ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ନୂଆ ଆବିଷ୍କାର ଡ୍ରୋନି. ପ୍ରଥମେ ଜୈବିକ ଚାଷ ଆଉ ଏବେ କ୍ୟାମେରା ଡ୍ରୋନ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ଧୋନି

ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଏମଏସ ଧୋନି ଜୈବିକ କୃଷି, କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀ, ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ ସମେତ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ସେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ୟାମେରା ଡ୍ରୋନ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଡ୍ରୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଗାରୁଦା ଏରୋସ୍ପେସ୍ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଭାଗିଦାରୀ କରିଛନ୍ତି। ବ୍ୟବହାର |ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିବା କ୍ୟାମେରା ଡ୍ରୋନ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସାଧାରଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏହାର ନାମ “ଡ୍ରୋନି” ରଖାଯାଇଛି।

ଏମଏସ ଧୋନି ପ୍ରଥମେ କମ୍ପାନୀରେ ନିବେଶକ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ଭାବରେ ଗାରୁଦା ଏରୋସ୍ପେସ ସହିତ ତାଙ୍କର ସଙ୍ଗଠନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। CSK ପାଇଁ ଖେଳୁଥିବା 40 ବର୍ଷୀୟା ଗତକାଲି ଚେନ୍ନାଇରେ ଏହି ନୂତନ “ଡ୍ରୋନି” ଡ୍ରୋନ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଗାରୁଦା ଏରୋସ୍ପେସ୍ ହେଉଛି ଏକ 6 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଯାହା କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ କୀଟନାଶକ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଥମେ କୃଷି ଡ୍ରୋନ୍ ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଡ୍ରୋନ୍ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହଭାଗିତାରେ ପରିମଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା | COVID-19 ମହାମାରୀ |ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀ ଡ୍ରୋନ୍ ତିଆରି କରୁଛି ଯାହା ମ୍ୟାପିଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏବଂ ବିତରଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ଶିଳ୍ପରେ ବ୍ୟବହୃତ ପାଇପଲାଇନ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ |

ଗତକାଲି ଚେନ୍ନାଇରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିବା ଏମଏସ ଧୋନି କୃଷି ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଭଲପାଇବା ଏବଂ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଦେଶ ତାଲା ପଡିଥିବା ବେଳେ ସେ ଏଥିରେ କିପରି ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ସେ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ସେ କୃଷି ଡ୍ରୋନର ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ। ଭେଟେରାନ୍ ୱିକେଟ୍ କିପର-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ରାଞ୍ଚିରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ 40 ଏକରରୁ ଅଧିକ ଜମିରେ ବ୍ୟାପିଥିବା “ଇଜା ଫାର୍ମ” ନାମକ ଏକ ଜୈବିକ କୃଷି ସଂସ୍ଥା ପାଇଛନ୍ତି।

ଗାରୁଦା ଏରୋସ୍ପେସ୍ ସହଭାଗିତାରେ ଏମ୍ଏସ୍ ଧୋନି ‘ଡ୍ରୋନି’ ନାମକ କ୍ୟାମେରା ଡ୍ରୋନ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି।ଗରୁଡା ଏରୋସ୍ପେସ୍ ର ସିଇଓ ଅଗ୍ନିଶ୍ୱର ଜୟପ୍ରକାଶ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ତିଆରି କରୁଥିବା ସ୍ୱଦେଶୀ ଡ୍ରୋନର ମହତ୍ତ୍ୱ ଏବଂ ଦେଶକୁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ (ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ) କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ “ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ” ନୀତି ଅଧୀନରେ ଏହା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ସେ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ଡ୍ରୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.