IND ବନାମ PAK ମ୍ୟାଚର ମାତ୍ର ଗୋଟେ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଛାନିଆ ପୁରା ପାକିସ୍ତାନ

ରବିବାର (ଅକ୍ଟୋବର 23) ମେଲବର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଆଗାମୀ ବଡ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ପାଗ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ। ଏହି ମେଗା କ୍ରିକେଟ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାରତ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିନାୟକ ବାବର ଆଜାମଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ, ପାକିସ୍ତାନ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାନର ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ କିଛି ରହିଛି। ବଡ ମ୍ୟାଚର ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ସେ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ଭିଡିଓ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେ ସମସ୍ତ ଦଳ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏକ ଚେତାବନୀ ପଠାଇଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି: “ଏହି ଦଳ, ଏହି ପରିବାର, ଆମେ ଏହାକୁ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ରକ୍ତ, ଝାଳ ଏବଂ ଲୁହ, ସବୁ ଜିନିଷ ଆମ ଆଗରେ ବିଶ୍ୱକପ ଅଟେ। ଆମେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପରେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା କରୁଛୁ।”

ଭାରତ ବନାମ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପୂର୍ବରୁ ରୋହିତ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପାକିସ୍ତାନୀ ଦଳ ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବାବେଳେ ସେ ‘ଚାପ’ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ନାହିଁ କାରଣ ଚାପ ଏପରି କିଛି ଯାହା ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ସ୍ଥିର ଅଟେ। “ମୁଁ ଏହାକୁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚାହେଁ। ମୁଁ ସେହି” ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ “ଶବ୍ଦକୁ ଟିକିଏ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଏହି ପାକିସ୍ତାନୀ ଦଳ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ଦଳ। ମୁଁ 2007 ରୁ 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳିଥିବା ସମସ୍ତ ପାକିସ୍ତାନୀ ଦଳ, ସେମାନେ କରିଛନ୍ତି। ଏକ ଭଲ ଦଳ ହୋଇଛି ବୋଲି ରୋହିତ କହିଛନ୍ତି।

ରୋହିତ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ନିୟମିତ ଭାବେ ଖେଳୁ ନ ଥିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କଷ୍ଟକର | ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କାରକ ସର୍ବଦା ସେଠାରେ ଥାଏ | ସେମାନେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ମାନସିକତା ସହିତ ଖେଳନ୍ତି ତାହା ଆକଳନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର, ଏବଂ ଆମେ ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ଖେଳିଥିବା ସେହି ଦୁଇଟି ଖେଳ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ଦଳ ତଥା ଆମ ଦଳରୁ କିଛି ଯୁବକ ନିଖୋଜ ଥିଲେ, ତେଣୁ ଏହା ବୁଝିବା ଜରୁରୀ – – ଆମକୁ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି କ’ଣ, ସେମାନଙ୍କର ଦୁର୍ବଳତା କ’ଣ, ତେଣୁ ଆମେ ସେହି ପ୍ରକାର କଥା କହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛୁ ବୋଲି ରୋହିତ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.