ବିସିସିଆଇ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ 2023 ରେ ଏସିଆ କପ୍ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଯାଉଛି . ଏତେ ନିଷ୍ପତି କାହିଁକି ନେଲା BCCI

2023 ମସିହାରେ ଏସିଆ କପ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେହି ସମୟର ସରକାରଙ୍କ ମଞ୍ଜୁର ହେବ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ର ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ରହିଛି। ଅକ୍ଟୋବର 18 ବାର୍ଷିକ ସାଧାରଣ ସଭା (ଏଜିଏମ୍) ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିବା ଏକ ବିସିସିଆଇ ନୋଟରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ବହୁପକ୍ଷୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାରତର ଯୋଗଦାନ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି:

2023 ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବ |

ଆଇସିସି ମହିଳା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା

ଆଇସିସି ମହିଳା U-19 T20 ବିଶ୍ୱକପ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା |

ଏସିଆ କପ୍, ପାକିସ୍ତାନ

ଆଇସିସି କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍, ଭାରତ

2023 ର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ପାକିସ୍ତାନ 50 ଓଭର ଏସିଆ କପ୍ ଆୟୋଜନ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ଯାହା ପରେ ଭାରତରେ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏବଂ ଏଜିଏମ୍ ନୋଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ବିସିସିଆଇ ପାକିସ୍ତାନ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଖୋଲା ଥିବା ପରି ମନେହୁଏ ଯାହା 2008 ମସିହାରୁ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଏକ ଏସିଆ କପରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲା। ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯିବା ପରେ ବିସିସିଆଇ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏକ ପଦବୀ ନେବାକୁ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମହତ୍ତପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ବିସିସିଆଇ ସଚିବ ଜୟ ଶାହା ଏସୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ (ଏସିସି) ର ସଭାପତି ଅଟନ୍ତି। ବାରମ୍ବାର ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିଥିବା ବିସିସିଆଇର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସବୁଥର ପରି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଅଧୀନରେ ରହିବ। ୟୁଏଇରେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଏସିଆ କପ୍ ପରି ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିବାର ସର୍ବଦା ଏହି ବିକଳ୍ପ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ବିସିସିଆଇ ନୋଟ୍ ଅନ୍ୟଥା ସୂଚାଉଛି |

2023 ବିଶ୍ୱକପ୍ ପାଇଁ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଟିକସ ଆଦାୟକୁ ବିସିସିଆଇ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି |

ଏହି ସମୟରେ, ଅନ୍ୟ ଏକ ଏଜିଏମ୍ ନୋଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଟିକସ ଖର୍ଚ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ କ୍ରିକବଜ୍ ରିପୋର୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି। “ଆଇସିସି ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ଟିକସ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଠାରୁ 2023 ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଏହାର ପ୍ରସାରଣ ରାଜସ୍ୱ ପାଇଁ 20% (ସରଚାର୍ଜକୁ ବାଦ ଦେଇ) ଟିକସ ଅର୍ଡର ପାଇଛି। ବିସିସିଆଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ଏହି 20 ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଛି % (ସରଚାର୍ଜକୁ ବାଦ ଦେଇ) ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ଟିକସ ଅର୍ଡର ଏବଂ ଆଶା କରୁଛି ଯେ 10% (ସରଚାର୍ଜକୁ ବାଦ ଦେଇ) ଟିକସ ଅର୍ଡର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ବୋଲି ନୋଟ୍ ସୂଚିତ କରିଛି। ଜୁଲାଇ 9 ରେ କ୍ରିକବଜ୍ ଏହା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.