ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡିଆର ରନ୍-ରେଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନିଜ ସ୍କୋର ଅପେକ୍ଷା ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର ହେବାକୁ ପଡିବ

ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ନିକଟ ଅତୀତରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସହ ଭଲରେ ନାହାଁନ୍ତି କାରଣ ଅଲଟ୍ରା ଆଟାକ୍ ବ୍ୟାଟିଂ ପଦ୍ଧତି ତାଙ୍କୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଟି-୨୦ରେ ବଡ଼ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ବାରଣ କରିଛି। ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ମରୁଡ଼ି ଯୋଗୁଁ ହ୍ବାଇଟ -ବଲ କ୍ରିକେଟରେ ଭାରତ ବ୍ୟାଟିଂ ଟେମ୍ପଲେଟକୁ ବିଶେଷ କରି ଟି -20 ଫର୍ମାଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ କୋଚିଂ ଅଧୀନରେ ଭାରତ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭରୁ ବ୍ୟାଟିଂର ଏକ ନିର୍ଭୀକ ବ୍ରାଣ୍ଡକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଥିବାରୁ ବ୍ୟାଟିଂ ପାର୍ଟନର କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ଦଳକୁ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଦେବା ଦାୟିତ୍ୱ ରୋହିତଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ପଡେ।ଏହି ନୂତନ ପଦ୍ଧତି ଭାରତକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅନେକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ୍ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି କିନ୍ତୁ ରୋହିତ ସେ ଯେଉଁ ବଡ଼ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ସେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି।

ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଲାନ୍ସ କ୍ଲୁସେନର୍ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ରୋହିତ ତାଙ୍କ ପ୍ରାକୃତିକ ଖେଳକୁ ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଯଦି ଦଳ ପରିଚାଳନା ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ପାୱାରପ୍ଲେର ଫାଇଦା ଉଠାନ୍ତୁ ତେବେ ଏହା ସେହି ଭୂମିକାକୁ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ନ୍ୟସ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍।“ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ, ତାଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଖେଳିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି କି ଏହା ଦେଖାଯାଉଛି କି, କିମ୍ବା ଗତ 25-30 ଗେମ୍ସରେ ସେ ଯେପରି ସ୍ଥିର ହୋଇନାହାଁନ୍ତି ତାହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ରୋହିତଙ୍କୁ ମୋର ପରାମର୍ଶ କେବଳ ଅତୀତରେ ସେ କିପରି କରିଆସୁଛନ୍ତି ତାହା ଜାରି ରଖିବା ବୋଲି କ୍ଲୁସେନର କହିଛନ୍ତି।

“ତାଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଯିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ସେ ସହଜରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଖେଳୁଥିଲେ, ଯଥେଷ୍ଟ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଏବଂ ଯଥେଷ୍ଟ, ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନଥିଲେ | ତେଣୁ ଯଦି ସେଠାରେ ଅଛି, ତାଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରକାର ବାର୍ତ୍ତା କିମ୍ବା ଏହା ଯାହା ହେଉ, ମୁଁ ଭାବୁଛି ତୁମେ ବହୁତ ସତର୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ, ବିଶେଷକରି ତୁମର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତାମାନଙ୍କ ସହିତ ସେହି ଭୂମିକା ଅନ୍ୟ କାହା ପାଖକୁ ଯିବାକୁ ପଡିପାରେ ଯଦି ତୁମେ ରନ୍ ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛ | ପାୱାର୍ ପ୍ଲେ ର ହାର କିମ୍ବା ଲାଭ ଉଠାନ୍ତୁ | ମୁଁ ଭାବୁଛି ରୋହିତ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଖେଳନ୍ତି ସେ ସେହି ବିଭାଗରେ ଜଣେ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତା ଏବଂ ସେ ନିଜ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କିପରି ଯାଆନ୍ତି, ଏବଂ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ | ତେଣୁ ସମ୍ଭବତ ଯଦି ସେମାନେ ରନ୍ ହାର ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯାହା ଅନ୍ୟ କାହା ପାଖକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.