ରୋହିତ ଓ ଟିମ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ କପିଲ ଦେବ କହିଲେ ଏମିତି ଖେଳିଲେ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ବହୁତ କମ ସମୟ ତିଷ୍ଠି ପାରିବ

ସିଡନୀରେ ଚାଲିଥିବା ସୁପର 12 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ 56 ରନ ବିଜୟ ସହ ଭାରତ ଗ୍ରୁପ-୨ରେ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲର ଶୀର୍ଷକୁ ଚଢ଼ିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଉପରେ ବିଜୟ ସହ ଭାରତ ହେଉଛି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଏକମାତ୍ର ଅପରାଜିତ ଦଳ ଏବଂ ସେମିଫାଇନାଲ ସୁଯୋଗକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ଠାରୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ବିଜୟ ଦୂରରେ। ତେବେ ବିଜୟ ସତ୍ୱେ ରବିବାର ଦିନ ପର୍ଥରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମ୍ୟାଚ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ କପିଲ ଦେବ ରୋହିତ ଏବଂ କୋଙ୍କୁ ଏକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। କପିଲ ହିସାବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବହୁତ ବିଳମ୍ବ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଟି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏବଂ ଯଦିଓ ସେମାନଙ୍କ ଅଣ୍ଡର ଫାୟାର ବୋଲିଂ ବିଭାଗରେ ବହୁତ ଉନ୍ନତି ଘଟିଛି, ତେବେ ଭାରତ ଯଦି ଯିବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ଆଉ କିଛି ବାକ୍ସ ଟିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ |

“ବୋଲିଂ ଉନ୍ନତ ହୋଇଛି। ବ୍ୟାଟିଂରେ ମୁଁ ଅନୁଭବ କଲି ଯେ ଭାରତ ଅଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିପାରିଥାନ୍ତେ କିନ୍ତୁ ଗତ ୧୦ ଓଭରରେ 100 ରୁ ଅଧିକ ସ୍କୋର କରି ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ଦେଖନ୍ତୁ, ପଡିଆ ବଡ଼ ଏବଂ ତେଣୁ ସ୍ପିନରମାନେ ଟିକେ ଲାଭ କରନ୍ତି। କପିଲ ଏବିପି ନ୍ୟୁଜରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ୟାଚରେ ଆମର ବୋଲିଂରେ ଅଭାବ ରହିଛି। “ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପରି ଏକ ଦଳ ବିରୁଦ୍ଧରେ, ରେଖା ଏବଂ ଦର୍ଘ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କେଉଁଠାରେ ବୋଲିଂ କରିବେ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ତୁମର ସଠିକ୍ ଯୋଜନା ରହିବା ଉଚିତ୍। ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଏହିପରି ମ୍ୟାଚ୍ ଗୁଡିକରେ କୌଣସି ବଲ୍ କିମ୍ବା ୱାଇଡ୍ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଆପଣ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଜିତିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ମୋଟାମୋଟି, ମୁଁ କହିବି, ବୋଲିଂ ଭଲ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ତଥାପି କିଛି ଖାଲ ଦେଖାଯାଉଥିଲା। “

ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟି-ଅଫ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଏକ ସତର୍କତାର ସହ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଗତ 10 ଓଭରରେ ଭାରତ 112 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବାରୁ କୋହଲି ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର 95 ରନର ଅପରାଜିତ ଭାଗିଦାରୀ ଯୋଡିଥିଲେ। ବଲ ସହିତ ଭାରତ ତିନୋଟି ୱାଇଡ ଏବଂ ନୋ-ବଲ (ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୋଲିଂ) ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଯଦିଓ ଏହା କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାର ଅପରାଧ ନୁହେଁ, କପିଲ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ପାରିଥାନ୍ତା, ବିଶେଷ କରି ଯେତେବେଳେ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଥାଏ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ

“ଏହି ଦଳରେ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ତାଙ୍କ ସୁଯୋଗକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏତେ ଶୀଘ୍ର ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାକୁ ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଶଂସା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଭାରତ ସେମାନଙ୍କ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଟିକେ ଅଧିକ କମ୍ପାକ୍ଟ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ରାହୁଲ କିଛି ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ବିରାଟ କୋହଲି ଆଙ୍କର୍ ଖେଳିବା ଉଚିତ କାରଣ ସେ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେ ପୁରା 20 ଓଭର ମାଧ୍ୟମରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଦଳ ଯେ କୌଣସି ସମୁଦାୟକୁ ଗୋଡ଼ାଇ ପାରିବ | ଗତ 1-2 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେ ସେହି ଖେଳାଳି ଥିଲେ ଯାହାକୁ ଆମେ ଖୋଜିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲୁ – କିଏ? No.4 ରେ ଆମ ପାଇଁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କି? ସେଠାରେ ଖେଳାଳି ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାରରେ ଆମେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିଯୋଗୀ ପାଇଲୁ ନାହିଁ ବୋଲି କପିଲ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.