ହରମାନପ୍ରୀତ କୌର ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ରିଜୱାନ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପାଇଁ ଆଇସିସି ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍ ଦ ମନ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି . ICC ଠାରୁ ସ୍ଵର୍ଣ ପଦକ ପାଇବେ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳି

ଭାରତ ଅଧିନାୟକ ହରମାନପ୍ରୀତ କୌର ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ମହମ୍ମଦ ରିଜୱାନ ଯଥାକ୍ରମେ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ବର୍ଗରେ ଆଇସିସି ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍ ଦି ମାସ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଚାଲିଥିବା ODI ସିରିଜରେ ସ୍ମରଣୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ହରମାନପ୍ରୀତ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ତାଙ୍କ ଡେପୁଟି ସ୍ମୃତି ମଣ୍ଡନା ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ନିଗର ସୁଲତାନାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

“ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହେବା ଏବଂ ଏହା ଜିତିବା ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅନୁଭବ | ସ୍ମୃତି ଏବଂ ନିଗରଙ୍କ ସହିତ ମନୋନୀତ ହେବାବେଳେ ବିଜେତା ଭାବରେ ବାହାରକୁ ଆସିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନମ୍ର ଅଟେ ବୋଲି ପୁରସ୍କାର ପାଇବା ପରେ ହରମାନପ୍ରୀତ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ମୋ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରି ସର୍ବଦା ଗର୍ବିତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଐତିହାସିକ  ODI ସିରିଜ୍ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବା ମୋ କ୍ୟାରିୟରରେ ମୋ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ହୋଇ ରହିବ।

କେବଳ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସହ ନୁହେଁ ବରଂ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ହରମାନପ୍ରୀତଙ୍କର ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ମାସ ରହିଥିଲା, ଯାହା ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ସ୍ମରଣୀୟ 3-0-୧ ଦିନିକିଆ ସିରିଜରେ ଭାରତକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲା। 1999 ପରଠାରୁ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଏହା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସିରିଜ୍ ବିଜୟ ଥିଲା | ସେ ସିରିଜ୍ ସମୟରେ ଉଦାହରଣ ଦେଇ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ହାରାହାରି 221 ରନ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 103.27 ସହିତ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହକାରୀ ଭାବରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ |ପ୍ରଥମ ODI ରେ, ତାଙ୍କର 74 ରନ୍ କରିଥିବା ଇନିଂସ 228 ଗୋଡ଼ାଇବା ବେଳେ ଭାରତକୁ ଏକ ବିଜୟ ଆଡକୁ ଆଗେଇ ନେଇ ନଥିଲା। ଫର୍ମାଟ୍ ଉପରେ |

ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରିଜୱାନ୍ ଭାରତୀୟ ବାମହାତୀ ସ୍ପିନର ଆକ୍ସର ପଟେଲ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର କାମେରୁନ ଗ୍ରୀନଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ରିଜୱାନ୍ ଚମତ୍କାର ଫର୍ମରେ ଥିଲେ, T20I ରେ କିଛି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ |“ମୁଁ ମୋର ସମସ୍ତ ସାଥୀଙ୍କୁ ମୋର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେହେତୁ ସେମାନେ ମୋ ପାଇଁ ଜିନିଷ ସହଜ କରିଥିଲେ। ଏହି ସଫଳତା ଆପଣଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ମୋର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ନେଇ ମୁଁ ଖୁସି ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ମୁଁ ଏହି ଗତି ଆଗକୁ ନେବାକୁ ଚାହେଁ ବୋଲି ରିଜୱାନ୍ କହିଛନ୍ତି। “ବନ୍ୟା ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ପାକିସ୍ତାନର ଲୋକଙ୍କୁ ମୁଁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଆଶା କରୁଛି ଏହା ସେମାନଙ୍କ ମୁହଁରେ ହସ ଆଣିଦେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଗତ ମାସରେ ସେ ଖେଳିଥିବା 10 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ରିଜୱାନ୍ ସାତ ପଚାଶତମ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମାସ ଏସିଆ କପରେ ହଂକଂ ଏବଂ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ 70 ସ୍କୋରରୁ ଦୁଇଟି ସ୍କୋରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ସେ ଆଉ ଏକ ପଚାଶ ଏବଂ ଅଗ୍ରଣୀ ରନ୍ ସ୍କୋରର ଭାବରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ | ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ସାତ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚଟି ଟି-୨୦ରେ ରିଜୱାନ୍ 60 ଟି ପ୍ଲସ୍ ଚାରି ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଉଭୟ ବିଜେତା ଆଇସିସିରୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ପାଇବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.