର କରି ଚାରିଟି ଛକା ଓ ଚାରି ଛକା ସହ ତାଙ୍କ ଦଳକୁ ଚାରି ୱିକେଟ ଜିତିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ବିରାଟ ତାଙ୍କ ନକ୍ ପାଇଁ ‘ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍’ ପାଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.