ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022: ବିରାଟ କୋହଲି ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଏହି MASSIVE ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଏବେ 1 ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ

ରବିବାର ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆଇକନ୍ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ର ସୁପର 12 ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏହି ରେକର୍ଡ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ କୋହଲି ନିଜର ପୁରୁଣା ଆତ୍ମର ଛାୟା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଘଣ୍ଟା ପଛକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ 53 ବଲରୁ ଅପରାଜିତ 82 ଟି ଛକା ଓ ଚାରି ଛକା ସହ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନକ୍ ତାଙ୍କ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା | 110 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଏବଂ 102 ଟି ଇନିଂସରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ଫର୍ମାଟରେ କୋହଲି ହାରାହାରି 51.97 ରେ 3,794 ରନ୍ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଶୈଳୀରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା  ଗୋଟିଏ ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ 34 ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରାଯାଇଛି, 122 ର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍କୋର ଆଉଟ୍ ହୋଇନାହିଁ | ତାଙ୍କ ପଛରେ ଟି -20 ରନ୍ ଚାର୍ଟରେ ଦେଶବାସୀ ତଥା ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା (3,741), ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଭେଟେରାନ୍ ମାର୍ଟିନ୍ ଗୁପ୍ତିଲ୍ (3,531), ପାକିସ୍ଥାନ ତାରକା ବ୍ୟାଟର୍ ବାବର ଆଜାମ (3,231) ଏବଂ ଇଂରେଜ ଭେଟେରାନ୍ ପଲ୍ ଷ୍ଟିରଲିଂ (3,119) ଅଛନ୍ତି।  ଏହି ବିଜୟ ସହିତ ଭାରତ ଦୁଇଟି ପଏଣ୍ଟ ସହ ଗ୍ରୁପ୍ -2 ର ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି | ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର 20 ଓଭରରେ 159/8 ରଖିଥିଲା। ଶାନ ମାସୁଦ (52) ଏବଂ ଇଫ୍ଟିହାର ଅହମ୍ମଦ (51) ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ୱିକେଟ ହରାଇଥିଲା।

ମାସୁଦ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ 76 ରନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା (3/30) ଏବଂ ଅର୍ଶଦୀପ (3/32) ବଲ ସହିତ ଭାରତ ପାଇଁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୋଇଥିଲେ। ଶାମି ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। 160 ଗୋଡ଼ାଇ ଭାରତ ସାତ ଓଭରରେ 31/4 କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ବିରାଟ ଏବଂ ହାର୍ଦ୍ଦିକ 113 ରନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ରଖି ଖେଳର ପୁନନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ 40 ରନ୍ ପାଇଁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ବିରାଟ ଅପରାଜିତ ରହି 53 ଟି ବଲରୁ 82 ଟି ସ୍କୋର କରି ଚାରିଟି ଛକା ଓ ଚାରି ଛକା ସହ ତାଙ୍କ ଦଳକୁ ଚାରି ୱିକେଟ ଜିତିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ବିରାଟ ତାଙ୍କ ନକ୍ ପାଇଁ ‘ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍’ ପାଇଥିଲେ।

ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ସ୍କୋର: ପାକିସ୍ତାନ 159/8 (ଶାନ ମାସୁଦ 52 ଆଉଟ୍ ନୁହେଁ, ଇଫ୍ଟିହାର ଅହମ୍ମଦ 51; ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା 3/30) ଭାରତକୁ 160/6 ରେ ହରାଇଛନ୍ତି (ବିରାଟ କୋହଲି 82 ଆଉଟ ନୁହଁନ୍ତି, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା 40, ହରିସ ରାଉଫ 2/36)

Leave a Reply

Your email address will not be published.