IND vs PAK T20 ବିଶ୍ୱକପ 2022: ବାବର ଆଜାମ ଆଜି ମ୍ୟାଚରେ ଭାଂଗିପାରନ୍ତି ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ଏହି ବୃହତ ରେକର୍ଡ

IND ବନାମ PAK T20 ବିଶ୍ୱକପ 2022: ଚାଲିଥିବା ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ବିଶ୍ୱର ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ କ୍ରୀଡ଼ା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମଞ୍ଚ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ଯେହେତୁ ଆର୍-ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣରେ ପରସ୍ପରକୁ ନେଇଛନ୍ତି | ଆଜି ଉଚ୍ଚ-ଅକ୍ଟେନ୍ ରୋମାଞ୍ଚକର ମୁକାବିଲା ହେଉଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ରଶଂସକ ଦେଖିବେ | ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ପ୍ରିୟ ଦଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାବର ଆଜାମଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପାକିସ୍ତାନୀ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ 2021 ସଂସ୍କରଣରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର 2021 ସଂସ୍କରଣରେ ଭାରତକୁ 10 ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ଅତୀତର ଶ୍ୟାକ୍ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ୱକପରେ 6 ଥର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତ ପାଞ୍ଚ ଥର ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଥରେ ଜିତିଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ ବାବର ଆଜାମ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ପାକିସ୍ତାନୀ ଅଧିନାୟକ ଯିଏକି ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ବିଜୟ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି। ଆଜିର ମୁକାବିଲା ଉଭୟ ଦଳ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ହେବ | ଭାରତ ଅତୀତର ପରାଜୟରୁ ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ଚାହିଁଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ବିଜୟ ଧାରା ଜାରି ରଖିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିବ।

ଉଭୟ ଦଳ ଟ୍ରଫି ଜିତିବାକୁ ଚାହିଁବେ, ବାବର ଆଜାମ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି | ଯଦି ସେ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ବିଶ୍ୱକପ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି। ଧୋନି ବର୍ତ୍ତମାନ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଜଣେ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାର ରେକର୍ଡ ରଖିଛନ୍ତି। ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣ ସମୟରେ 6 ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବାବର ଆଜାମ ମୋଟ 603 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଯଦି ସେ ଏହି ସଂସ୍କରଣରେ 227 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ଭାବରେ ଧୋନିଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବେ। -20 ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ |

ଭାରତ ପାଇଁ ଉଭୟ ଟି ​​-20 ଏବଂ ODI ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିବା ଧୋନି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଖେଳିଥିବା 33 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 529 ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଏହି ତାଲିକାରେ ବାବର ଆଜାମ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ କେନ ୱିଲିୟମସନ ଏହି ତାଲିକାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି କାରଣ ଧୋନିଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ 168 ରନ୍ ଆବଶ୍ୟକ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.